Voltampermetre için besleme devresi.

Sana bir araştırma problemi. 12 VAC bir köprü diyot ile doğrultulursa ve filtre kondansatörü ile filtrelenirse, yük yok iken kaç volt olur kondansatörün uçlarında? Voltmetre modülleri çok az akım çekiyor, yük yok durumuyla neredeyse aynı sonuç olacaktır.
15VDC - 16VDC arasında, bu voltajlara göre seçiyorsak malzemeyi sorun L7812 kurtarır, ama ripple yani dalgalanma varsa da kurtarır mı ?

15VDC - 16VDC arasında, bu voltajlara göre seçiyorsak malzemeyi sorun L7812 kurtarır, ama ripple yani dalgalanma varsa da kurtarır mı ?

Evet kabaca 15.5 VDC olur. Nasıl hesapladığını da anlatabilir misin?

Bir de daha önce dediğim gibi, regülatör kullanmana gerek yok. Kart üzerinde kendi 5V regülatörü var.

Bir de daha önce dediğim gibi, regülatör kullanmana gerek yok. Kart üzerinde kendi 5V regülatörü var.
Senin kartta var diye algıladım, benim kartta 5V regülatör var dediğin gibi ama kartın beslemesi 7VDC minimum yazıyordu köprü diyottan sonra mı vereyim 12V?

Ölçerek :katil2: ama hesaplaması var tabi bunun bilmek çok iyi olur, yavaş yavaş öğreneceğim inşAllah.

Kopya çekmişsin :D Hesaplayarak yapmaya çalış. Trafo sargısında 12 Vrms var. Maksimum değeri nedir? Bu maksimum değerden iki tane diyot forward voltajı eksilir. Kondansatör de bu değere şarj olur ve şarjını büyük ölçüde muhafaza eder, çünkü fazla yük yok. Modül sadece 10 mA çekiyor.

Doğrultup 1000 uF gibi bir filtre kondansatörü koyman yeterlidir. Daha küçük de olur, ama ola ki başka devreler de bağlarsın, çok da ripple olmasın.

Kopya çekmişsin :D Hesaplayarak yapmaya çalış. Trafo sargısında 12 Vrms var. Maksimum değeri nedir? Bu maksimum değerden iki tane diyot forward voltajı eksilir. Kondansatör de bu değere şarj olur ve şarjını büyük ölçüde muhafaza eder, çünkü fazla yük yok. Modül sadece 10 mA çekiyor.
Bunu hesaplayan formülün adı nedir?

RMS değerin nasıl hesaplandığını araştırırmanız lazım. Biraz uygulama biraz matematik.

Bunu hesaplayan formülün adı nedir?

Hazır formüller var, ama hepsinde belli varsayımlar var. Ben formüllerle uğraşmıyorum, simulatörde devreyi kurup ripple'i istediğim şekle getiren kondansatörü deneyerek seçiyorum.

Aşağıdaki ile başlayabilirsin. Bir sürü örnek devre var, basitten karmaşığa.

Cogu uygulama icin kopru dogrultucu cikisina amper basina 10 Bin mikrofarat fazlasiyla is gorur. Bu sartlarda yaklasik 1v ripil anlamina gelir.

Son düzenleme:
Lineer bir güç kaynağının doğrultucusu için konuşursak, anma akımı çekildiğinde, ripple voltajının dip noktasına bakmak lazım. Bu dip nokta eğer regülatörün istediği minimum voltajın üzerinde ise, kullanılan filtre kondansatörü yeterli olmuş demektir. Daha yüksek kapasiteli bir filtre kondansatörün yaratacağı fayda çok marjinal olacaktır (çıkışta sadece üst seviye, çok düşük gürültülü bir prob ile ölçülebilecek bir ripple azalışı). Hatta kondansatör kapasitesi iyice abartılırsa, şarj akımları çok yüksek olacağı için köprü diyotlar ve kondansatörün kendisinin ömrü azalacak, bazan da cihaz şebekeye takılınca sigorta atabilecek.

Yaklaşık hesaplar var ama pratikte farklı durumlar da oluyor. Yüksek akımlarda çalışılacaksa kondansatörlerin kapasitelerine ek olarak ara bağlantıların kablo kesitleri de önemli (ve bakır yolların). Diyotların ısınması da bir miktar etkiliyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/RC_time_constant

https://www.desmos.com/calculator/rggekjrmew

50hz Şehir şebekesi frekansı tam dalga doğrultunca 100hz oluyor.

10 volt ile 10000 uf kondansatörü doldurduk. 10 ohmluk direnci bağladıktan 1/100hz saniye sonra direnç uçlarındaki voltaj 9.048 volta düşüyor.

Bu fark çok değil mi?
Hesaplarsan 1A cekerken kondansatorde 1v dalgalanma olmasi icin 10 bin uf gerektigi zaten cikar.

Hic hesapla ugrasmayip amper basina 10 bin uF tak gec iste.

Cok degil. Eger amacin 10v regulator yapmak ise 10v dan daha yuksek gerilim kullanmalisin,

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back