Yollari cok cok dogru uzunlukta ve cok ince yollu pcb uretimi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Sensor uygulamasi icin cok yuksek dogrulukta PCB uretimine ihtiyacim var.
JLC PCB firmasina derdimi anlattim henuz geri donus olmadi.

Chip uretimi yapar gibi nm dogrulukta ozel pcb uretimi icin ne dusunuyorsunuz?

Çip gibi hassas pcb üretmek çok pahalı olur. Kolay ulaşılabilir teknoloji ve harcı alem malzeme kullanarak katma değeri yüksek, yükte hafif pahada ağır ürünler üreterek ekonomiye katkıda bulunmak önerimdir

Mikrodalga radar hareket sensörü projesi olabilir mi? Bence yine de çok kritik olmayan stabil bir üretim yeterli olacaktır. Bu kadar kritik, özel pcb gerekmemeli. Bir yerde yanlışlık olmasın? PCB materyal, kaplama kalınlığı vb bir kaç kesin parametre ile tasarım prototip yapılmış olsa aynı parametreler ile PCB siparişi verilse sorun çıkar mı? İnce ayar burma tel kapasitör eklenerek..

Son düzenleme:
"Mikrodalga radar hareket sensörü projesi olabilir mi?"
voice coil motor veya servo motorlar için, hareket pozisyon algılama enkoderi-sensörü olabilirmi?

burdaki enkoder-sensör yapısını, çalışma hususunu bilmediğimden, üretim presesi hususunda en ufak bilgi sunamıyorum.
bu sensör daha önce biryerlerde açıklandı ise, yönlendirebilirseniz orayı okuyup-inceleyip konuya katkı sunmaya çalışabilirim.

ayrıca;
pcb imalatına gerber çıktı ayarlarken, çözünürlüğü en üst düzeyde ayarlasanızda istediğiniz gibi olmuyormu.
birde bakır kalınlığı 30 um. değilde, 18 um. kalınlıkda mevcut bu denense olabilirmi?
pcb imalatçı film baskı alacağı zaman, filmi uzunlamasına değilde kısa eni tarafında alıp uygularsa gelişme olabilirmi?

hassas pcb üretimiyle sensörün olmamasının nedeni nedir? eksik kaldığı yeri bilinse, belki öneriler daha etkin yapılabilir.
kapasitif kumpas tarzı bir pozisyon ölçüm sensörümü bu. mantığı nasıldır?

Pozisyonda nm degisim oldugunda pcbdede bunun karsiligi olan bakir alaninda degisim olmali.

Mekanik bir düzenekle ayarlama yapılsa? Örneğin 1nm hareket için 0.1mm hareket olsa onu algılamak kolay olmaz mı?

Mekanizmanin nm mertebesinde bosluklarini sekil degistirmelerini vs betaraf edebilmek gerekir. O da zor.

nm telafuz ediyorum ama gonlumden gecen boyut o.

PCB bakiri eritilirken asit kesinlikle bu mertebelerde kontrol disi bakiri eritecektir. Buyutme orani cok cok yuksek bir mikroskopla pcb yollarina bakildiginda muhtemelen yollar egri bugru gorulecektir.

sanada bir lazer cihazi lazim sanki abi

Aklima gelen CRT tupu prensibi ile cok ince bakir katmanini elektronla bombardiman ederek bakir yuzey uzerinde kanal acmak. Bunun icin once pcb yuzeyi (artik cam kullanilabilir) metal buharlastirma ve cokertme teknigi ile bir kac yuz nm kalinlikta bakir kaplanacak ardindan elektron bombardimani ile yol acilacak.

Elektron bombardimani icin mesela cok yuksek frekansli scop tupunun ekranini kesip kullanmak olabilir.
Vakum pompasi vs ile mukemmel bir duzenek hazirlanabilir.

Ama gel gelelim biz fakirik.

Tabi bu bahsettigim teknikte de scop tarama elektrodlari elektrik sinyali ile uyarilirken sinyallerdeki gurultu cok dusuk olmali. Aksi takdirde bu kez gurultu, yollari egri bugru yapmaya calisir.

uv lazer ile yapilan(yakarak) pcb cok mu kaba, bu kadar hassaa sensor uygulamasi ne lazer gyro mu.

Bir mekanizma dusunun her turlu sartta 10um dogrulukla pozisyonu kontrol altinda tutulmaya calisilsin.

Bu mekanizmayi da bir motor ile tahrik ediyor olalim. Makanizmanin pozisyonundan alacagimiz geri beslemede sensor cozunurlugunun 1um....100nm araliginda olmasi gerekiyor.

Bu durumda benim 100nm dogrukta bir sensorle calismam gerekir.

sistemin sensör kısmını hala tam anlamadan yazıyorum. belkide çözüm üretilebilmesi açısından, ilk önce sistemi yani sensörün-mantığını anlamak gerekiyor olabilir.

sizin hassas olarak üretmeyi planladığınız sensör, ufak bir şey değilse (çiplerden çok daha büyük bir alana sahipse) ısıl genleşmesinden kaynaklı uzamalar
nm. mertebelerinde kesin olur zaten. ama genleşme bölgesel değilde, tüm yüzeyde eşit oluyordur diye düşünüyorum. sensör üzerindeki bu eşit uzama-genleşme sizin işinizi bozacakmı? bozmayacakmı?

bölgesel yada tümleşik olarak hiç bir ısıl genleşme olmadan um. altı zor gibi geliyor bana.

çiplerin teknolojisi ufacık alanlarından dolayı ısıl esnemeyi absorbe ediyor olabilir. onlarda büyükçe olsalar silisyum-kum-cam dan bile yapılıyor olsalarda boyutsal esneme uzama ile karşı karşıya kalabilirlerdi. belkide üretildikleri hammaddeleri ve boyutları ısıl-uzama faktörünü kotarıyor olabilir. birde habire küçültülmeye çalışılma nedenlerinden biriside bu oluyor olabilir. belkide ana nedeni budur.

kestirmeden gitme açısından benzer bir sensörü yapıp, 100 nm. çalışma hassasiyeti garantileyen olmuşmu? bu sensörün fiziksel büyüklüğü nedir?

Esasen amator isi makinelerde (ister hazir makine alin ister kendiniz yapin) dogrulluk 0.1 mm civarindadir.
Benim de isimi bu dogruluk gorecektir.

Dolayis ile 0.1/100=1um cozunurluk bana yetiyor.

JLCPCBye sordum cevap gelir yakinda. Ellerindeki yazici 4800 dpi olsa 2500/4800=0.520 25000/4800 = 5.2 um demek. filmi PCB uzerine gererken ve asit eritme yaparken bunun 10 kati hata yapsalar 50um hata demek.

Yani ben 50um hata ile bir yolun alanini algilayabilirim. Elektronik devreler yazilim vs bunun 2 kati hata yapsa 100um eder.

0.1mm dogrulukla calisabilmek icin sensor fazla beklenenden fazla bilgi veremeyecek.

JLC PCB sayfasinda PCB Manufacturing & Assembly Capabilities bolumunde minimum trace width and spacing icin tolerans bilgisi vermemis. Vermis olsalardi evet bu adamlar isimi yapabilir yapamaz yorumu yapabilirdim.

Sonraki mesajimdaki videoda cozunurluk yuksek. Ancak bunun linearite testini halen yapamadim.
Uretici su kadar hata yapsa bun uyapsa gibi ongorulerin etkisini ancak linearite testinde ortaya cikartabilirim.
Bunun icin en kisa zamanda digital komparator alacagim.

Son düzenleme:

Videoda gorulen sinus paterninin 1 periyodu 10.24 mm uzunlugunda. Uretici bu sinus paterni PCB ye ne kadar dogru islese ben de o kadar yuksek dogrulukta pozisyon bilgisi okuyabilirim.

Bir sinus mesafesini 11 bit okudugumda 5um cozunurluk elde edilmis oluyor.

Evet 10 kat hata var hesabimda. Dolayisi ile 4800 DPI kurtarmiyor beni.

şimdi sizin sinüs eğrisini tam olarak istediğiniz gibi üretildiğini düşünelim.
ısıl uzama esneme (metal malzeme teknolojisinde malzeme çalışır derler buna yani duruduğu yerde hareketlenir uzar işler manasında) kısmı hataya sebep olacakmı?
bu uzama sinüsün tamamında aynı ise (yani tüm pcb üzerinde en ortadan dışa doğru yayılma gibi düşünün) sisin için uygun oluyormu.
nasıl üretildiğinin ve çözünürlük hassasiyetinin hiç bir önemi yok. bahsettiğim malzeme hareketini engelleyemezler. illaki olur.

O kisma takilmiyorum. Hassas is yapan talasli imalat makineleri bile sicakligi sabitlenmis kontrollu ortamlarda calistirilmak zorunda.

sensörün yapıldığı malzemenin ısıl uzama katsayısı önemli değil bu kısmı göze alıyorum dediğiniz için,
birde baskı teknolojisin de, dpi çözünürlük yüksek olsa size yeterli olacak dediğiniz için,

sanıyorum sizin iş olursa tek bir yöntemle olabilir. o yöntemide bu işlere bakan-anlayan bir vatandaşı ziyaret ettikden sonra fikrini öğrenip size bildirebilirim.
onu ziyaret etmem zaman alabilir.

PCB üreticileri genel olarak minimum 0.2 mm yol kalınlığı, minimum 0.2 mm de boşluk garanti ediyor. Bunu elde etmek için de hadi 5 te biri tekrarlanabilirlik var desek, 40 mikron yapar.

Bence son derece hassas ve doğru PCB yaptırmak değil doğru yol. Doğrusu, çalışma şartlarında değişmeyen, STABİL bir PCB yi yaptırmak. Mesela 40 mikron hata ile yaptırdın. Sonra da bu stabil PCB'yi kalibre edip istenen adımları elde edecek düzeltme katsayılarını bulmak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,522
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back