AD9833 çıkış opamp tasarımı

ibrahimcelik

Aktif Üye
Resimde ki projeyi yapacağım ama opamp kısmı çok yalın görünüyor sizce sağlıklı çalışır mı ?

FMZXF10K06ZGLH1.png

Last edited by a moderator:
AD9833 çıkışına bu yapıyı kulanmak diğerine göre daha mı avantajlı olur ?
images.png

İkisi de olur. İlki tek op-amp kullanıyor ama sinyalin polaritesini değiştiriyor, ama polarite fark etmez çünkü sinüs/üçgen/kare dalgayı çevirsen de aynısı oluyor :)

ilk devrede offset ekleme ve kazanç ayarı tek opampla halledilmişken ikinci devrede aynı iş için opamp kullanılmış. @ckocagil 'in dediği gibi sadece aralarında 180 derece faz farkından başka bir durum görünmüyor.

Fonksiyon jeneratörü mü oluyor bu?

Hazır konusu açılmışken sorayım.

Çıkışı daha da güçlendirmek istersek mesela en az 10 wat yüklenmek istiyoruz fonksiyon jeneratörümüze bunun için nasıl bir çıkış yapmalıyız.
Mosfetler ile köprü mü kurmalıyız.
Bir amfi entegresini mi kullanmalıyız.
Birçok op-amp ile çıkışları birleştirip mi yapmalıyız.

Tl071 ve tl072 aynı dimi sadece birinde iki opmap var diğerinde tek
Sana tavsiyem TL071 yada 72, herneyse özdisan dan al. Ben XR2206 ile yaparken çeşitli elektronikçilerden toplamda 10 tane patates almıştım. En son özdisandan aldığım düzgün çalıştı. Anladığım kadarıyla bu sinyal devresinde önemli oluyor entegre kaliteleri.

Sana tavsiyem TL071 yada 72, herneyse özdisan dan al. Ben XR2206 ile yaparken çeşitli elektronikçilerden toplamda 10 tane patates almıştım. En son özdisandan aldığım düzgün çalıştı. Anladığım kadarıyla bu sinyal devresinde önemli oluyor entegre kaliteleri.
Abi ben orda deney yapmak için toplanıp gidiyorum.
Bir voltaj regülatörü mü alıcam 7805 mesela bakıyorum mesela st elektroniğin paylaştığı 7805 datasına atıyorum 1 amper yazıyor ben ne çekicem 450ma gidip orda devreme bağlıyorum bakıyorum 450 ma çekerken soba mı oluyor ılınıp kalıyor mu öyle alıyorum.

Birkaç adet özdisan kalitesinde işletme var onlar dışında almıyprum bir yerden

Abi ben orda deney yapmak için toplanıp gidiyorum.
Bir voltaj regülatörü mü alıcam 7805 mesela bakıyorum mesela st elektroniğin paylaştığı 7805 datasına atıyorum 1 amper yazıyor ben ne çekicem 450ma gidip orda devreme bağlıyorum bakıyorum 450 ma çekerken soba mı oluyor ılınıp kalıyor mu öyle alıyorum.

Birkaç adet özdisan kalitesinde işletme var onlar dışında almıyprum bir yerden
Bizim elektronikçiler sattıkları malı geri almıyorlar. Gerekçeleri; Kullanmışsındır, bozmuşsundur ve bozuk diye iade etmeye çalışıyorsundur vs.
Onlar açısından da bakarsan haklılar. Var çünkü öyle terbiyesizler. Ben bir kere 4ohm 25W alüminyum direnç aldım. Sonra eve geldim baktım yanlış almışım. Ucuz birşey olsa hiç geri götürmezdim ama bu enflasyon filan yükselmeden önce yanlış hatırlamıyorsam 30-40tl vermiştim. O zaman lar iyi paraydı. :) Ertesi gün geri gittim "bunu yanlış almışım" dedim. Cevaben "Seni artık tanıyoruz, dürüst adamsın ama bu prensip meselesi" deyip hiç taviz vermeden reddettiler. Bende onlara hak verdiğim için alış-verişi kesmedim.

Bizim elektronikçiler sattıkları malı geri almıyorlar. Gerekçeleri; Kullanmışsındır, bozmuşsundur ve bozuk diye iade etmeye çalışıyorsundur vs.
Onlar açısından da bakarsan haklılar. Var çünkü öyle terbiyesizler. Ben bir kere 4ohm 25W alüminyum direnç aldım. Sonra eve geldim baktım yanlış almışım. Ucuz birşey olsa hiç geri götürmezdim ama bu enflasyon filan yükselmeden önce yanlış hatırlamıyorsam 30-40tl vermiştim. O zaman lar iyi paraydı. :) Ertesi gün geri gittim "bunu yanlış almışım" dedim. Cevaben "Seni artık tanıyoruz, dürüst adamsın ama bu prensip meselesi" deyip hiç taviz vermeden reddettiler. Bende onlara hak verdiğim için alış-verişi kesmedim.
Ben çok yaşadım bu durumu biraz da işlerine geliyor küçük esnafın.

Büyük esnafa gitmeye özen gösteriyorum hem benim seçmeme müsade ediyor elinden geldiğince iade alıyor test etmeyi bildiklerini iade alıyor demem daha doğru olur mesela bir mosfeti hiç lehim yapmadan iade etmeye götürdüm ırlz yerine ırfz kodlu almışım ölçü aletini çıkardı baktı iade aldı ırlz yokmuş onda.

Ama lehim yaptığını asla iade almıyor

Okuldaki mini asansör simulasyonu daha küçüktü bundan.

Biraz fazla büyütmemiş misin

Forum istatistikleri

Konular
5,938
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back