AC voltaj düşürme

anladım teşekkür ederim ozaman bir step motor kullanmam gerekiyor fakat motorun birden çok çıkışı bulunmakta hepsini kullanmak zorundamıyım ve adım sayısı beni etkilermi
Birden çok çıkışı doğru bağlantılarla daha yüksek voltaj veya daha yüksek akım almak için yapılandırabilirsiniz. Bu iyi bir şey.
Adım sayısı sizin için burada önemli değil. Boyut önemli. Nema 17 boyutlarına yakın bir motor olmalı.

Birden çok çıkışı doğru bağlantılarla daha yüksek voltaj veya daha yüksek akım almak için yapılandırabilirsiniz. Bu iyi bir şey.
Adım sayısı sizin için burada önemli değil. Boyut önemli. Nema 17 boyutlarına yakın bir motor olmalı.
bu motor uygunmudur

İlk mesajda 1 V ila 40 V giriş demiştin ve o durumda trafo ile yükseltmek gerekirdi. Ama giriş 10 - 40 V ise o zaman doğrultucu ve regülatör/SMPS yeterli olur. Step motorun çok iyi voltaj üretmesi lazım. Eve gidince bir deneyeyim.

İlk mesajda 1 V ila 40 V giriş demiştin ve o durumda trafo ile yükseltmek gerekirdi. Ama giriş 10 - 40 V ise o zaman doğrultucu ve regülatör/SMPS yeterli olur. Step motorun çok iyi voltaj üretmesi lazım. Eve gidince bir deneyeyim.
Teşekkür ederim su servo seçme işinde öğrensem mutlu olucam

bu motor uygunmudur
olur. Burada yazdığına göre çalışma akımı 1.33a. Yani bobini 1 ampere akıma dayanabilir. Ama hangi devirde kaç volt verir bimiyorum.
Bu gibi motorlar hurdalıklarda, bit pazarlarında bolca bulunuyor.
Screenshot_20220416-190603.png

Teşekkür ederim su servo seçme işinde öğrensem mutlu olucam

Servo seçme derken hiçbir motoru jeneratör gibi kullanırken hickimse size bu motor yada servo şu devirde şu voltaji yada akımı verir diye söyleyemez.

Çünkü o bir motor. Size ancak motorun çalışma gerilimi akimi devri gibi bilgiler gelir.

Motor yada servoyu elle çevirince gerilim üretimi evet. Ama bunun bir standartı yok.

olur. Burada yazdığına göre çalışma akımı 1.33a. Yani bobini 1 ampere akıma dayanabilir. Ama hangi devirde kaç volt verir bimiyorum.
Bu gibi motorlar hurdalıklarda, bit pazarlarında bolca bulunuyor.
16698 eklentisine bak
Peki birde takıldığım bir nokta daha var acaba bu motor yanlışlıkla istemeden çok fazla devirde dönse bu motora zarar verirmi? Motorun yüksek devir yapma ihtimalinde dönüştürücü devrede yüksek voltaja dayanabilecek komponentler secebilirim fakat sanırım motoru koruyamam

Şimdi elimdeki 400 adım/tur step motoru osiloskoba bağladım. Sonra da elimle milini çevirebildiğim kadar hızlı çevirdim. 15 Vpp voltaj çıktı. Frekans da 633 Hz. Bu da 1.58 devir/saniye veya 95 devir/dakika yapıyor.

a.png

Hatta 2 sargılı step motorun sargılarını seri bağlarsan voltajı daha da arttırabilirsin. Ama belli devirde iki katına çıkmıyor çünkü sargılardaki voltaj arasında 90° faz farkı var.

Ama şunu yapabilirsin. Step motorun her bir sargısını ayrı ayrı doğrultursun. Sonra da doğrultucu çıkışlarını seri bağlarsın ve tam olarak iki kat voltaj elde edebilirsin.

a.png

Peki birde takıldığım bir nokta daha var acaba bu motor yanlışlıkla istemeden çok fazla devirde dönse bu motora zarar verirmi? Motorun yüksek devir yapma ihtimalinde dönüştürücü devrede yüksek voltaja dayanabilecek komponentler secebilirim fakat sanırım motoru koruyamam
Bir kaç bin rpm ise sorun olacağını samam.

Hatta 2 sargılı step motorun sargılarını seri bağlarsan voltajı daha da arttırabilirsin. Ama belli devirde iki katına çıkmıyor çünkü sargılardaki voltaj arasında 90° faz farkı var.

Ama şunu yapabilirsin. Step motorun her bir sargısını ayrı ayrı doğrultursun. Sonra da doğrultucu çıkışlarını seri bağlarsın ve tam olarak iki kat voltaj elde edebilirsin.

16701 eklentisine bak
evet çok mantıklı her bir çıkışı tek tek doğrultmak okadar verim sağlıyacağını hiç düşünmemeiştim

Mesela benim aşağıdaki aldığım kayıtta, her bir sargı 23 Vpp üretiyor. Sargıları seri bağlayınca toplam voltaj 33 Vpp ve bu voltajı doğrultunca da 31 VDC elde edersin. Ama sargılar ayrı ayrı doğrultulsa, her birisi 21 V verir ve bunları seri bağlayınca da toplam 42 VDC alabilirsin.

a.png

Mesela benim aşağıdaki aldığım kayıtta, her bir sargı 23 Vpp üretiyor. Sargıları seri bağlayınca toplam voltaj 33 Vpp ve bu voltajı doğrultunca da 31 VDC elde edersin. Ama sargılar ayrı ayrı doğrultulsa, her birisi 21 V verir ve bunları seri bağlayınca da toplam 42 VDC alabilirsin.

16702 eklentisine bak
1650134928871.png

anladım çok sağolun yardımcı olduğunuz için
amperaj olarak yeterlidir değilmi 1 a civarı ihtiyacım var
bu motor sağlar değilmi ?

amperaj olarak yeterlidir değilmi 1 a civarı ihtiyacım var
bu motor sağlar değilmi ?

Bu konuda emin değilim ama büyük ihtimalle sağlamaz. Step motor bobininde harcanabilecek maksimum bir güç var. Mesela benim denediğim NEMA 17 step motorda 3.2 W lık bir güç belirtilmiş. Bu tek sargı için mi iki sargı için mi bilmiyorum. Her iki sargı için ise, sargı başına 1.6 W demek. Bu da 15 V alıyorken 100 mA akım demek.

Bunu denemek için doğrultucu devre kurup elektronik yüke bağlamam lazım. Uygun bir zamanda yaparım bunu.

Bu konuda emin değilim ama büyük ihtimalle sağlamaz. Step motor bobininde harcanabilecek maksimum bir güç var. Mesela benim denediğim NEMA 17 step motorda 3.2 W lık bir güç belirtilmiş. Bu tek sargı için mi iki sargı için mi bilmiyorum. Her iki sargı için ise, sargı başına 1.6 W demek. Bu da 15 V alıyorken 100 mA akım demek.

Bunu denemek için doğrultucu devre kurup elektronik yüke bağlamam lazım. Uygun bir zamanda yaparım bunu.
bu motorun özellikleri:

Nema 17 Step Motor Teknik Özellikleri:​

• Çalışma Voltajı: 2.8 V (Sürücü ile istenilen voltajda kontrol edilebilir.)
  • Faz Başına Çektiği Akım: 1700mA @2,8V
  • Faz Direnç Değeri: 1,65 Ohm
  • Faz Endüktans Değeri: 3,2 mH
  • Adım Açısı: 1.8°
  • Tur Başına Adım Sayısı: 200
  • Tutunma Torku: 3.7 kg-cm
  • Ölçüler: 42.3x42.3x38mm (NEMA 17)
  • Motor Mil Kalınlığı: 5mm
  • Kablo Uzunluğu: 30cm
  • Ağırlık: 285g

Step motor SOYO kodu: SY42STH38-1684A

Bu motor 1700 mA diyor faz vaşına bu sargıdanmı bahsediyor bu motor sağlarmı?​

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back