Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Bu arada pozlama cihazı son derece randımanlı çalışıyor. Bir video çekeyim de herkes gudursun :)

Sinek ışıldakları da iş yapmaz mı? Mor ışık veriyorlar 3 tane 6W 200 tl'ye kapıda. Süre çok oynar mı?
Kaliteli yollar için dry film kürlenmesinin en kısa sürede olması gerekiyor. Bunun için de ışığın 360-365nm dalga boyunda olması gerekiyor.
Derdimiz kaliteli baskı almak olmasa beyaz floresanla bile 15dk da pozlama yapılabiliyor.

Abi niye kameraya çektin yaw. Senin yüzünden gözümüze uv kaçtı. :D

Neyse gökhanın gözüne kaçmasında. Bizim gözümüze kaçmasına rağzıyız. :katil1:
birkaç dakika bakınca buna basmanede köprünün altında yatanlara benziyorsun :)

ustam pencereli eeprom silme makinesi yapmıştı bende acaba bu ne diyip birkaç dakika açıp kapamıştım bu ne işe yarıyor diye merak edip.

Abi niye kameraya çektin yaw. Senin yüzünden gözümüze uv kaçtı. :D

Neyse gökhanın gözüne kaçmasında. Bizim gözümüze kaçmasına rağzıyız. :katil1:
Yapanın eline koluna sağlık ne diyim.
Gözümüz yok. Daha iyisini yapana kadar en iyisi bu :katil2:

Kaliteli yollar için dry film kürlenmesinin en kısa sürede olması gerekiyor. Bunun için de ışığın 360-365nm dalga boyunda olması gerekiyor.
Derdimiz kaliteli baskı almak olmasa beyaz floresanla bile 15dk da pozlama yapılabiliyor.
Fazla birşey fark ettiğini düşünmüyorum, 405nm led ile 1 dakika pozluyordum, şimdi 360nm floresanla yine 1 dakika pozluyorum dry film ışıktan çok etkilenmiyor. Şu ana kadar bütün denemelerimi aydınlık ortamda yaptım hatta yanımda yanan masa lambasının altında bile kullandım hiçbir sorun oluşmadı.

Bu link Timur abideki 390nm Şerit LED ile yapılan cihazın detayları.

Bu link de O cihaz ile yapılmış bir kaç deneme.

Fazla birşey fark ettiğini düşünmüyorum, 405nm led ile 1 dakika pozluyordum, şimdi 360nm floresanla yine 1 dakika pozluyorum dry film ışıktan çok etkilenmiyor. Şu ana kadar bütün denemelerimi aydınlık ortamda yaptım hatta yanımda yanan masa lambasının altında bile kullandım hiçbir sorun oluşmadı.
Yukarıdaki link de 390nm LED ile yaptığım denemede 4 dakika pozlama ile iyi bir sonuç elde etmiştim. Bu süreyi daha da kısaltmak adına nette yaptığım araştırmalarda 360-365nm de en sağlıklı kürlenme olduğunu öğrendim ve buna göre sipariş verdim. Sizin 405nm de 1 dakika pozlamanızı anlayamadım. Belki ledlerin baskıya uzaklığı da etki ediyordur. Ben bu sonuca yaklaşık 10cm uzaktan pozlayarak ulaşmıştım. Belkide kalite göreceli bir kavram olduğu için size yeterli kalitede görüneni ben beğenmiyorumdur. Benim her zaman amacım ileri düzey bir kalite yakalamak.

Screenshot_20220424-185301.png

Bu link Timur abideki 390nm Şerit LED ile yapılan cihazın detayları.

Bu link de O cihaz ile yapılmış bir kaç deneme.

Yukarıdaki link de 390nm LED ile yaptığım denemede 4 dakika pozlama ile iyi bir sonuç elde etmiştim. Bu süreyi daha da kısaltmak adına nette yaptığım araştırmalarda 360-365nm de en sağlıklı kürlenme olduğunu öğrendim ve buna göre sipariş verdim. Sizin 405nm de 1 dakika pozlamanızı anlayamadım. Belki ledlerin baskıya uzaklığı da etki ediyordur. Ben bu sonuca yaklaşık 10cm uzaktan pozlayarak ulaşmıştım. Belkide kalite göreceli bir kavram olduğu için size yeterli kalitede görüneni ben beğenmiyorumdur. Benim her zaman amacım ileri düzey bir kalite yakalamak.

19783 eklentisine bak

Herhalde Ledlere göre değişebiliyor. Ben biraz pahalı almıştım, ve 405nm 1dk yetiyordu. Yaklaşık 5cm gibi bir uzaklık vardı. Baskı kalitesi zaten iyi değildi, ben 405nm-360nm çok farketmiyor demek istemiştim, iki ışıktada aynı süre pozlama yetiyor.

Herhalde Ledlere göre değişebiliyor. Ben biraz pahalı almıştım, ve 405nm 1dk yetiyordu. Yaklaşık 5cm gibi bir uzaklık vardı. Baskı kalitesi zaten iyi değildi, ben 405nm-360nm çok farketmiyor demek istemiştim, iki ışıktada aynı süre pozlama yetiyor.
İşte yeterli vakit, yeterli ekipman olmayınca konuşulanlar hep havada kalıyor. Kesin veriler ile konuşamadığımız için ne söylesek doğru kabul edemiyoruz.

İyi görünüyor. Kaç para bu grafit boya?

İyi görünüyor. Kaç para bu grafit boya?

İçinde çok az var birkaç kullanımda tahminim biter, o bakımdan aşağıdakini almak daha mantıklı olabilir.

Spreyliyorsan baya bir fire veriyorsun demektir. O küçük şişe ile dengeleyebilir :)

Aldığım 365nm uva ledlerden bir tanesinin çektiği akımı ölçeyim dedim kafam karıştı.
Ledin çalışma voltajını satıcı 3,2 - 3,6 arası vermiş. Lede sabit 3,4v verdim.
Ledin çalışma akımı ise 600-700mA olarak verilmiş.
Uni-T 139C nin mA kademesinde ölçtüğüm akım 40mA den başlayarak yukarı doğru gidiyor. Ama multimetreyi Amper kademesine alırsam 100mA den başlayıp yukarı doğru gidiyor. Satıcının verdiği değer çok farklı.
Hangisini baz alacağımı şaşırdım. Ledlerin uzun vadede bozulmaması için akım sınırlayacağım ama akım sınırlayayım derken 365nm lik uva'yı 100nm kullanmak istemiyorum.
@taydin abi bu işi sen çözersin gibime geliyor. Uva ledin var, Spektometren var Akım sınırlamalı güç kaynağın var.
Ne Duruyorsun? :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back