TS101 Havya

TS100'ün şeması var kendi forumunda.
buna yazılır rahatlıkla software özel bir donanımı yok.
op amp ile TC okumuşlar.
ama reziztansı neyle sürmüşler onu göremiyorum şemada Q1A ve Q1B hiç reziztans sürüyor gibi bağlanmamış.

op amp ile TC okumuşlar.
ama reziztansı neyle sürmüşler onu göremiyorum şemada Q1A ve Q1B hiç reziztans sürüyor gibi bağlanmamış.
Yalnız forumda olan şema TS100 için eğer TS101 için software yazmayı düşünüyorsanız daha şeması açıklanmadı reddit de pcb fotoğrafı vardı diye biliyorum

Yalnız forumda olan şema TS100 için eğer TS101 için software yazmayı düşünüyorsanız daha şeması açıklanmadı reddit de pcb fotoğrafı vardı diye biliyorum
ben bu üretici ile ilgili üyesi olduğum bir elektronik forumunda şöyle birşey okumuştum.

''ellerinde 1 milyon adetten fazla 103 entegre var bunu en iyi şekilde değerlendiriyorlar.''

Firma hakkında yazılan daha birçok doğru olduğunu düşündüğüm bilgi vardı fakat okuyalı bayağı oluyor.
aklımda kalan bir bilgide öğrencilerin girişimi olduğu.

Havya elime ulaştı buradan tecrübelerimi aktaracağım
22552 eklentisine bak
set içeriği bu şekilde
22553 eklentisine bak
havyanın kutusu içerisinden ucu, kendisi , PD destekli type-c kablosu ve masadan yuvarlanmasını engelleyen aparat ile çıkıyor
22554 eklentisine bak22555 eklentisine bak
içerisindeki yazılım V 2,0 belirli bir süre bu sürümü kullanıp ondan sonra güncelleme yapacağım arasındaki farkları analiz etmek için

yanında sipariş ettiğim uç BC-2 havyanın ölçü değer ile uç arasında 22 derece kadar bir farklılık gözlemledim ayarların içerisinde sıcaklık kalibre edilebiliyor

dc soketinin yanındaki antistatik işlemler için topraklama sağlayan vida garip şekilde uç ile bağlantılı değil güç beslemesinin GND ile bağlantılı uç ile bağlantısı yoksa nasıl bir antistatik etki sağlayacak anlayamadım :dusun1:
TS100 üzerinde
op amp ile TC okumuşlar.
O mosfet dual chanel mosfet
iki kez yakıp değiştirdim kendi ts 100 üm üzerinde .

Bunu alıp, şema bulup yazılım geliştiririm ben 103 varmış üstünde.
Bu arada bunun kendi yazılımında sıkıntı mı var? Yazılım geliştiririm dediğin için soruyorum. Çünkü bende bi ara bundan almayı düşünüyorum. TS101 yada TS80P. Sorunlu bir yazılıma sahipse çok acele etmeye gerek yok. Benim bildiğime göre çok sorunlu bir yazılımı yok. Yani kullanıcılar çok memnun gibi.

Bu arada bunun kendi yazılımında sıkıntı mı var? Yazılım geliştiririm dediğin için soruyorum. Çünkü bende bi ara bundan almayı düşünüyorum. TS101 yada TS80P. Sorunlu bir yazılıma sahipse çok acele etmeye gerek yok. Benim bildiğime göre çok sorunlu bir yazılımı yok. Yani kullanıcılar çok memnun gibi.
TS101 'i yeni aldım dün elime geçti yazılımda herhangi bir sorun görmedim
yanındaki 24V 3A adaptör ile 11-12 saniyede 300 dereceye çıkıyor
bana göre tek eksiklik 300 derece sıcaklığa ayarladığında 278 derece uç sıcaklığı ölçtüm ayarlarda sıcaklık kalibrasyonu var ama nasıl yapılacağını daha bulamadım

Benim yazılım geliştiririm deme sebebim, kendi oluşturmadığım donanıma hakim olup yazılım geliştirirebilmek.

Bu bence elektronik yazılım ile uğraşanın kendine edindirmesi gereken bir adım

ayarlarda sıcaklık kalibrasyonu var ama nasıl yapılacağını daha bulamadım
sıcaklık kalibrasyon ayarı kullanım kılavuzunda belirtiği ve deneyimlediğim şekilde ortam ısınına göre yapılıyor
WhatsApp Image 2023-03-03 at 17.51.01 (1).jpeg

ayarlardan girdiğimizde karşımıza uç sıcaklığını ölçüp ekrana yazdırıyor sadece o kadar
WhatsApp Image 2023-03-03 at 17.51.01.jpeg

ve sadece onaylayabiliyoruz değerin az yada çok çıkması durumunda müdahale yapamıyoruz ama bu PD 3,1 desteği gibi 45w dan 90w a sadece yazılım güncellemesi ile yapılabilecek bir iyileştirme ileride düzeleceğini düşünüyorum

sıcaklık kalibrasyon ayarı kullanım kılavuzunda belirtiği ve deneyimlediğim şekilde ortam ısınına göre yapılıyor
22603 eklentisine bak
ayarlardan girdiğimizde karşımıza uç sıcaklığını ölçüp ekrana yazdırıyor sadece o kadar
22604 eklentisine bak
ve sadece onaylayabiliyoruz değerin az yada çok çıkması durumunda müdahale yapamıyoruz ama bu PD 3,1 desteği gibi 45w dan 90w a sadece yazılım güncellemesi ile yapılabilecek bir iyileştirme ileride düzeleceğini düşünüyorum
yazılım geliştirmeyi bu yüzden istiyorum;
Her ne kadar dış görünüm tam kalitede bir ürün gibi gösterse de software olarak bu havyalar tam kalitede değil.

Bu kadar basit bir kalibrasyon seçeneği olması komik geliyor tek işi sıcaklığı sabit tutmak olan bu cihazın kalibrasyonu böyle olmamalı.

Ben nasıl yapardım?-->
yükselik ve sıcaklık ters ilişkisini kullanarak bir kalibrasyon döngüsü oluştururdum.

havada bir örnek olacak ama en basit olarak şöyle anlatabilim kaynamaya başlayan bir su 100 derecededir.
1 santimetre yükseklikte 1 derece kayıp olduğunu düşünelim.
önce 5 santimetre yükseklikte bulunmasını isteyip sıcaklık okuması yapacağız 95 okuduk.
sonra 10 santimetere yükseklikte okuma yapacağız şimdi de 90 okuduk.

eğer 90 değil 91 okursak düzeltme yapacağız okumamıza vs. vs.

hiçbir ölçü aleti ihtiyacı duymadan en kesin çözüm bu şekilde olacaktır.

Semada TMP36GRTZ sicaklik sensoru var.

2 bacakli havya ucunda hem isitici hem de nasil termocouple var onu anlamasam da eger havya sicakliginda hata varsa cold junction kompanzasyonu yazilimla yapilacak fakat yapilmamis ya da secmemissiniz diye anliyorum.

Beklentiye bağlı bu kadar başarılı olmasa da SH72 diye ekransız trimpot ayarlı bir havya var en çok ruslar almış ve incelemiş internette. Portatif havya konusunda bence baya iyi. Bunun kadar iyi olmasa da fiyat olarak çok rekabetçi. Tek sıkıntı TR'de uç satışı olmayabilir TS100 için uç var az çok.
Bu havya TS1000 ( bin ) havya için olan uçları kullanıyormuş. Temin etmek sorun çıkarmaz sanıyorum. Havya Banggood'da kargo dahil 440 TL. Yanında uç seti geliyor zaten. Yedek uç almak isterseniz de 250 TL'ye alabiliyorsunuz. Yanında iki takım uçla birlikte TS100'un Türkiye fiyatının üçte biri. Dijital ekranı da olmayıversin bu fiyata. :)

Benim TS101'in soket girişleri böyle hizasız duruyor. Sizce normal mi?

Ekler

• 20230709_144215.jpg
    20230709_144215.jpg
    220.9 KB · Görüntüleme: 63
Su siralar havyasizliktan civiyi saloma ile kizdirip lehim yapiyorum.

TS100 ve TS101 den cok bahsediliyor.
Bir de Finirsi var ve fiyati cok daha ucuz ustelik 6 tane de uc yolluyorlar.
Daha once hic kullanmadigim havya bunlar.

Hangisini tercih etmeliyim?

Su siralar havyasizliktan civiyi saloma ile kizdirip lehim yapiyorum.

TS100 ve TS101 den cok bahsediliyor.
Bir de Finirsi var ve fiyati cok daha ucuz ustelik 6 tane de uc yolluyorlar.
Daha once hic kullanmadigim havya bunlar.

Hangisini tercih etmeliyim?

Ts101 kullanan biri olarak ts101 kullanmanızı tavsiye ederim uç çeşitliği ve pd desteği ile power bank ile kullanım kolaylığı için

Ek olarak TS serisi alıcaksınız miniware kendileri aliexpress üzerinden en son satış yapıyordu sitelerinden linkinide inceliyebilirsiniz, ts101 için uç alacaksanız orijinal kullanmanızı tavsiye ederim yan sanayi uçlarda termokuple algılama yada uç takılı değil gibi problemler ile karşılaşanlar olmuş

Miniware'nin internet sitesinde mağaza linki vardır diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,437
Son üye
faruk17

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back