Yeni güç kaynağı projesi.

Öncelikle bu devre 30V, 3A ayarlı güç kaynağı diye adlandırılan ve satılan bir devre.
Devrenin bu varsayılan halini ayrı ayrı 15 er dk yükte ve multimetre ile test ettim

Güvenli en yüksek voltaj ve yüksek akım testi.
Çıkış voltajı en yüksek kademede ayarlı 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 20VDC, 1.5A.

Güvenli en düşük voltaj ve en yüksek akım testi.
Çıkış voltajı 1V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 0.99VDC, 1.5A.

15V testinde de değişen bir şey yok gibi.
Çıkış voltajı 15V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.

Test düzeneğim bu şekilde. Fan 12cm

WhatsApp Image 2024-03-18 at 3.07.22 PM.jpeg

@taydin
V2 ye geçelim mi?

Son düzenleme:
Pass transistörün de sıcaklığını takip etmen lazım. Orada en kötü durum düşük voltajda yüksek akım çekmek. Pratik olarak 3.3 V düşünelim. Bu voltajda 3 A çekince uygun bir sıcaklıkta stabilize oluyor mu pass transistör? Yoksa sıcaklığı kontrolden çıkıyor mu?

Pass transistörün de sıcaklığını takip etmen lazım. Orada en kötü durum düşük voltajda yüksek akım çekmek. Pratik olarak 3.3 V düşünelim. Bu voltajda 3 A çekince uygun bir sıcaklıkta stabilize oluyor mu pass transistör? Yoksa sıcaklığı kontrolden çıkıyor mu?
Pass transistörü hangisi, Q4 mü? Neden pass transistörü deniyor :)

Son düzenleme:
Evet Q4. Yüksek voltaj ile düşürülmüş voltaj geçiti olduğu için ismi öyle. Bunun ısısı diyotlardan çok daha önemli. Eğer diyotlar aşırı ısıdan giderse, sadece güç kaynağı arızalanır. Ama pass transistör kısa devre olursa, güç kaynağının beslediği devre de imha olur.

Evet Q4. Yüksek voltaj ile düşürülmüş voltaj geçiti olduğu için ismi öyle. Bunun ısısı diyotlardan çok daha önemli. Eğer diyotlar aşırı ısıdan giderse, sadece güç kaynağı arızalanır. Ama pass transistör kısa devre olursa, güç kaynağının beslediği devre de imha olur.
Hemen 3.3V, 3A testi yapayım madem.

Düzenleme.
30sn gibi testi yaptım ama doğrultucu diyotlar 100C lere ulaştığı anda Q4 90C idi ve testi bitirdim sağlıklı bir test yapamadım.
Doğrultucu diyotları 6A ile değiştirince sanırım daha sağlıklı test edeceğiz Q4 ü diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Mevcut cihazın performans verilerini elde etmek önemli olacak, çünkü V2 yi yapınca nasıl bir avantaj elde ettiğini bileceksin. Yoksa sırf yeni ofis versiyonu çıktı, indir ve kur gibi olacak :D

Q4 ü devrenin bu haliyle sağlıklı test edemediğimize göre, V2 ye geçiyor muyuz yoksa başka test var mı?

Şimdiden oluşan lste:
  • 6A doğrultucu diyot
  • 10.000uF kondansatör

Son düzenleme:
V2 için yapılacak iyileştirmeler zaten belli. İstersen uygula. Ama bir tane V1 değişmemiş haliyle elinde olsun, bir problem çıktığında karşılaştırma yaparsın.

Ama ayrı konuda yap bunu, 40 sayfa olmuş :O

V2 için yapılacak iyileştirmeler zaten belli. İstersen uygula. Ama bir tane V1 değişmemiş haliyle elinde olsun, bir problem çıktığında karşılaştırma yaparsın.

Ama ayrı konuda yap bunu, 40 sayfa olmuş :O

Konudaki ilk mesaj güncel galiba...

Konudaki ilk mesaj güncel galiba...

Evet. Ama V2 için yeni PCB hazırlıyoruz orada değişiklikler olacak

Evet. Ama V2 için yeni PCB hazırlıyoruz orada değişiklikler olacak

Beklemek gerekiyor sanrım, yanlış mı anladım yoksa?

Beklemek gerekiyor sanrım, yanlış mı anladım yoksa?
Yoo KiCad kullanmayı bilen yada öğrenmek isteyen herkes yapabilir. Elektronik demek illa lehim yapmak demek değildir. İcabında devre çizmek, icabında plakete baskısını yapmak demektir. :katil2:

Yok ya benim üyeliğimi silin. Ben daha girmeyeceğim foruma. İnsanın duyguları ile bu kadar oynanmaz ki. Hatta dur ben İsviçreye gidip ötenazi talep edicem. Başka türlü kurtuluş yok anlaşılan. :katil2:

İyi tercih. Hayırlı olsun! Bendeki 832A ya göre birçok avantajı var.

1) Üç çıkış tamamen izole.
2) İki ana çıkış seri ve paralel yapılandırılabiliyor. Bir sürü kablolama, akımı az paylaştı çok paylaştı olayı yok.
3) AWG modu :dehset1:. Ama bu mod ile ilgili kullanım kılavuzu ve ana ekranda farklı açıklamalar var, tam anlamadım ...

İyi tercih. Hayırlı olsun! Bendeki 832A ya göre birçok avantajı var.

1) Üç çıkış tamamen izole.
2) İki ana çıkış seri ve paralel yapılandırılabiliyor. Bir sürü kablolama, akımı az paylaştı çok paylaştı olayı yok.
3) AWG modu :dehset1:. Ama bu mod ile ilgili kullanım kılavuzu ve ana ekranda farklı açıklamalar var, tam anlamadım ...
Çözünürlük te iyimiş.

CH1 / CH2: 1 mV / 1 mA

Aslında DP832A modelini almıştım, DP900 serisi yeni modellerinin piyasada olduğunu farkettim ben ürünü aldıktan sonra @taydin da önermiş oldu, demek ki DP932A tercihim isabetli olmuş.

Son düzenleme:
Fazla güç kaynağı göz çıkarmaz :) Geçen elektronik yükü denerken 4 tane güç kaynağı kullanıverdim. 2x12 opamp beslemesi, 8V MOSFET akımını basmak için, ayrı bir 12V da fanı çalıştırmak için.

Mesela o anda elimde hazırda potansiyometre olmasaydı, opamp referans voltajı için de 5. güç kaynağını kullanabilirdim :)

Firmware güncelleyim dedim, 01.00.01 olan firmware, 00.01.01 oldu, dil ise Çince ye döndü. Neyse dili İngilizceye çevirdim ama firmware upgrade değil downgrade olmuş :D

Ayrıca online firmware update diye bir seçenek var, DP832A internete bağlı olmasına rağmen bu seçenek çalışmadı.

Neyse sitesinde görünenin son yazılım olduğu yazıyor.
1710864945315.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,886
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back