0 - 30V, 0 - 3A, demonte laboratuvar güç kaynağı testleri ve iyileştirmeler

Bildiğim kadarıyla psularda voltajlar tek kaynaktan çıkıyor. 12v ile 12v'u birleştirdiğinde yine 12v olması lazım.
3 farklı PSU var yalnız. Bunlar seri bağlanacak. 1. PSU'nun 12V çıkışına 2. nin 0V'u bağlanınca toplamda 24V elde etmiş oluyoruz. Bir 3. eklenince 36V. 3 tane seri bağlı akü gibi işte. Orada sıkıntı yok. Önemli olan SMPS çıkışına bu lineer devreyi bağlamanın mantıklı olup olmadığı.

55V'luk OpAmp buldum. İşe yarar mı
Keşke daha önce bulsaydın. Mc34071 sevdasına 3 opamp'e 180 tl bayıldım yeni :facepalm1:
images (4).jpeg

Eğer ortam sıcaklığını 30° de muhafaza edersen doğru. Ama opamp'i zorladığın için ısınacaktır, o yüzden 20 mA de alamazsın. Ortam sıcaklığı belirleyici olduğu için geniş bir emniyet marjı bırakman lazım.
OpAmp'ın üzerine şunu iliştirsek işe yaramaz mı biraz?

Bu devrenin önünde transformatör kullanılması şart mı? 3 tane PC PSU'sunu seri bağlayıp elde ettiğim 36V ile beslesem devre çıkışında lineer güç kaynağı performansı almam mümkün mü
Eksi rayı besledikten sonra smps ile de çalışır ama Smsp kullandığın zaman bu devrenin pek bi anlamı kalmıyor. Lineer güç kaynağının en büyük artısı ripple ın düşük olması. Pass transistörüne yüksek gürültülü voltaj girilirse transistörün bunu Absorbe edeceğini sanmam.
Madem smps kullanacaksın buck regülatör kullanman daha mantıklı olur. Lineer regülatörün bir sürü teferruatıyla uğraşmazsın.

Olmadıki şimdi bu. 5A alabilmemiz lazım. Bunun için ne gibi bir değişiklik olmalı?
2N2219'u OpAmp'in çıkışıyla doğrudan sürmek yerine araya bir tane transistör ekleyip akımı arttırsak olmaz mı?
Eksi rayı besledikten sonra trafo veya smps ile de çalışır ama Smsp kullandığın zaman bu devrenin pek bi anlamı kalmıyor. Lineer güç kaynağının en büyük artısı ripple ın düşük olması. Pass transistörüne yüksek gürültülü voltaj girilirse transistörün bunu Absorbe edeceğini sanmam.
Madem smps kullanacaksın buck regülatör kullanman daha mantıklı olur. Lineer regülatörün bir sürü teferruatıyla uğraşmazsın.
PC PSU'su dememin temelinde o var zaten. PC PSU'lari son derece kararli oluyor. LED sürücü trafolar gibi dandik değiller. Ripple "hiç" e yakın. Ben kendime yaptığımda XL4016 kullanıyorum, hiç bir sorunla da karşılaşmadım. Arkadaş lineer istedi diye bakıyorum konuya. Yoksa dayar XL4016'yı bakarım keyfime. Hiç ripple falan da yok, canavar gibi valla. 100 TL'lik devre ile 0 sorun. Adamlar bitirmiş işi.

Hatta denemek için amfiye bağladım. Regülesiz besleme ile kullanılıyor normalde. Dip gürültüsünü bir türlü yok edememişti sahibi. XL4016 ile son ses açık ve girişte sinyal yokken hiç bir ses gelmiyor. Yüke verdiğimizde de sorun çıkarmadı. Ben memnunum.

Son düzenleme:
Ilk mesajdaki devre son guncel haliyse 45V uzeri icin degisiklikler yapmak gerek galiba. Oncelikle 1N4148'leri 1N4007 yapmak lazim. Q1'i de BC546 olarak degistirmek gerek. Eger 3A'dan fazla akim isteniyorsa 2N2219'u OpAmp ile degil de araya atilacak bir transistor ile surmek daha iyi olur diye dusunuyorum. OpAmp olarak LF356 var, 55V'ta calisan.

Bu güç kaynağında trafodan negatif besleme de elde ediliyor. Eğer trafo kullanmazsan, bu negatif beslemeyi bir şekilde sağlaman lazım. Mesela PC güç kaynaklarında şasesi tamamen bağımsız ayrı bir 5V çıkış varsa, onu kullanabilirsin. Ama benim bildiğim, PC güç kaynaklarında bir tane şase var ve o da bütün çıkışlar için ortak. Bu durumda negatif besleme için bağımsız bir kaynak lazım olacak.

SMPS güç kaynakları gürültülüdür. Gürültünün de çok yüksek frekanslı bileşenleri var. Anahtarlama mesela 100 kHz ise, yükselme ve düşme kenarlarındaki harmonikler daha yüksek frekanslardadır. Lineer güç kaynağındaki regülatör devresi bunları belli bir oranda uzaklaştıracaktır, ama bir kısmı da çıkışa ulaşır.

Bir de SMPS güç kaynaklarının dinamik performansı iyi değildir. Yük bağlandığı an veya yük kalktığı an çıkış voltajının toparlanması, lineer güç kaynağına göre çok daha uzun sürer.

Datasheet'te ±18V diyor. Açıklama yanlış. LF356B için ±22V diyor.
Tamam, benim hatam. Saticiya guvenmeyip kontrol etmeliydim.

Sunu buldum. Analog Device.

Tek kilifta 1, 2 ve 4 kanal oalrak satisa cikarilmis. Aliexpress'te 2 kanalli olanin 5 tanesi 130 TL'ye satiliyor. 5 takim, toplam 25 tane yani siparis edildiginde 850-900 TL gibi bir fiyata geliyor kargo ve vergi dahil. 12 alet cikar bu maldan. Cihaz basina 65-70 TL gibi maliyeti olur.

Not : Cikis akimi dusuk yalniz. 14mA, cikista baska bir transistor eklemek gerek.

Son düzenleme:
Bu güç kaynağında trafodan negatif besleme de elde ediliyor. Eğer trafo kullanmazsan, bu negatif beslemeyi bir şekilde sağlaman lazım. Mesela PC güç kaynaklarında şasesi tamamen bağımsız ayrı bir 5V çıkış varsa, onu kullanabilirsin. Ama benim bildiğim, PC güç kaynaklarında bir tane şase var ve o da bütün çıkışlar için ortak. Bu durumda negatif besleme için bağımsız bir kaynak lazım olacak.

SMPS güç kaynakları gürültülüdür. Gürültünün de çok yüksek frekanslı bileşenleri var. Anahtarlama mesela 100 kHz ise, yükselme ve düşme kenarlarındaki harmonikler daha yüksek frekanslardadır. Lineer güç kaynağındaki regülatör devresi bunları belli bir oranda uzaklaştıracaktır, ama bir kısmı da çıkışa ulaşır.

Bir de SMPS güç kaynaklarının dinamik performansı iyi değildir. Yük bağlandığı an veya yük kalktığı an çıkış voltajının toparlanması, lineer güç kaynağına göre çok daha uzun sürer.
PC PSU'larinda -5 ve -12V cikis mevcut. Yani 3 PSU kullanilan senaryoda +36V disinda -5 ve -12'de hazir geliyor.

Tamam -12 veya -5 den negatif beslemeyi alırsın.

Bir de şunu biraz daha net ifade edeyim: SMPS'in dinamik performansının kötülüğü, lineer güç kaynağının çıkışına yansımayacak. Ama oradaki dipin ne kadar olduğunu belirlemen lazım ki, ona göre uygun bir marj bırakabilesin. Mesela 36 V çıkış voltajı, akım 0 dan 5 A değerine çıkınca anlık olarak 4 V dip yapıyorsa, o zaman bu dip lineer güç kaynağı çıkışına da yansıyacak. Aynı şekilde yük kalkınca 4 V pik yapıyorsa, filtre kapasitör voltajlarını ona göre seçmen gerekecek.

Tamam -12 veya -5 den negatif beslemeyi alırsın.

Bir de şunu biraz daha net ifade edeyim: SMPS'in dinamik performansının kötülüğü, lineer güç kaynağının çıkışına yansımayacak. Ama oradaki dipin ne kadar olduğunu belirlemen lazım ki, ona göre uygun bir marj bırakabilesin. Mesela 36 V çıkış voltajı, akım 0 dan 5 A değerine çıkınca anlık olarak 4 V dip yapıyorsa, o zaman bu dip lineer güç kaynağı çıkışına da yansıyacak. Aynı şekilde yük kalkınca 4 V pik yapıyorsa, filtre kapasitör voltajlarını ona göre seçmen gerekecek.
En ucuz PC PSU'lari 15A civarinda yuk vermek icin tasarlaniyor. Hatta 1200Watt olanlarinda bu cikis akimi 80A'i dahi bulabiliyor. Ornegin oyunlarda hareketli sahnelerde yuk 15A iken alt tab yapildiginda bir anda 3-4 A'e dusebiliyor ya da tersi oluyor. Dediginiz gibi bir dalgalanma olsa PC aninda kapanir. PC'lerde dalgalanma toleransi en fazla 100mV civarinda. Elinizde bir PC PSU'su varsa elektronik yuku programlayip farkli anlarda anlik yuk verip cekerek kendiniz gozlemleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
En ucuz PC PSU'lari 15A civarinda yuk vermek icin tasarlaniyor. Hatta 1200Watt olanlarinda bu cikis akimi 80A'i dahi bulabiliyor. Ornegin oyunlarda hareketli sahnelerde yuk 15A iken alt tab yapildiginda bir anda 3-4 A'e dusebiliyor. Dediginiz gibi birdalgalanma olsa PC aninda kapanir. PC'lerde dalgalanma toleransi en fazla 100Mv civarinda. Elinizde bir PC PCU'su varsa eleoktronik yuk ile programlayip farkli anlarda anlik yuk verip cekerek kendiniz gozlemleyebilirsiniz.

Modern mikroişlemcilerde akım ihtiyacı çok kısa sürelerde çok büyük değişimler gösterebiliyor. Mesela 1 mikrosaniyede akım 100 mA den 50 A değerine çıkabilir. Bu kadar hızlı değişen yükü PC güç kaynağının sağlayabilmesi mümkün değil. Bunu sağlayan, işlemcinin dibinde bulunan çok sayıda paralel ve üst seviye bypass kapasitörleridir. Güç kaynağının kendisi bu performansın yakınına bile gelemiyordur. Ama dinamik performans tam olarak nedir o konuda bilgim yok.

Modern mikroişlemcilerde akım ihtiyacı çok kısa sürelerde çok büyük değişimler gösterebiliyor. Mesela 1 mikrosaniyede akım 100 mA den 50 A değerine çıkabilir. Bu kadar hızlı değişen yükü PC güç kaynağının sağlayabilmesi mümkün değil. Bunu sağlayan, işlemcinin dibinde bulunan çok sayıda paralel ve üst seviye bypass kapasitörleridir. Güç kaynağının kendisi bu performansın yakınına bile gelemiyordur. Ama dinamik performans tam olarak nedir o konuda bilgim yok.
Elinizde programlanabilir yuk var sanirim. 2. el bir PSU iledeneyebilirsiniz. Sahibinden 'den alacaginiz 50 TL'lik PSU dahi 11,5V'un altina dusmez tam yukte dahi. Siz yuku ac kapa ile deneyebilirsiniz. Arizali olmadigi surece PC guc kaynaklari cok cabuk adapte olabiliyorlar. Tek kotu yonleri cok iyi sogutulmalari gerek. 12 cm fani dibine dayamayinca kararli kalamiyorlar.

Hacim olarakda cok yer kapliyorlar. Sadece anakart oalrak dahi 15x20x7 cm gibi bir hacmi var. 36V icin 3 tane kullaniyorsunuz. Hacmi ve sogutmayi dert etmiyorsaniz super aletler. Ama karsiliginda son derece kararli 15A - 36 Volt gibi super bir guc alabiliyorsunuz.

Bunlar en ucuz olanlari. 2. elde 50 TL gibi bulabilecekleriniz. Para sorun degil diyorsaniz 700W guc kaynagi ile 30A'i rahatlikla eldeedebilirsiniz. Yada uçuk fiyatlardaki 1200W'lar ile 80-100A falan. :dans1:

Son düzenleme:
Şimdi elimdeki 700 W Thermaltake ile denedim. Elektronik yüke giden kablo uzun olduğu için kaçak endüktanstan dolayı doğru dürüst ölçüm yapmak mümkün değil. Ama 5 V luk çıkıştan 5 A çekince voltaj 4.3 V seviyesinin üzerinde kalıyor. Tam değeri ölçmek için daha kontrollü bir ölçüm yapmak lazım.

Bilgisayar güç kaynaklarından akım çekerken sorunlarla karşılaştığım oldu. Hepsi aynı değildir muhakkak ama benim kullandıklarım 12V hattından spesifikasyonun yarısı kadar akım çekince akımı kesiyordu. Biraz kurcalayınca 5V ve 3,3V hatlarından akım çekmek gerektiğini farkettim. Sanırım sadece 12V'den akım çekince 5V hattında yüksek voltaj koruması devreye giriyordu.
@M3ric 3 psu ile çalışmadan önce bir tanesiyle bunu bir denerdim yerinde olsam. Beklendiği gibi çalışmayabilir.

Bilgisayar güç kaynaklarını seviyorum.
Elimde 2 tane var 2'side 1A yükün altında çıkışını kapatıyor.
sürekli 1A çekecek yük direnci bağlı olmalı küçük yükler besleyeceksek.

Bilgisayar güç kaynaklarını seviyorum.
Elimde 2 tane var 2'side 1A yükün altında çıkışını kapatıyor.
sürekli 1A çekecek yük direnci bağlı olmalı küçük yükler besleyeceksek.
Onun icin duty cycle %5 olan bir devre bagliyorum ben. 1-2W guc harcayarak sistem acik kaliyor. Modlamakta mumkun.
Bilgisayar güç kaynaklarından akım çekerken sorunlarla karşılaştığım oldu. Hepsi aynı değildir muhakkak ama benim kullandıklarım 12V hattından spesifikasyonun yarısı kadar akım çekince akımı kesiyordu. Biraz kurcalayınca 5V ve 3,3V hatlarından akım çekmek gerektiğini farkettim. Sanırım sadece 12V'den akım çekince 5V hattında yüksek voltaj koruması devreye giriyordu.
@M3ric 3 psu ile çalışmadan önce bir tanesiyle bunu bir denerdim yerinde olsam. Beklendiği gibi çalışmayabilir.
Fake olan cihazlar için sozüm yok. Adam sahtekarlık yapmış, ancak 8A veren güç kaynağının üzerine 15A yazdıysa kim ne diyebilir? Bizim muteahitlerin Çinli versiyonları iste. Alayı hırsız. :mad:

Patates olan transistorler gibi onlarda. Dışı 2N3055, içinde BC537 var ama. :katil1:

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back