0-12V Gerilim Ayarlı , 1A Akım Sınırlı Güç Kaynağı Tasarımı

SrknGundogdu

Yeni Üye
Merhabalar, bir proje için 0-12 V arası değişen 1A akım sınırlı bir güç kaynağı tasarlamaya çalışıyorum. Projeyi olabildiğince basit tutmaya çalıştım lakin proteus ortamında sorunsuz çalışırken pratik ortamda çok değişik sonuçlar alıyorum. Trafo olarak, çıkışı 15V - 15 Watt trafo kullanmaktayım. Devreyi kurup denedikten sonra çıkış gerilimi ilginç bir şekilde 7-18 V arası değiştiğini görüyorum. Nerede hata yaptığım konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    222.3 KB · Görüntüleme: 169
MicroCap ile devreyi kurdum. Beklendiği gibi çalışıyor. Minimum voltaj 1.25 V, olması gereken de bu.

1670357974960.png

Senin devrede dikkatimi çekti, çıkışa yük bağlamamışsın. 20 Ω luk yük bağlamayı dene.

Peki pratikte sorunlu olmasının sebebi nedir acaba bağladığım trafodan olabilir mi ? Ve devreyi daha iyi hale getirmek için uygulamamı önerdiğiniz bir durum var mıdır?

Devreyi tekrar kontrol et, bu şekilde kurduysan çalışması lazım.

VAC giriş 15V vermeme rağmen çıkışı ölçtüğümde 7-18 V arası değişiyor bunun nedeni transistörlerden mi kaynaklıdır ?

micro-cap kullanmadım ama resimlerden anladığım kadarı ile sizin grafiğiniz sadece 1usn 'lik süreyi gösteriyor. Öncelikle o grafik süresini uzatmanız lazım.

Hafızam beni yanıltmıyorsa Proteusta LM317 nin bacakları ters simule edilmişti. Datasheet ile proteustaki bacak yapısını karşılaştır. Eğer doğru hatırlıyorsam lm317 nin bacağını pratikte yanlış bağlamış olman lazım. Bu durumda da devre çalışmaz.

@taydin hocam, micro-cap'te devreyi kuruyorum lakin çıkış anlamlı bir şekilde çıkmıyor. Nerede yanlış yapıyorum ? 20675 eklentisine bak

Devreyi kurarken olabilecek en temiz ve basit şekilde kurmaya çalış. Ayrıca belli bir simetriyi de gözet. Bunlar simulasyon sonucunu değiştirmez, ama devrede hata yapma ihtimalini azaltır. Ekte benim simulasyon dosyası ile dene, bakalım aynı sonucu alabilecek misin.

Ekler

• 1a_ilimit.cir
    21.9 KB · Görüntüleme: 88
Lm317nin devrendeki gibi bir bağlantı şekli yok. Vout ile Adj arasında 1.25 ref gerilimi var takribi 240 ohm bağlanmalı. Uygulamaya göre tek bir Lm317 hem akım sınırlama hemde gerilim ayarı için yeterli olabilir. Datasheetinde örnek devreler var.

images.png

Bu forumda birkaç kere farklı kişilere LM317 ile ayarlı güç kaynağının nası hesaplandığı devresinin nasıl olması gerektiği izah edildi.
Eğer google da aratırken anahtar kelimenin sonuna site: mekatronik.org yazarsanız çıkar.

Lm 317 gerlim bölücü olarak bağlı olan ,bir direnç ve bir potansiyometre ile istenilen maximum voltaj ayarlanır.
Maximum 12 volt isteniyorsa @slewrate in eklediği şemadaki 240 Ohm luk direnci 570 ohm yapar,R2 de 5 K pot kullanırsanız max voltajınız 12 volt olur.

Lm317 nin çıkış pinine 2 watt civarında 1,22 Ohm direnç bağlarsanız akımı 1 Amper le sınırlarsınız, transistörlere gerek kalmaz.
Tek sıkıntı LM317 nin voltaj sıfıra inmez 1,22 volt civarından başlar.

Last edited by a moderator:
Lm317'de minimum yük akımı diye bir şey var. Bu değer çipten çipe değişiyor.

240ohm bu nedenle seçilmiş. 120ohm en kötü şartlar için ve daha iyi yük regülasyonu sağlıyormuş.

Deneyip farkı görmeniz daha iyi olur.

Hem voltaj regülatörü hemde akım sınırlayıcı olarak aşağıdaki şemayı inceleyebilirsiniz.

LM317-12V-Battery-Charger-Circuit.png1

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back