0-30V Güç kaynağı yükte voltaj düşüyor.

TA3UIS

Doğan
Güç kaynağı yükte iken çıkış voltajı düşüyor.
@taydin bir problem olduğundan behsediyor.

Devreyi 22V ile besleyebilmek için trafonun 34V ve 12V kısımlarından devreye AC gerilim veriyorum.

Devrede yük yok iken trafonun klemenslerinden ölçtüğüm AC voltaj.

AC-BOŞTA.jpg

Devrede yük yok iken devre çıkışındaki DC voltajı.
OSİLOSKOP-BOŞTA.jpg

Devreden elektronik yük ile 3A çekiyorum.
Screen.jpeg

3A çekerken Trafonun 34V ve 12V klemenlerinden ölçtüğüm AC voltaj.
AC-3A.jpg

3A çekerken devre çıkışına osiloskop ile bakıyorum. Voltaj potansiyometresi sona dayalı.
Düz bir çizgi görmem gerekirken dalgalı bir çizgi var.
OSİLOSKOP-3A.jpg

Devre çıkışından 3A yük çekerken ne kadar temiz voltaj alabildiğime bakmak için devre üzerindeki potansiyometreden voltajı kısıyorum.
Osiloskop ile 19V civarı düz bir çizgi elde edebiliyorum.
OSİLOSKOP-3A-19V.jpg

Son düzenleme:
@taydin a göre bu devrede regülasyon yok. Bir problem varmış.

Devre çıkışındaki voltaj boşta yük yok iken 25V civarında, yükte ise, devredeki voltaj potansiyometresini kısarak osiloksopta ancak 19V seviyesinde düz temiz bir çizgi ( voltaj ) alınabiliyor.
Aradaki 6V nereye gitti :yerlereyat1:

Son düzenleme:
İşler iyice karıştı şimdi :cheeky5: Daha önce konudan çıkışta her voltajda ripple gördüğün izlenimine kapılmıştım. Ama şu anda sen 19 V çıkış voltajında ripple olmadığını söylüyorsun. Yani 19V a kadar herşey normal çalışıyor mu?

21v ac ile beslenen sistem 19 voltta ip gibi çıkış verebiliyorsa bu gayet normaldir. 34 volt sargıdan beslersen rahatlıkla 30 volt 3A regüleli akım
alırsın

19 volta kıstığında yükü çıkardığında ya da çok düşük 100-200ma akıma indirdiğinde voltaj gene 19 volt kalıyor mu ? regüle varsa voltajın sıfır yük ile 3A yüke kadar değişmemesi lazım.

Ayarlanan çıkış gerilimi >=giriş gerilimi olursa zaten hiç regülasyon olmaz. Giriş gerilimi çıkıştan istenen gerilimin en azından 4-5V üzerinde olmalı, buna yük çekilme anı da dahil.

Benim daha önceki ölçümler de acemilikten sıkıntı olabilir @taydin hocam, daha yeni yeni sizin ve forumun sayesinde bir şeyleri öğreniyorum.

19 volta kıstığında yükü çıkardığında ya da çok düşük 100-200ma akıma indirdiğinde voltaj gene 19 volt kalıyor mu ? regüle varsa voltajın sıfır yük ile 3A yüke kadar değişmemesi lazım.

19.20V tan 19.25V a yükseldi yükü kesince.

Son düzenleme:
Dikkatimi çeken bir diğer şey de trafo çıkışındaki AC voltaj 3A yükte iken 20VAC ile 21VAC arası dalgalanıyor, bu da osiloskopta net düz bir çizgi olarak aldığım voltajı 18.5V ile 19.5V arası değiştiriyor gibi geldi bana.

İşler iyice karıştı şimdi :cheeky5: Daha önce konudan çıkışta her voltajda ripple gördüğün izlenimine kapılmıştım. Ama şu anda sen 19 V çıkış voltajında ripple olmadığını söylüyorsun. Yani 19V a kadar herşey normal çalışıyor mu?
Evet sorun yok görünüyor.
Devre çıkışından 19V 3A düz çizgi.

Daha önce trafo ile yapılan testlerde 3A akım çekerken doğrultucu çıkışındaki minimum voltaja göre düşünürsek, 19V dan daha fazla alman lazımdı. Belki de oradaki minimum voltaj ölçümünde bir sorun vardı, bilemiyorum.

Eğer ölçüm Q4 emitterinden yapılmışsa, 3A deki voltaj ile yüksüz voltajın da neredeyse aynı olması lazım. Ama eğer elektronik yükün ölçtüğüne göre gidiyorsan, evet 3A de bir voltaj kaybı olur. Devrenin doğru çalıştığını teyit etmek için Q4 emitter'den ölçüm yapmak doğrusu, yoksa kablo boyu, kablo kalınlığı, çekilen akım, ortam sıcaklığı, birçok faktör ölçüm sonucunu etkiler.

Eğer ölçüm Q4 emitterinden yapılmışsa, 3A deki voltaj ile yüksüz voltajın da neredeyse aynı olması lazım. Ama eğer elektronik yükün ölçtüğüne göre gidiyorsan, evet 3A de bir voltaj kaybı olur. Devrenin doğru çalıştığını teyit etmek için Q4 emitter'den ölçüm yapmak doğrusu, yoksa kablo boyu, kablo kalınlığı, çekilen akım, ortam sıcaklığı, birçok faktör ölçüm sonucunu etkiler.

Ölçüm devre çıkışından klemensten yapıldı ve osiloskop ekranından ölçüme göre alınabilen 19V düz ripplesiz voltaj, yukarıda yazmıştım.

Alınabilen düz ve net voltajı osiloskop ile ölçmek için devre çıkışından değil de Q4 emitter den mi ölçmeliyim?
Osiloskop şasesi nereye bağlanacak?

Muhtemelen gördüğün 50 mV fark, Q4 emitter ile klemens arasındaki bakır yolda düşüyor. Yani o açıdan sorun yok. Ama gene de teyit amaçlı Q4 emitterden bakarsan ve neredeyse hiç değişmediğini görürsen daha kesin bir test olur.

İstersen 3A çekerken doğrultucu çıkışına (C1 uçlarına) tekrar bak osiloskop ile. Eğer oradaki minimum voltaj 22 VDC gibi ise, o zaman çıkışta 19 V maksimum alabilmen normal. Ama daha yüksek ise o zaman başka sorun var.

C1 uçlarına bağlayıp minimum voltajı ölçüyorsun. Çıkış voltajını ölçerken de güç kaynağının çıkış uçlarına bağlıyorsun.

Güç kaynağı çıkışının eksisine.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,154
Üyeler
2,558
Son üye
cenkacar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back