0-30V Güç kaynağı yükte voltaj düşüyor.

U2 girişlerinde birbirine yakın değerde voltaj görmen lazım. Yani voltaj potansiyometresi ile bir girişin voltajını değiştiriyorsun, diğer giriş de o voltaja yaklaşmaya çalışması lazım. Ben de uğraşıyor olsam buna bakardım.

TL081 bağlantıları aşağıdaki gibiymiş.
2 ve 3 nolu ayakları bir multimetrenin problarını bağlıyorum, 4 ve 7 nolu ayaklara da diğer multimetre problarını bağlıyorum.
Çıkış voltajını potansiyometre ile değiştirip her iki multimetreyi kontrol ediyorum.
Doğru mu?

1715714305897.png

Ekler

• 1715714433619.png
    1715714433619.png
    65.8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Aksi belirtilmedikçe bütün ölçümler ŞASEYE göre yapılması lazım. Yani "opamp'in eviren girişindeki voltaj ne?" dendiği zaman, bunun anlamı, şaseye göre o noktada hangi voltaj var?

3 ve 7 nolu bacaklar prob artı ucu olacak sanırım. iki multimetrenin prob artı ucunu 3 ve 7 ye bağlayıp eksi uçlarını da şaseye bağlayacağım ve iki multimetreyi voltajı arttırarak takip edeceğim.

Multimetrenin eksi ucu şaseye, artı ucu da ölçülecek yere (opamp girişlerine) uygulanacak.

1616245934975-png.8938

Voltmetrenin eksisini cikisin eksisine bagla. Olcu aletinin arti ucunu ise U1 cikisina (6) bagla. Bu gerilimin yukle degismemesi gerekir.

U1 cikisini olc,

Cikisi 5V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?
Cikisi 10V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?
Cikisi 20V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?

Hic kimildamamasi lazim.

Simdilik lazim degil ama R5, R6 ve D8 degerlerini de yazarsan iyi olur.

Son düzenleme:
Kondansatör kapasiteniz yetersiz geliyor olabilir, doğrultma devresi sonunda osiloskop görüntüsü nasıl? Ayrıca kondansatör karttan ayrı bir yerde konumlandırılmış ise ara bağlantılar yeterince kalın kablolarla yapılmalıdır, kart üzerinde ise kondansatöre giden yollara lehim takviye etmeyi deneyebilirsiniz.

Multimetrenin eksi ucu şaseye, artı ucu da ölçülecek yere (opamp girişlerine) uygulanacak.

2 ve 3 nolu bacak sanırım girişler çünkü birbirine en yakın voltajları 2 ve 3 nolu bacaklar üretiyor voltaj potansiyometresini ayarladıkça. Neredeyse aynı voltajlar.

Ama voltaj potansiyometresini en sona dayadığımda aşağıdaki kayda değer farklı voltaj üretme durumu oluşuyor.
2 nolu bacak 07.900V
3 nolu bacak 10V

Son düzenleme:
1616245934975-png.8938

Voltmetrenin eksisini cikisin eksisine bagla. Olcu aletinin arti ucunu ise U1 cikisina (6) bagla. Bu gerilimin yukle degismemesi gerekir.

U1 cikisini olc,

Cikisi 5V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?
Cikisi 10V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?
Cikisi 20V ayarla. Yuk yokken kac volt, yuk varken kac volt?

Hic kimildamamasi lazim.

Simdilik lazim degil ama R5, R6 ve D8 degerlerini de yazarsan iyi olur.

U1 6 nolu bacak ölçümleri.

5V
Yüksüz 10.086V
3A Yüklü 10.073V

10V
Yüksüz 10.086V
3A Yüklü 10.073V

20V
Yüksüz 10.086V
3A Yüklü 10.073V

Neyse, bu devre şebeke voltajına bağlı olarak ortalama 18.5V - 19.5V arası net düz çizgi verebiliyor halihazırda zaten. Bu şekilde kenarda dursun.

Bundan sonra ağırlık vereceğim konu breadboard üzerinde deneyler testler yapmak.
Bu sayede devre elemanlarının görevlerini ve nasıl çalıştıklarını çok daha iyi öğrenip kavrayarak arızaları sorunları zamanla kendi başıma çözme becerisi kazanmayı istiyorum.

Son düzenleme:
Neyse, bu devre şebeke voltajına bağlı olarak ortalama 18.5V - 19.5V arası net düz çizgi verebiliyor halihazırda zaten. Bu şekilde kenarda dursun.

Bundan sonra ağırlık vereceğim konu breadboard üzerinde deneyler testler yapmak.
Bu sayede devre elemanlarının görevlerini ve nasıl çalıştıklarını çok daha iyi öğrenip kavrayarak arızaları sorunları zamanla kendi başıma çözme becerisi kazanmayı istiyorum.
Kondansatörle ilgili yazdığım durumu denediniz mi?

10.000 uf 63V kondansatör var. C1 ayaklarındaki en düşük voltaj 24.40V

24v sekonder uclarindaki gerilimin 3A asildiginda 23v (AC) altina dusmemesi gerekiyor. Dusuyorsa gucu uygun degildir.
Zaten bu sartlarda sizin pay birakarak 90W transformator kullanmaniz gerekir.

24v sekonder uclarindaki gerilimin 3A asildiginda 23v (AC) altina dusmemesi gerekiyor. Dusuyorsa gucu uygun degildir.
Zaten bu sartlarda sizin pay birakarak 90W transformator kullanmaniz gerekir.
Sekonder 24VAC değil, 22VAC, ama şebeke voltajı düşük bu aralar, bugün bir ara ölçtüm 221V idi.

230V filan olduğunda 21VAC üstü oluyor sekonder voltajı yükte.
225V şehir voltajı.
22V çıkışta 3A çekerken 20.76V trafo sekonder voltajı ölçtüm.

Son düzenleme:
Evet durum aşağıdaki gibiydi.
Eski sayfalarda varmış, dikkatimden kaçmış. Transistördeki kayıplar da var. Diğer gerilim düşümleri var. Fazla ısınma olmasın diye kondansatör kapasitesi ve trafo çıkışını sınırda tutuyorsunuz gibi geldi bana. Bu nedenle kondansatör sonrası da salınımlı, ki çıkışta gördüğünüz gerilimde bunun bir kaç Volt düşüğü görüntü aynı. 10.000uF lık kondansatörden bir tane daha ekleyip deneyin. Benzer şekilde trafo çıkış gerilimi de daha yüksek olursa sorun çözülür diye düşünüyorum.

Eski sayfalarda varmış, dikkatimden kaçmış. Transistördeki kayıplar da var. Diğer gerilim düşümleri var. Fazla ısınma olmasın diye kondansatör kapasitesi ve trafo çıkışını sınırda tutuyorsunuz gibi geldi bana. Bu nedenle kondansatör sonrası da salınımlı, ki çıkışta gördüğünüz gerilimde bunun bir kaç Volt düşüğü görüntü aynı. 10.000uF lık kondansatörden bir tane daha ekleyip deneyin. Benzer şekilde trafo çıkış gerilimi de daha yüksek olursa sorun çözülür diye düşünüyorum.
Bu haliyle bıraktım :)

Forum istatistikleri

Konular
6,154
Üyeler
2,558
Son üye
cenkacar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back