0-30V Güç kaynağı yükte voltaj düşüyor.

Dediğin teste başlamadan önce bir tes daha yaptım.

225V şehir voltajı.
22V çıkışta 3A çekerken 20.76V trafo sekonder voltajı ölçtüm.
19.60V ile düz çizgi aldım osiloskoptan.

Çıkış katı darlington bağlantılı ise 1,2-1.6 volt kadar düşebilir.
Transitorların kolektör emiter arasında da tam kesimde ihmal edilecek kadar voltaj düşümü olur. pratik uygulamada 1 volt olarak alınıyor.
Akım kısıtlamak için veya akım regulasyonu için direnç varsa onun üzerinde de voltaj düşümü olur.

Dediğin teste başlamadan önce bir tes daha yaptım.

225V şehir voltajı.
22V çıkışta 3A çekerken 20.76V trafo sekonder voltajı ölçtüm.
19.60V ile düz çizgi aldım osiloskoptan.

Trafo sekonder voltajını ölçmeyeceksin. C1 uçlarındaki voltajın minimum değeri lazım.

Transitorların kolektör emiter arasında da tam kesimde ihmal edilecek kadar voltaj düşümü olur. pratik uygulamada 1 volt olarak alınıyor.

Bu devrede kollektör emitter voltajını gözönünde bulundurmamak gerekiyor. Çıkıştaki darlington yapısı, bir emitter takipçisidir. Emiterdeki voltaj, bazdaki voltajdan iki tane baz forward voltaj (kabaca 1.5V) kadar daha düşük olacaktır. Bu değer de akıma göre biraz artacaktır.

C1 ayaklarına Osiloskopta Cursors ile bakmak gerek değil mi? Voltajı potansiyometreden kısıyorum ama çizgi düz olmuyor o yüzden sordum.

C1 üzerinde bir ripple voltaj olacak, düz çizgi olmayacak. Onun minimum değeri lazım.

C1 üzerinde bir ripple voltaj olacak, düz çizgi olmayacak. Onun minimum değeri lazım.

C1 ayaklarındaki en düşük voltaj.

C1-MİNV.jpg

İşte bu ölçüme göre gidersek, çıkışta en az 24.4 - 3 = 21.4 V alabiliyor olman lazım. Buradaki 3 nereden geliyor?

Darlington baz voltajı, çıkış voltajından 1.5 V daha fazla diyelim. Opamp çıkışı da datasheet verisine göre +VCC ye 0.5 V kadar yaklaşabiliyor. Etti 2 V. Yani teoride 24.4 - 2 = 22.4 V alabilmemiz lazım. Ama biraz marj veriyoruz ve 3 V diyoruz.

Q4 baz ve Q4 emitter voltajı arasındaki farkı ne ölçüyorsun 19 V çıkış varken?

Bir Q2 baz ve Q4 emitter voltajı arasındaki fark nedir 19V çıkış varken? Belki de darlington'da fazla voltaj düşüyor. Veya belki de Q2 bazında hesapladığımızdan az voltaj ulaşıyor bir şekilde.

Q4 baz ve Q4 emitter voltajı arasındaki farkı ne ölçüyorsun 19 V çıkış varken?

Bir Q2 baz ve Q4 emitter voltajı arasındaki fark nedir 19V çıkış varken? Belki de darlington'da fazla voltaj düşüyor. Veya belki de Q2 bazında hesapladığımızdan az voltaj ulaşıyor bir şekilde.

19V çıkış varken, bu bahsettiğin voltaj farklarını multimetremi ile mi ölçeyim?

Q4
19.40V emitter ile devre negatif çıkış voltajı.
20.16V base ile devre negatif çıkış voltajı.

Q2
20.8V base ile devre negatif çıkış voltajı.

Son düzenleme:
Hmm soruna yaklaşıyoruz sanki. Q2 bazında 20.8 V var ise, çıkışta en fazla 19 V almamız normal. Nedense opamp yeterince voltaj üretmiyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,154
Üyeler
2,558
Son üye
cenkacar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back