18650 pil nasıl test edilir ?

yaman

Yeni Üye
Merhaba elimde asus laptop bataryasından çıkardımığım 3 adet 18650 pil bulunmakta pillerin sağlam olduğunu nasıl test edebilirim ?

önce pili voltmetre ile ölç 2 voltun altındaysa ve uzun süredir bu durumda beklediyse direkt eleyebilirsin. sonra ilk adım düzgün bir voltaj-akım kontrollü şarj aleti ile pili 4.2 volta şarj etmek. tp4056 gibi bir modül ile de olur. daha sonra deşarj kapasite testi yapacaksın bunu otomatik yapan cihazlar var ya da bir yük direnci bağlayarak yaklaşık 400-500ma çekerken sürekli voltajı takip etmelisin 3.7 volta geldiği an geçen süreye bakarak buradan pilin kalan kapasitesinin kaç mAh/saat olduğunu hesaplayabilirsin. örneğin 500ma akım çekerken 4 saat dayandı bu durumda 2000mAh/saat kapasite hala mevcut demektir. çok hızlı deşarj olup kısa sürede 3.7 volta düşüyorsa o pil şarj tutmuyor demektir.

önce pili voltmetre ile ölç 2 voltun altındaysa ve uzun süredir bu durumda beklediyse direkt eleyebilirsin. sonra ilk adım düzgün bir voltaj-akım kontrollü şarj aleti ile pili 4.2 volta şarj etmek. tp4056 gibi bir modül ile de olur. daha sonra deşarj kapasite testi yapacaksın bunu otomatik yapan cihazlar var ya da bir yük direnci bağlayarak yaklaşık 400-500ma çekerken sürekli voltajı takip etmelisin 3.7 volta geldiği an geçen süreye bakarak buradan pilin kalan kapasitesinin kaç mAh/saat olduğunu hesaplayabilirsin. örneğin 500ma akım çekerken 4 saat dayandı bu durumda 2000mAh/saat kapasite hala mevcut demektir. çok hızlı deşarj olup kısa sürede 3.7 volta düşüyorsa o pil şarj tutmuyor demektir.
Önceki lehim makinam bozuldu yenisi gelince deneyeceğim teşekkürler.

Fotoraftaki mavi pil şarjlı 3.90 civarı v veriyor Yeşil pil ise şarjsız 2.60 v larda mini vidalama makinem için hangisini kullanmamı önerirsiniz mavi pil 18650 değil tam olarak modelini bilmiyorum

Ekler

• WhatsApp Image 2024-10-17 at 19.29.47.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-17 at 19.29.47.jpeg
    131.8 KB · Görüntüleme: 9
Fotoraftaki mavi pil şarjlı 3.90 civarı v veriyor Yeşil pil ise şarjsız 2.60 v larda mini vidalama makinem için hangisini kullanmamı önerirsiniz mavi pil 18650 değil tam olarak modelini bilmiyorum
nasıl şarj ettin bu pillleri?
Dolu iken 4.2 volt olması lazım.
Şarj cihazı 3.9 voltta kesiyorsa hatalı ayarlanmış.
Ben doldurmuştum. 2 hafta beklediği halde 4.11 volt şu anda.
Boy ve çaplarını ölç 65mm x 12mm olmalı.
Boş olanı doldur uzun süre böyle kalırsa bozulur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back