30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

MCP071 miydi 44V'a dayanan? Opamp olarak o kullanilirsa daha yuksek cikis voltaji da alinabilir sanirim. LM317HV orada ise yarayabilir.

MCP071 i bilmiyorum, ama bizim kullandığımız MC34071, 44V a dayanıyor.

Abi bu 36v zener 500mW olsa yeter mi yoksa 3W mı takayım. Valla unutmuşum yav. aynı soruları sorup durucam ellaham :D

Onu 1 W yapmakta fayda var. LM317HV de düşünebilirsin. Watlı zener ve transistörden daha ucuza gelebilir. Hem de 1 W ısı olarak kaybetmemiş oluruz :)

Yalnız LM317 "HV" detayı önemli. En kötü durumda giriş voltajı 50-55V u bulabilir. Normal LM317 kullanırsan patlar.

Yalnız LM317 "HV" detayı önemli. En kötü durumda giriş voltajı 50-55V u bulabilir. Normal LM317 kullanırsan patlar.
Eskiden bulunmuyordu bu TR de. Şimdi bir kaç yerde var. Benim güvenip alacağım yer karaköy elektronik. 180tl fiyatı var kargo ile birlikte 250tl olur o.
Özdisan dan şikayetçiyim. Koskoca firma. Ne arasan stok yok. Acayip sıkıntı çektiriyorlar insana.
Hadi diyorum LM317 yok, 60v girişli olanları göster. O da 2 tane çıkıyor ama mercimek kadar.

Hmm ben de 17 TL yi görünce sevinmiştim :)

Daha önce, mouser'de tanesi 8 dolara satılan LM338 leri çinden 10 tanesini 2 dolara almıştım belki çalışır diye. Herhalde fazla iyimserim :avare1:

Ben iki tane aldim bunlardan, calisiyor hala. 1 yil falan oldu sanirim.

O zaman ben de alayım bunlardan biraz. Doğru çalıştığını görürsem foruma tüyo bırakırım herkes kapışsın :D

Ben ardina transistor takip guc kaynagi yaptim. 5A falan aliniyor. Ama girisine cok isinmasin diye SMPS'ten cikisin 4V fazlasini veriyorum. Oyle ugrasamam opampti, icibik cibicik malzemelerle. Az malzeme , cok is. :D :D

@taydin abi bir şey soracağım. Biz 3 tane MC34071 kullanıyoruz ya. Onun Yerine Neden MC34074 kullanmıyoruz?
3 Tane SMD entegreye 30TL den 90TL vermek yerine 1 tane 34074 DIP entegreye 48TL daha mantıklı.
Hem PCB de de rahat hareket ederiz. 3 tane entegreye + - besleme taşıyacam diye takla atıyorum :D

Evet olur.

Şimdi biraz bizim devreye nasıl yerleştiririm diye baktım da olmuyor galiba abi. iki opamp GND yi aynı yerden alıyor, üçüncüsü farklı yerden alıyor.

gnd.jpg

Aslında olur gene, ama gereksiz yere şema değiştirmeyelim.

Sema degistirmeye gerek olmadan da cozulebilir, basilan kartlar hala kullanilabilir. Kart uzerine, opamp bacaklarina header takilir, onun uzerine de quad opamp karti. Aradaki fiyat farkindan cok daha ucuza malolur. Hatta bu sayede LM317HV kullanimi icinde yer acilmis olur kartta degisiklik yapmaya gerek kalmadan, eger kullanilmasini dusunuyorsaniz. Bu PCB evde basilacak kadar basit, tek yuzey. Ona kart bastirmaya gerek yok. Hatta maliyetin dusmesi ile 317 bedavaya gelmis olur. Bu sayede devre cikis gerilimi 44V'a kadar desteklenebilir zahmetsizce.

Hatta bu sayede LM317HV kullanimi icinde yer acilmis olur kartta degisiklik yapmaya gerek kalmadan, eger kullanilmasini dusunuyorsaniz.

Düşünüyorduk ama fiyatı caydırdı :) Sen 17 TL ye çalışan almışsın geçen sene, ama şimdi biz alırsak senin kadar şanslı olacak mıyız belli değil.

Bu PCB evde basilacak kadar basit, yek yuzey.
Sana öyle geliyor. Ben bu pcb ye yıllarımı verdim :katil1:
Artık atlama teli kullanmıyoruz ve Mümkün olduğunca SMD malzeme tercih ediyoruz. Teknolojiyi takip ediyoruz. Her ne kadar o bizden kaçmaya çalışsa da...

Düşünüyorduk ama fiyatı caydırdı :) Sen 17 TL ye çalışan almışsın geçen sene, ama şimdi biz alırsak senin kadar şanslı olacak mıyız belli değil.
Uc ayri opamptan teke gecince zaten 40 TL dusuyor fiyat. 17 TL'sini 317'ye vermek sorun olmamali. ;)

Bu devrede amaç, mevcut demonte güç kaynağının SADECE sorunlarını gidermek. Bir de opsiyonel olarak 5A desteği eklemek. Ama bu elzem değil, isteyen 3A olarak da devreyi kurabilir.

Tek transistör ve zener regülatör bir sorunu çözüyor, LM317HV de aynı sorunu çözüyor, ama çok daha pahalıya çözüyor.

Sana öyle geliyor. Ben bu pcb ye yıllarımı verdim :katil1:
Artık atlama teli kullanmıyoruz ve Mümkün olduğunca SMD malzeme tercih ediyoruz. Teknolojiyi takip ediyoruz. Her ne kadar o bizden kaçmaya çalışsa da...
Baba markaların amfileri bile atlama dolu atlama konusuna fazla takılmamak lazım bence abi

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back