30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

Eger bir gun B versiyonu olursa quad opamp ve 317 ile giris 60V, cikis 44V olarak upgrade edilebilir. :tamam1Ben yine 317'ye transistor baglayip gecerim tabii. :p

Daha yüksek voltaj desteği açısından transistör/zener çok daha iyi olur. 45+36=81V giriş voltajına dayanıklı olur :)

Baba markaların amfileri bile atlama dolu atlama konusuna fazla takılmamak lazım bence abi
Onlar ticari düşünüyor. Ben kalite peşindeyim. :D
Sanırım bu güç kaynağı çalışırsa 200 yıl filan bozulmaz :katil2:

"Şişman kondansatör" isimli acı gerçekle çelişiyor bu durum. :cool:
Anlamadım valla. 10000uF olanı mı diyorsun? Onun yerine var mı daha teknolojik bir çözümün?

@taydin abi şimdi senin microcap de son iyileştirmeleri yaptığın şemayı aynen KiCad'e geçiriyorum.
Opampları TL081 bıraktım, BD135'in base'indeki zener 12v mu kalacak yoksa yine onuda 36v mu yapacağız. (D18)
1655284460220.png

Anlamadım valla. 10000uF olanı mı diyorsun? Onun yerine var mı daha teknolojik bir çözümün?

@taydin abi şimdi senin microcap de son iyileştirmeleri yaptığın şemayı aynen KiCad'e geçiriyorum.
Opampları TL081 bıraktım, BD135'in base'indeki zener 12v mu kalacak yoksa yine onuda 36v mu yapacağız. (D18)
29332 eklentisine bak
Yok, 200 yil bozulmaz dedin ya. Her elko olumu tadacaktir, onu hatirlattim. :katil1::katil1:

Yok, 200 yil bozulmaz dedin ya. Her elko olumu tadacaktir, onu hatirlattim. :katil1::katil1:
Tamam canım, onu 100. yılda değişiriz. Hatta marş yazarız ona. "Çıktık açık alınla, Yüz yılda her voltajdan" :katil1:

Evet iyi bir karar Gökhan. Sen PCB'de ikinci 2N3055 ve emiter direncinin ayak izini koy, ama biz sadece iyileştirmelerin olduğu PCB yi yapalım şimdilik ve orijinal tasarımın specleri olsun (30V, 3A). Ona göre de gereken trafo voltajını belirleyelim.

Evet iyi bir karar Gökhan. Sen PCB'de ikinci 2N3055 ve emiter direncinin ayak izini koy, ama biz sadece iyileştirmelerin olduğu PCB yi yapalım şimdilik ve orijinal tasarımın specleri olsun (30V, 3A). Ona göre de gereken trafo voltajını belirleyelim.
İkinci 2N3055 i sildim ya :)
Bu orjinal olsun. Benim zaten 5A'e göre yaptığım hazır PCB de var. Bunu senin konunun 1. mesajına ekleriz. Direk orjinal devre olarak.
Yalnız D18'e cevap alamadım. 12v mu 36v mu? (TL081 kullanırsak)

Onu daha önce söylemiştim ya, 36V olacak o. TL081 kullanamayacaksın, MC34071 şart. TL081 in güvenli çalışma voltaj sınırını kesin olarak aşıyoruz 30 V çıkış verecekse güç kaynağı.

Onu daha önce söylemiştim ya, 36V olacak o. TL081 kullanamayacaksın, MC34071 şart. TL081 in güvenli çalışma voltaj sınırını kesin olarak aşıyoruz 30 V çıkış verecekse güç kaynağı.
Anladım tamam o zaman. ben 24 tan gidiyoruz sandım.

Benim elimdeki devrede ben bu değişikliklerin hepsini uyguladım. Hem voltaj regülasyonu hem de akım regülasyonu çalışıyor. 0 - 30V, 0 - 3A. Girişte trafo voltajında ± %10 değişimleri de test ettim, regülasyon bozulmadan çalışmaya devam ediyor. Gerekirse değişik testlere hazır şu anda :D

1705875939322.jpeg

Benim elimdeki devrede ben bu değişikliklerin hepsini uyguladım. Hem voltaj regülasyonu hem de akım regülasyonu çalışıyor. 0 - 30V, 0 - 3A. Girişte trafo voltajında ± %10 değişimleri de test ettim, regülasyon bozulmadan çalışmaya devam ediyor. Gerekirse değişik testlere hazır şu anda :D

29333 eklentisine bak
İşte bunun tam olarak güncel hali aşağıdaki gibi oldu :D
Kendi devrem bitsin de bunuda çinde bastırırız.

Ekran görüntüsü 2024-01-22 013147.png

Şöyle birşey yapsak nasıl olur? Sen kendi yerli teknolojin ile çift taraflı olarak bunu çiz ve PCB yi çıkar. Via'ları 0.6 mm olarak ayarla. Sonra da PCB yi bana gönder. Delikleri ben deleyim ve viaları da perçinleyeyim. Kartı burada ayağa kaldırdıktan sonra da Çin'e yaptırırsın 5 tane.

Şöyle birşey yapsak nasıl olur? Sen kendi yerli teknolojin ile çift taraflı olarak bunu çiz ve PCB yi çıkar. Via'ları 0.6 mm olarak ayarla. Sonra da PCB yi bana gönder. Delikleri ben deleyim ve viaları da perçinleyeyim. Kartı burada ayağa kaldırdıktan sonra da Çin'e yaptırırsın 5 tane.
Dur o zaman yapıcı gözüyle bir bakayım. Çine odaklı çalıştım ben :D

@taydin abi sende 0,6 haricinde perçin var mı? vialar dışında komponent bacaklarında da geçiş var. Mesela KBU6 köprü diytotun bacağı 1.3mm
Birde perçimin başlığı önemli. Ezilince kaç mm yer kaplıyor. Misal benim en küçük perçimim 0,9mm başlığı ezilince 2mm yer kaplıyor.

@taydin abi sende 0,6 haricinde perçin var mı? vialar dışında komponent bacaklarında da geçiş var. Mesela KBU6 köprü diytotun bacağı 1.3mm
Birde perçimin başlığı önemli. Ezilince kaç mm yer kaplıyor. Misal benim en küçük perçimim 0,9mm başlığı ezilince 2mm yer kaplıyor.

Başka via yok bende. 1000 tane 0.6 mm var. Bir de bunun presi var. Ama şimdiye kadar hiç kullanmadım. Farklı bir via'ya gerek olmaz herhalde. Komponent bacağı ile geçiş yapılıyorsa zaten orada elektriksel bağlantı kuruluyor.

1705879826920.jpeg

Komponent bacağı ile geçiş yapılıyorsa zaten orada elektriksel bağlantı kuruluyor.
Yok abi öyle olmuyor. Keşke olsaydı delik içi kapma diye bir şey olmazdı. :)
Alttan lehimliyorsun. Lehim bacaktan yukarı yürüse bile pcb ye tutunamıyor.

Diyodu iki taraftan da lehimleyebiliriz. Eğer iki taraftan lehimlenemeyecek birşey ise orada standart via atarsın. Akım yüksek ise iki via yan yana atarsın :)

Diyodu iki taraftan da lehimleyebiliriz. Eğer iki taraftan lehimlenemeyecek birşey ise orada standart via atarsın. Akım yüksek ise iki via yan yana atarsın :)
Evet diyot için bunu yapabiliriz. Bacakları uzun. Biraz yukarıda tutup havya ucunu sokarız altına. Ama mesela klemens için bu mümkün değil. Onuda dediğin gibi gerekirse 2-3 via ile hallederiz. Ben perçin işi çok olmasın diye çabalıyorum aslında. Yoksa her türlü yolumuzu buluruz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back