ac faz ve nötr tesbiti

fmy

Aktif Üye
Merhabalar bir proje üzerinde çalışıyorum ve sistemin doğru çalışması için faz ve nötrün doğru olarak cihaza bağlanması gerekiyor. Dolayısıyla yanlış takıldıysa buzzer ile küçük bi alarm verip doğru takmasını sağlamak istiyorum. Fikirlerinize ihtiyacım var=) kolay gelsin..

Faz ve nötr'ü doğru tespit etmenin tek yolu, prizde topraklamanın olması. Ama ülkemizde bunun bir garantisi yok :)

O yüzden yapılan her tasarımda faz/nötr nasıl olursa olsun devrenin hem GÜVENLİ hem de ÇALIŞIR durumda olması lazım.

ama toprakla ilgili yapacağımız işlemlerde kaçak akım rölesi atmaz mı?

Toprağa akım vermezseniz, sadece referans noktası olarak kullanırsanız atmaz. Merak ettim, bu ne projesi? Faz ve nötrü bilmek neden lazım?

Yönetmeliklere uygun topraklama yapılmışsa, toprağa göre ölçüm yapabilirsiniz.
Nötr toprak arasında en fazla birkaç volt,faz toprak arasında ise şebeke voltajına yakın bir voltaj görülür.

11111.png

Toprağa akım vermezseniz, sadece referans noktası olarak kullanırsanız atmaz. Merak ettim, bu ne projesi? Faz ve nötrü bilmek neden lazım?

eve basit bi iot yaptım lambaları açıp kapatıyorum, ama sisteme paralal olarak. arkadaşlarım da istedi eğer fazla nötrün yerini karıştırırlarsa bağlantı sırasında sorun olmaması için böyle birşey koymayı düşünüyorum. Acaba bu devrede kaçak akım atar mı?

Devrede D15'i OC1 deki diyota ters olarak paralel bağlaman lazım. Senin yaptığın şekilde yaparsan 220V'un negatif döngüsünde OC1 LED üzerine aşırı voltaj düşebilir.

KAR'ın atıp atmayacağını hesaplayabilirsin:

[math] I_{KAR} = \frac{220}{101\times{10^3}} \approx 2 mA [/math]
Yani KAR atmaz. Ne olur? 30 mA lik KAR varsa bunun limitini 28 mA e düşürmüş olursun.

• Beğen
Reactions: fmy
Anladım hocam, aslında kendi içinde diyodu olan optolardan takmak daha doğru olur. bu şekilde boarda kurup denedim optoya birşey olmadı ama uzun vade de belki sorun olur, dediğiniz gibi diyotu takacağım çok teşekkürler=)

Anladım hocam, aslında kendi içinde diyodu olan optolardan takmak daha doğru olur. bu şekilde boarda kurup denedim optoya birşey olmadı ama uzun vade de belki sorun olur, dediğiniz gibi diyotu takacağım çok teşekkürler=)

Birşey olmamış görünebilir. Zaten düşük enerji, yüksel voltaj durumlarında diyotlar kısmi arızalanıyorlar. Multimetre ile sağlam ölçülüyor ama vasıf kaybı kesin oluyor. Ben 1N4007 ile ve 5 kV megger kullanarak deney yapmıştım.

• Beğen
Reactions: fmy

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back