Arçelik 3340 çamaşır makinesi çalışmıyor

orijinal

Üye
Merhabalar,
Arçelik 3340 çamaşır makinesini sorunsuz kullanıyordum, geçen günlerde kullanmak için başlatma düğmesine bastım, sigorta attı.
Sigortayı açtım tekrar denedim makinenin açma kapama ledi yanıyor, kapı kilitleniyor fakat başka bir tepki yok ne su alıyor ne başka bir şey.
Su giriş ventilini harici denedim çalışıyor, ventilde sorun yok yani.
Herhangi bir yerde yanık göremedim motor, kart, soket, kablo.... vs
Makinenin sadece açma kapama ledi yanıyor ve kapak kilit kısmı çalışıyor, yıkamaya başlamıyor, tepki vermiyor sorun nerede olabilir?

IMG_20220215_223911.jpg
IMG_20220215_223814.jpg

Rezistansı kontrol ettiniz mi?
En çok bozulan genelde rezistans oluyor. Zamanla kireçten dolayı çalışmaz hale geliyor.

Rezistansı kontrol ettiniz mi?
En çok bozulan genelde rezistans oluyor. Zamanla kireçten dolayı çalışmaz hale geliyor.
Rezistans bozuk olsa çalışır diye düşündüm makineyi her çalıştırdığımda sigorta atmıyor. Soğuk suyla çalışması lazım diye düşünüp bakmadım rezistans bozuk olsa çalışmayı engeller mi?
Teşekkür ederim.

Rezistans bozuk olsa çalışır diye düşündüm makineyi her çalıştırdığımda sigorta atmıyor. Soğuk suyla çalışması lazım diye düşünüp bakmadım rezistans bozuk olsa çalışmayı engeller mi?
Teşekkür ederim.
Benim eski makine rezistans bozulunca çalışmıyordu. Her makinenin kendine has özellikleri var. Sizin makineyi tanımıyorum.

Benim eski makine rezistans bozulunca çalışmıyordu. Her makinenin kendine has özellikleri var. Sizin makineyi tanımıyorum.
Rezistansı, kısa devre kademesinde ölçtüm; buzzer ötüyor ve ekranda 25.88 değerini gösteriyordu, ohm kademesinde de 25.88 değerini gösteriyordu rezistans sağlam mı anlayamadım.
IMG_20220216_002311.jpg

Rezistansı, kısa devre kademesinde ölçtüm; buzzer ötüyor ve ekranda 25.88 değerini gösteriyordu, ohm kademesinde de 25.88 değerini gösteriyordu rezistans sağlam mı anlayamadım.
15636 eklentisine bak
Rezistansın ölçümünün ne olması gerektiğini önceden bilmek lazım. 25,88 Ohm normal olabilir. Sağlam olan bir rezistansla karşılaştırmak lazım.

Motor fırçalarını kontrol ettiniz mi? Transistörün orta ayağında soğuk lehim var galiba.Ayrıca kapı kilidini de detaylı kontrol edin.Bu tür arızalar genelde kapı kilidi ve motor fırçalarından yapar.

Devredeki MOSFET'i kontrol et. Eğer kısa devre olduysa o anda evin sigortasını attırmıştır. Sigortayı kaldırınca da artık hiç çalışmaz çünkü MOSFET'in içi eriyip gitmiştir ve açık devredir.

Kapı kilitleniyor olabilir ama içindeki kontak geçirmezse makina çalışmaz. 3 tane ucu var biri ortak uç diğer ikisinden birisi kilidi ısıtmak için diğeri makinaya kilitlendi bilgisini gödermek için. Bunları tespit edebilirsen ortak uçla kilit bilgisi kontağını kısa devre edip kilit kısmını sağlama alabilirsin.
Kapı kilitlendiğinde beyin motoru çalışmaya başlar ve sesini duyarsın. Bu da fikir verebilir.

Motor fırçalarını kontrol ettiniz mi? Transistörün orta ayağında soğuk lehim var galiba.Ayrıca kapı kilidini de detaylı kontrol edin.Bu tür arızalar genelde kapı kilidi ve motor fırçalarından yapar.
Kontrol edeyim hatta değiştereyim çok eski bir makine.
Teşekkür ederim.

Devredeki MOSFET'i kontrol et. Eğer kısa devre olduysa o anda evin sigortasını attırmıştır. Sigortayı kaldırınca da artık hiç çalışmaz çünkü MOSFET'in içi eriyip gitmiştir ve açık devredir.
O kartın soketi nasıl çıkıyor baktım anlayamadım, bozmak, koparmak istemedim. Kontrol edeceğim. Teşekkür ederim.

Kapı kilitleniyor olabilir ama içindeki kontak geçirmezse makina çalışmaz. 3 tane ucu var biri ortak uç diğer ikisinden birisi kilidi ısıtmak için diğeri makinaya kilitlendi bilgisini gödermek için. Bunları tespit edebilirsen ortak uçla kilit bilgisi kontağını kısa devre edip kilit kısmını sağlama alabilirsin.
Kapı kilitlendiğinde beyin motoru çalışmaya başlar ve sesini duyarsın. Bu da fikir verebilir.
L ucu ve C ucunu kısa devre yapsam olur sanırı. Teşekkür ederim.

Evet hız modülü sanırım, makinenin çalışmasını engeller mi bu parça acaba?
Engellemez. O kart sadece motorun hızından sorumlu.
Eski tip (mekanik beyinli)makinalarda sıralama şöyle;

Çalıştırma düğmesi> kapı kilidi>ventil>prostat> beyin motoru> yıkama motoru ve rezistans.

Aşağıda örneği var parçanın.
Teşekkür ederim.

Bu parça

Aşağıda örneği var parçanın.
Teşekkür ederim.

Bu parça
Kart devresindeki bir kısa devre motorun çalışmasını engeller. Ayrıca motoru söküp sokete iki köprü atarak motorun sağlamlığını kontrol edebilirsin.

Kart devresindeki bir kısa devre motorun çalışmasını engeller. Ayrıca motoru söküp sokete iki köprü atarak motorun sağlamlığını kontrol edebilirsin.
Bir de kapı kilidini kontrol edin içindeki ''PTC'' yanıksa hem sigorta attırır hemde makina çalışmaz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back