Arçelik 3340 çamaşır makinesi çalışmıyor

Son durumu bir özetlesen de ona göre yorum yazsak. Motora doğrudan enerji verince çalışıyor mu. Program anahtarına enerji verince dönüyor mu? Kontaktların hepsi temizlendi ve çalışıyor mu? Eğer bunlar tamam ise, motor kontrol kartı da sağlam ise geriye birşey kalmıyor.
Aslında yazdım, işlemleri yaptığım zaman yazıyorum.
Motor dışarda çalışıyor.
Program anahtarını daha toparlayamadım.
Filtre sağlam.

e1.pnge.png

Makinanın çalışma sırası ve blok şemasından yararlanabilirsin, buna göre ilk önce kapı kilidini ve su ventilini çalıştırman lazım.

Bu işlemleri ölçü aleti ile voltaj ölçerek yaparsan iyi olur.

Son düzenleme:
15783 eklentisine bak15782 eklentisine bak

Makinanın çalışma sırası ve blok şemasından yararlanabilirsin, buna göre ilk önce kapı kilidini ve su ventilini çalıştırman lazım.

Bu işlemleri ölçü aleti ile voltaj ölçerek yaparsan iyi olur.
Teşekkür ederim.

Konuyu sonlandırıyorum.

Çok yardımcı oldunuz; emekleriniz, cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim, sağ olun.

Bundan sonra bir şekilde problemi çözmeye çalışacağım verdiğiniz değerli bilgiler doğrultusunda.

Hepiniz sağ olun.

IMG_20220215_223911.jpg
Arkadaşlar merhaba, bu kartın bağlantı şeması varmı? Motordaki kabloları nereye bağlamamız gerekiyor?

Sen bu kartı haricen mi çalıştırmak istiyorsun yoksa kartın sağlamlığınımı kontrol etmek istiyorsun.

Sen bu kartı haricen mi çalıştırmak istiyorsun yoksa kartın sağlamlığınımı kontrol etmek istiyorsun.
Haricen çalıştırmak istiyorum. Dün biraz uğraştım, araştırdım. Yıkama programında çalıştırdım, sıkma programında çalıştıramadım. Bugün onun için de uğraşacağım.

Maalesef sıkma programında çalıştıramadım. Yıkama programında Motor 1 saniye çalışıyor sonra beklemeye geçiyor birkaç saniye sonra tekrar çalışıyor. Bu sürekli devam ediyor. Motoru sürekli olarak çalıştırmam lazım.

Ekler

• VID_20230806_124239.mp4
    64.3 MB
Anladığım kadarıyla harici olarak çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Makineye bağlı iken de aynı sorunu yaşıyor muydunuz?

Ben de 2 kere buna benzer bir durum yaşamıştım. Biri 4 yıl biri 1 ay önce. İki sorunum da aynı sizinki ile aynı gibi geldi.
Motoru kontrol eden IGBT yanınca kısa devre oluyor. Siz çalıştırma komutu verince 1sn max hızda dönüp.
Tako bobininden aldığı feedback ile "lan ben çok hızlı dönüyom bir sıkıntı var" diyip hata kodu yakıyordu.
Motor hatası veriyor tabi alet motor devrini aşırı yüksek gördüğü için, ya da anlık çektiği akımı ölçüp onu da çok fazla görüp
bu tepkileri veriyor olabilir. Neyse bunlar benim yaşadıklarım.
Sizde de soğutucuya bağlı bir tane IGBT görünüyor gibi onu bir ölçmeyi deneyebilir misiniz? Youtube da anlatan videolar var ben de hatırlamıyorum. Soğutucuya bağlı başka bu tipte komponentler var mı göremiyorum onları da tespit etmemiz lazım.

Benim konuyu çözdüğüm forum linkini atıyorum.

Bu da ekstra bilgi verebilir benzer bir konu:

Ben ilk sorunu yaşadığımda çıkma bir kart ile takas edip para ödemiştim. 4 yıl gitti.
En son gittiğim de havya filan da olmayınca o ara elimde mecburen ustaya götürdüm.
IGBT yerine IRF740 taktı, röleyi değiştirdi, bir tane de röleyi süren transistörü değiştirdi.

Sizde röle yok gibi ama Bulabiliyorsanız eğer bozuk komponentin aynısından takın fakat benim cihazdaki IGBT artık satılmıyor yenileri o kadar akım kapasitesine sahip değil. Röle kontakları yapıştığı için sorun oluyormuş sadece IRF740 takıp da 3 kere çalıştırdım sonra yine bozuldu diyenler var ikisinin beraber değişmesi gerekiyor zaten IGBT yi yakan da röleymiş.

Kolay gelsin umarım işinize yarar.

Anladığım kadarıyla harici olarak çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Makineye bağlı iken de aynı sorunu yaşıyor muydunuz?

Ben de 2 kere buna benzer bir durum yaşamıştım. Biri 4 yıl biri 1 ay önce. İki sorunum da aynı sizinki ile aynı gibi geldi.
Motoru kontrol eden IGBT yanınca kısa devre oluyor. Siz çalıştırma komutu verince 1sn max hızda dönüp.
Tako bobininden aldığı feedback ile "lan ben çok hızlı dönüyom bir sıkıntı var" diyip hata kodu yakıyordu.
Motor hatası veriyor tabi alet motor devrini aşırı yüksek gördüğü için, ya da anlık çektiği akımı ölçüp onu da çok fazla görüp
bu tepkileri veriyor olabilir. Neyse bunlar benim yaşadıklarım.
Sizde de soğutucuya bağlı bir tane IGBT görünüyor gibi onu bir ölçmeyi deneyebilir misiniz? Youtube da anlatan videolar var ben de hatırlamıyorum. Soğutucuya bağlı başka bu tipte komponentler var mı göremiyorum onları da tespit etmemiz lazım.

Benim konuyu çözdüğüm forum linkini atıyorum.

Bu da ekstra bilgi verebilir benzer bir konu:

Ben ilk sorunu yaşadığımda çıkma bir kart ile takas edip para ödemiştim. 4 yıl gitti.
En son gittiğim de havya filan da olmayınca o ara elimde mecburen ustaya götürdüm.
IGBT yerine IRF740 taktı, röleyi değiştirdi, bir tane de röleyi süren transistörü değiştirdi.

Sizde röle yok gibi ama Bulabiliyorsanız eğer bozuk komponentin aynısından takın fakat benim cihazdaki IGBT artık satılmıyor yenileri o kadar akım kapasitesine sahip değil. Röle kontakları yapıştığı için sorun oluyormuş sadece IRF740 takıp da 3 kere çalıştırdım sonra yine bozuldu diyenler var ikisinin beraber değişmesi gerekiyor zaten IGBT yi yakan da röleymiş.

Kolay gelsin umarım işinize yarar.
Çok teşekkür ederim. Ne yazık ki denemeler yaparken kartı yaktım. Neredeyse motoru da yakıyordum. Çamaşır makinesinde çalışıyormuydu bilmiyorum. Motor uzun zamandır bende rv 20 kart aradım uzunca bir süre bulamadım. Bu kartı sipariş ettim. Önceki gün teslim edildi ve ben sadece 2 yerde kart ile ilgili şema bulabildim. Birinci şema için Birileri hatalı demişler diğeride videoda görünüyor. Motor için rv 20 kart aramaya devam ediyorum. İnşallah bulabilirim.

Çok teşekkür ederim. Ne yazık ki denemeler yaparken kartı yaktım. Neredeyse motoru da yakıyordum. Çamaşır makinesinde çalışıyormuydu bilmiyorum. Motor uzun zamandır bende rv 20 kart aradım uzunca bir süre bulamadım. Bu kartı sipariş ettim. Önceki gün teslim edildi ve ben sadece 2 yerde kart ile ilgili şema bulabildim. Birinci şema için Birileri hatalı demişler diğeride videoda görünüyor. Motor için rv 20 kart aramaya devam ediyorum. İnşallah bulabilirim.
Sendeki motorun arkasında tako varmı.

Yarın ben sana benim kullandığım rv 20 turu bir hız kontrol kartinin açık şemasını çizdiğim devreyi ve bağlantı şeklinin görselini buradan paylaşacağım. Bunu taş motoru yapmak içinmi düşünüyorsun.

Yarın ben sana benim kullandığım rv 20 turu bir hız kontrol kartinin açık şemasını çizdiğim devreyi ve bağlantı şeklinin görselini buradan paylaşacağım. Bunu taş motoru yapmak içinmi düşünüyorsun.
Zımpara makinesi yapmak için kullanacaktım. Rv 20 kart bulamadım ne zamandır. Birisi 15 güne kadar belki gelir dedi. Eski kart olduğu için pek bulunmuyor. Bağlantı şeması için şimdiden çok teşekkür ederim.

Şema bu hız kontrol kartına ait,bir zamanlar bende senin gibi bu konu ile bayağı bir ilgilenmistim.Oturup üşenmeden bu kartın şemasını proteus da çıkartmıştım, ilave olarak hiz kontrolü için 50 k pot ve 5.1k direnc ekledim devir ayarı takometre ile öldüğümde 400 ile 4000 rpm arası çıktı. Tork da bir kayıp yok.tda 1085c entegresi olan rv 20 türü kart bulursan bu şemadan çok yaralanirsin

Ekler

• 20230807_102326.jpg
    20230807_102326.jpg
    346.4 KB · Görüntüleme: 148
  • 20230807_102121.jpg
    20230807_102121.jpg
    277.8 KB · Görüntüleme: 230

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back