Arçelik 3340 çamaşır makinesi çalışmıyor

Daha yeni hatırladım adını emi filtre.
Üzerinde iç yapısının devre şeması olur bunların. Oradan bakarak bağlantıları hakkında bilgi edinebilirsin.

Normalde sağlam diyebiliriz.
Onu şöyle deneyebilirsin. Makineye giden kabloları üzerinden sök, ver 220 yi. Şarteli attırmazsa multimetre ile çıkışı ölç.
Eline koluna sahip çık, değdiripde çarpılma aman deyim.

Yalnız inşallah o filtre normalde çalışıpda yüke binince şartel attırmıyordur. Onu tespit etmek zor olur herhalde.
Gün içinde denerim hocam, sağ olun düşünceli mesajınız için.

Sigorta attığında makine su bile almadı, yüke binme gibi bir durum olmadı aslında. Açma kapama tuşuna basar basmaz hemen sigorta attı, bu esnada ne oldu bulamadım bir türlü.

Bence adım adım gidin. Filtreye bakın, sonra devamında başka birşey varsa ona bakın, sonra anakartı bağlayın ama makinenin hiç bir elemanı ana karta bağlı olmasın. Bu şekilde şartel atarsa anakart arızası diyebiliriz. Yok şartel atmadıysa elemanları tek tek bağlayıp şartel atana kadar test edin. Hangi elmanı bağladıktan sonra şartel atıyorsa o arızalıdır.
Tabi bu bir var sayım. Ben makinenin yapısını bilmediğim için tahmin yürütüyorum.

Bence adım adım gidin. Filtreye bakın, sonra devamında başka birşey varsa ona bakın, sonra anakartı bağlayın ama makinenin hiç bir elemanı ana karta bağlı olmasın. Bu şekilde şartel atarsa anakart arızası diyebiliriz. Yok şartel atmadıysa elemanları tek tek bağlayıp şartel atana kadar test edin. Hangi elmanı bağladıktan sonra şartel atıyorsa o arızalıdır.
Tabi bu bir var sayım. Ben makinenin yapısını bilmediğim için tahmin yürütüyorum.
Sigorta bir kere attı ve bir daha sigorta atmadı bütün parçaları takılı olmasına rağmen. Bir sorun bir kere sigortayı attırdı ve makine çalışamaz hale getirdi ondan sonra sigorta atmıyor.
Makinede anakart yok hocam, mekanik beyin ve hız modülü var.
Sigorta devamlı atsa belki daha kolay bulunabilirdi arızalı parça.
Teşekkür ederim.

Sigorta bir kere attı ve bir daha sigorta atmadı bütün parçaları takılı olmasına rağmen. Bir sorun bir kere sigortayı attırdı ve makine çalışamaz hale getirdi ondan sonra sigorta atmıyor.
Makinede anakart yok hocam, mekanik beyin ve hız modülü var.
Sigorta devamlı atsa belki daha kolay bulunabilirdi arızalı parça.
Teşekkür ederim.
Anladım. Sıkıntılı bir şeymiş gerçekten. Umarım bulabilirsin sorunu.

Teşekkür ederim. Yardımlarınız sayesinde bulacağız inşallah, sağ olun.
Konuda çok mesaj var. Hepsini okumadım.
Aşağıdaki resimde işaretlediğim parça varistör olması lazım. daha önce onu kontrol ettiniz mi bilmiyorum. Etmediyseniz bir bakın. Kartı korumak için konmuştur o eleman. Kendi bozulup kartı korur. O bozulduysa makine çalışmaz. Değiştirip sağlamını takarsan çalışır. Eğer onun devamında bir arıza varsa şartel yine atar ve o parça yine bozulur.

IMG_20220215_223814.jpg

Konuda çok mesaj var. Hepsini okumadım.
Aşağıdaki resimde işaretlediğim parça varistör olması lazım. daha önce onu kontrol ettiniz mi bilmiyorum. Etmediyseniz bir bakın. Kartı korumak için konmuştur o eleman. Kendi bozulup kartı korur. O bozulduysa makine çalışmaz. Değiştirip sağlamını takarsan çalışır. Eğer onun devamında bir arıza varsa şartel yine ata ve o parça yine bozulur.

15774 eklentisine bak
Bu kart hız modülü olduğu için hiç bir parçasını kontrol etmedim, motorun devrini ayarlıyor sanırım, makinenin çalışmamasını engelleyebilir mi acaba?
Gün içinde varistöre de bakayım.
Sağ olun.

makinenin çalışmamasını engelleyebilir mi acaba?
İnanın bilmiyorum. Kart üzerinde "pic" çip var. Belki makinenin belli yerlerinden sinyal alıp ona göre devreye sokuyordur bazı şeyleri. O yüzden o kartta birşey bozulduysa "pic" komut göndermiyor olabilir makinenin devam etmesi için. Dediğim gibi bunlar hep varsayım. Kontrol edilebilecek her şeyi kontrol etmek lazım.

İnanın bilmiyorum. Kart üzerinde "pic" çip var. Belki makinenin belli yerlerinden sinyal alıp ona göre devreye sokuyordur bazı şeyleri. O yüzden o kartta birşey bozulduysa "pic" komut göndermiyor olabilir makinenin devam etmesi için. Dediğim gibi bunlar hep varsayım. Kontrol edilebilecek her şeyi kontrol etmek lazım.
Aslında pek fazla parça yok:
Rezistansı kontrol ettik,
Motoru kontrol ettik,
Su ventilini kontrol ettik,
Prosestat'ı kontrol ettik,
Program cihazını söktük.
Bildiğim kadarıyla sadece hız modül kartı ve giriş emi filtre kaldı kontrol etmediğimiz.

Aslında pek fazla parça yok:
Rezistansı kontrol ettik,
Motoru kontrol ettik,
Su ventilini kontrol ettik,
Prosestat'ı kontrol ettik,
Program cihazını söktük.
Bildiğim kadarıyla sadece hız modül kartı ve giriş emi filtre kaldı kontrol etmediğimiz.
O zaman sorun anakartta çıkacak gibi duruyor. Çünkü emi filtre bozulsa makinenin hiç ışığı filanda yanmazdı herhalde. Yinede emin olmak için kontrol edin siz. En son ana karta bakarsınız artık.

Alt komşum Ford servisi. Geçen gün evin önünde aracın birini çalıştırmaya çalışıyorlardı. Biraz onlarla takılıp eve çıktım.
Sonraki gördüğümde sordum "aracı çalıştırdın mı diye?"
"-Çalıştırdık" dedi.
Sorun?
İmmobilizer anahtarı silmiş. Bulana kadar göbeği çatlamış.

Son düzenleme:
Alt komşum Ford servisi. Geçen gün evin önünde aracın birini çalıştırmaya çalışıyorlardı. Biraz onlarla takılıp eve çıktım.
Sonraki gördüğümde sordum "aracı çalıştırdın mı diye?"
"Çalıştırdık" dedi.
"Sorun?"
İmmobilizer anahtarı silmiş. Bulana kadar göbeği çatlamış.

Bakalım biz sorunu bulup, makineyi çalıştırabilecek miyiz?

Last edited by a moderator:
Devir ayar potunun kablolarını kontrol edin. Eski çamaşır makinesinin bozulmasının sebebi devir ayar potundaki soğuk lehimdi.
Sıcaklık ayar potuna da bakın.

fbdd5e7ed063d8fcd6edab2394a91b1d.jpeg

Program düğmesi yanındaki sıcaklık ayarı diye gördüm. Devir ayarı göremedim. Mekaniğin içinde sabit devirli olabilir.

fbdd5e7ed063d8fcd6edab2394a91b1d.jpeg

Program düğmesi yanındaki sıcaklık ayarı diye gördüm. Devir ayarı göremedim. Mekaniğin içinde sabit devirli olabilir.
Prgram düğmesinin yanındaki sıcaklık ayarı. Mekaniğin içinde de kontaklar, dişliler ve motor var. Kafam karıştı, anlayamadım ben sanırım.

IMG_20220226_211229.jpg

IMG_20220226_211602.jpg

Son durumu bir özetlesen de ona göre yorum yazsak. Motora doğrudan enerji verince çalışıyor mu. Program anahtarına enerji verince dönüyor mu? Kontaktların hepsi temizlendi ve çalışıyor mu? Eğer bunlar tamam ise, motor kontrol kartı da sağlam ise geriye birşey kalmıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,873
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back