Arduino ile Elektronik Yük Tasarımı

@Gokrtl, fazladan basıp kullanmadığım bir pcb ütü ile basmıştım. 0.5mm gibi yollar. Dediğin gibi ideal ama 12v 5v yazılarıda fena çıkmamış. Ütü ile 0.40 kullanılabilir. Hatta bacaklar arasından geçiş gibi çok kısa mesafelerde 0.30 bile olabilir.

Pcb de güzelmiş :cool:

Çıtayı çok yukseltiyorsun sende birader. Bunları gördükçe içimdeki elektronik sevdamı koreltiyorsun. :kotek1:

Bende tuz ruhu kullanıyorum. Her zaman göz kararı koyarım. Ama dediğin gibi dengesi önemli. Toner transferi ve yoğunluğuda önemli.
Toner transferi konusunda sıkıntı çekmiyorum.
Mesela aşağıdaki baskıda etrafını çevirdiğim kısım 0.1mm
Bu kısmı printerin en koyu seçeneği ile basmama rağmen yakından bakınca bakırın tam kapanmadığını görüyorum. Dolayısıyla bunu asite atınca o kısım ya tamamen eriyecek yada kısmen eriyerek işe yaramaz bir çizgi olacak.
Eğer ki toner orayı tam kapatmış olsaydı erimeden çıkartabilirdik. Bu örnekten yola çıkarak tahmini olarak basabileceğim en küçük yolun 0.3mm olacağını kestirebiliyorum.

Kısacası eğer bakırı 0.1mm olarak güzel kapatabilirsek eritmesi de mümkün olabilir. Ama bunu tonerle yapmak mümkün değil. Belki dry film tekniği ile yada serigrafi ile yapılabilir.
Dediğim gibi zaman harcayıp deneme yanılma ile yapılabilecek bir şey. Uğraşmak lazım.

20220531_212142.jpg

Pcb de o kadar atlama yarığı açtıktan sonra 220 hattı kenardan dolanmışsın. :cheeky2:
O hattı sonradan ekledim ya.
Kartı 5v ile beslemem gerekiyordu. Geçmeli bir smps buldum. Telefon adaptörü. Onu sonradan ekleyince böyle oldu.

O hattı sonradan ekledim ya.
Kartı 5v ile beslemem gerekiyordu. Geçmeli bir smps buldum. Telefon adaptörü. Onu sonradan ekleyince böyle oldu.
Abi keşke ordan oraya yol çekmek yerine atlama yapsaydın birazcık kalın bir kablo ile geçerdin o tarafa.

Gerçi sigorta koyduk adaptör kısa devre olsada sorun yok

Kalınlık konusunda ne kadar kalın o kadar iyi zaten bu konuda hemfikiriz. Ben şöyle bir teknik kullanıyorum. Yer müsait ise 0,5 ile gidip kiritik yerde 0,3 geçiş yapıyorum. 0,3 kısım kopsa bile bir tel köprü atılıp devam edilebilir...

0,1mm zaten çok sıkıntı ve gereksiz. Pcb üreticileri bile 0,2 limit veriyor...

1654024340866.png

Birazcık asit oranına özenince ilk denemede 0.1mm yolu bastım.
Buda demek okuyorki 0.2mm de basarım. En kötü ihtimalle üzerine lehim kaplar yine işimi görürüm.

20220601_191811.jpg

Elinize sağlık. Güzel olmuş.

Bugün biraz deneme yapma fırsatım oldu. Bazı sıkıntılar var. Pwm ile akım ayarı gayet güzel çalışıyor. Sadece Analog okumalarda sıkıntı var. Özellikle akımı yükseltince çok dalgalı değerler okuyorum. Analog girişlere lowpass filtre ekleyip duruma bakacağım. Onun dışında bir sorun yok. Filtre ile düzelir ise yazılıma iş kalmaz daha iyi olur. Mümkün olduğunca 328 in hafızasını saklamak istiyorum.

Ancak boş vaktim kalmadı gibi. Yarın okuma işini çözersem geriye yazılım ve kutulama kalıyor.

Ekler

• IMG_20220602_181323.jpg
    IMG_20220602_181323.jpg
    328.1 KB · Görüntüleme: 94
Bugün biraz deneme yapma fırsatım oldu. Bazı sıkıntılar var. Pwm ile akım ayarı gayet güzel çalışıyor. Sadece Analog okumalarda sıkıntı var. Özellikle akımı yükseltince çok dalgalı değerler okuyorum. Analog girişlere lowpass filtre ekleyip duruma bakacağım. Onun dışında bir sorun yok. Filtre ile düzelir ise yazılıma iş kalmaz daha iyi olur. Mümkün olduğunca 328 in hafızasını saklamak istiyorum.

Ancak boş vaktim kalmadı gibi. Yarın okuma işini çözersem geriye yazılım ve kutulama kalıyor.
analog okuma ortalaması alalım abi mesela 5 saniyede 1 güncelleme yapsın 5 saniyede okuduğumuzun ortalamasını alalım.

Bir pcb macerasının daha sonuna geldik. Low-pass filter ile adc okuma sorunları çözüldü. Dün adc konusunda biraz canım sıkılmıştı ama birer kondansatör ile olayı hallettim. Şimdilik pcb çizimini güncellemeyi düşünmüyorum ancak direnç değerleri düzgün güncellemiş şemayı ekte bulabilirsiniz.

Ortada henüz bir yazılım yok. Buna rağmen basit kod parçaları ile kartın tüm fonksiyonlarını test ettim. Genel olarak ortaya çıkan ürün beni tatmin etti. Uygun fiyat, basitlik, esneklik gibi amaçlarıma ulaştığımı düşünüyorum. Yapmak isteyen olursa diye özellikle pcb yi tek taraflı hazırladım ama ancak bu kadar basit olabildi. Biraz özenle ütü ile basmak mümkün olur gibi duruyor.

Artık yazılım kısmına odaklanabilirim. internette hazır kodlar bulup @Gokrtl e bu kodları birleştirir misin dedim mi olay tamamdır. :katil1:

1654284778951.png

1654284869307.png

1654284920497.png

Ekler

• Scheme.pdf
    158 KB · Görüntüleme: 135
Bu ekran çok büyükmüş.

Ayni şekilde bu cihaz 2 satir ekranda calisir mi? Gerçi yazılım dahada sekillenmedi dedin ama.

Temel bir yazılım hazırlayacağım. Sonra yazılımı geliştiriz. Kartın özelliklerinden bahsedeyim.

2 adet paralel i2c portu var.
5 adet buton portu var.
Rx tx portu var.
Rotary encoder portu var.
Pot için bir adc portu var. Başka ölçümde alınabilir.
Lm35 sensörü için portumuz var.

Yük bağlantısını gösteren bir led çıkışımız var.
Fan çıkışımız var.
5v ve 12v çıkışlarımız var.
Genel amaçlı bir led çıkışımız var.

Ayrıca usb bağlantısı yapınca mcu nun reset yememesi için bir jumper ayarımız var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back