Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

Yeni devre bitti. Test zamanı...

20220606_170907.jpg

@taydin abi ben bu 220VAC'ı neden anahtarlayamıyorum ya?
Gözden kaçırdığım birşey mi var? Herşey çalıştı bu 220 anahtarlama çalışmıyor. Sürekli çıkış açık.
MOC'u söktüm bread board üzerinde test ettim çalışıyor.

MOC_SE.png

Eğer işlemci tarafı artık full çalışıyorsa, o zaman şimdi işlemci tarafını devreden tamamen ayır. Q12 yi çıkar ve MOC3081 in 2 numarasını doğrudan şase yap. Bu durumda şebekeye bağlı yük çalışıyor mu?

Eğer işlemci tarafı artık full çalışıyorsa, o zaman şimdi işlemci tarafını devreden tamamen ayır. Q12 yi çıkar ve MOC3081 in 2 numarasını doğrudan şase yap. Bu durumda şebekeye bağlı yük çalışıyor mu?
Abi test için hiç yük bağlamadım. Çıkışı hep boşta ölçüyorum. Acaba yük mü bağlamak gerekiyor?

Abi test için hiç yük bağlamadım. Çıkışı hep boşta ölçüyorum. Acaba yük mü bağlamak gerekiyor?

Yük bağlamadan olur mu yav? Tabiki yük olması lazım. Bir flamanlı lamba bağlayabilirsin.

Çok şükür. On-Off devresi tamam. Her şeyiyle sorunsuz çalışıyor. Artık asıl güç kaynağı devresini yapmaya geçebilirim.

@Ahmet niye beğenmemiş? Küsmüş mü? :D

Triactan geçen akım ve üzerinde düşen voltaj nedir

Bu devrede neden SMD malzemeler kullanmamıştık hatırlayamadım.

Özdisanda Uygun wattlı dirençler var ve MLCC (4532) 1812 10nF 500VDC kondansatör de var.

Özel bir nedeni yoksa yer bakımından bunları kullanmak istiyorum.

MOC_3D_ÖN.png

Voltaj yüksek. 220 VAC tarafında olabilecek en uzun mesafeleri bırakman lazım.

Bu devreyi eski bir 5v çıkışlı smps ile besliyordum. Sonra devreyi direk demonte güç kaynağı kartına taşıyarak picodan kontrol etmeyi düşündüm. Tabi picoda sürekli enerji olmayacağı için hata yaptığımı anladım.

Şimdi devreyi yeni bir karta çizeceğim ve smps yerine 5v luk bir fındık trafo ile besleyeceğim. Fındık trafolardaki VA olayını hala tam anlamış değilim. Kısaca 0.5VA yaklaşık 500mA olarak düşünülebilir demişti birisi. Ama trafoların detaylarına baktığımda 0.5VA için çıkış gücü 83mA yazıyor. Buna bir anlam veremedim. Sadece attiny13A yı besleyecek en küçük trafoya ihtiyacım var. Bir türlü seçim yapamadım.

MOC_SE.png

Screenshot_20230303-001404.jpg

Screenshot_20230303-001246.jpg

Bu trafo olur.

Benim ve diğer üyelerin de tavsiye etmeyeceği bir yöntem daha var;
LNK304

VA yı Watt gibi düşünebilirsin. Küçük trafolarda VA değeri ile Watt değeri arasında 0.8 gibi bir oran vardır. 10 VA lık trafo 8 W diyebilirsin.

Şimdi sen hesabını yap. Voltajı biliyorsun. Vermesi gereken akımı biliyorsun. Gücü hesapla. Biraz da fazlalık marjı ver. Ona göre trafoyu seç

VA yı Watt gibi düşünebilirsin. Küçük trafolarda VA değeri ile Watt değeri arasında 0.8 gibi bir oran vardır. 10 VA lık trafo 8 W diyebilirsin.

Şimdi sen hesabını yap. Voltajı biliyorsun. Vermesi gereken akımı biliyorsun. Gücü hesapla. Biraz da fazlalık marjı ver. Ona göre trafoyu seç
Abi Attiny13 için şöyle bilgiler buldum:
• Operating Voltage: – 1.8 – 5.5V
• Speed Grade:
– 0 – 4 MHz @1.8 – 5.5V
– 0 – 10 MHz @2.7 – 5.5V
– 0 – 20 MHz @ 4.5 – 5.5V
• Industrial Temperature Range
• Low Power Consumption
Active Mode:
•190 µA at 1.8 V and 1 MHz
Idle Mode:
• 24 µA at 1.8 V and 1 MHz

Buna göre 5v ile beslersek 570uA yetiyor. Doğru mu anlıyorum? Çünkü led tek başına 20mA çekerken MCU'nun 570uA çekmesi tuhafıma gidiyor. Eğer bu 570uA doğru ise üzerine led ve buzzerin çektiği akımları da koyduktan sonra hesabımı yapabilirim.
Led için 20mA, Buzzer için 30mA desek. Attiny içinde yuvarlak heap 1mA desek 51mA yapıyor. Buna göre de 6v*0.051mA=0.306w yapıyor.
O zaman bu trafo yetiyor. (İnşallah yine batırmamışımdır hesabı. Matematik içler acısı bende :D )

Hesap doğru. Demekki birkaç wattlık bir fındık işini görecek. Buradaki 0.8 faktörü, transformatör verimi ile ilgili. Küçük transformatörlerin verimi %80 lerdedir. Trafo büyüdükçe verim de artıyor. Dağıtım şebekelerinde kullanılan yüzlerce kVA lık ve MVA lık trafoların verimi %100 e çok yakındır.

Forum istatistikleri

Konular
6,312
Üyeler
2,613
Son üye
Emirhan bedir

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back