Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Hocam uniti neden aldin sen de rigol varmis ya parana yazik :)

Forumu oluşturduğumdan beri millete bunu tavsiye edip duruyorum. Özelliklerine bakarak ve internette azıcık araştırarak tavsiye ettim, ama elimde olup da kullanmam lazım ki tavsiyenin bir anlamı olsun :)

Talas imalatindan iyi para kazaniyorsun galiba:)

Bütün imalat gelirini bunlara harcıyorum işte, başka dikili ağacım yok :p

Hocam devreyi kaldirdiginda akim gostergesindeki akim degeri siliyor galiba. Sadece pottan kac ampere getirdin onu anliyorsun galiba?2
Hocam olmazasa potlara cizgiler cekip amperleri yazali.:):):)

Değeri siliyor diye birşey yok. O gösterge her zaman geçen akımı gösteriyor. Kısa devre edince de, normal yük bağlayınca da.

Ozur hocam anlatamadim. Simdi 5v da kisa devre ettik akimi ayarladik. Kisa devreyi kaldirdigimizda akim gostergesinde akim degeri (ornegin 1.3A) gidiyor degil mi?
Amper elbette pottan ayarladigimiz degerde kaliyor (1.3A)

Ozur hocam anlatamadim. Simdi 5v da kisa devre ettik akimi ayarladik. Kisa devreyi kaldirdigimizda akim gostergesinde akim degeri (ornegin 1.3A) gidiyor degil mi?
Amper elbette pottan ayarladigimiz degerde kaliyor (1.3A)

Evet, kısa devreyi kaldırınca geçen akım sıfır oluyor çünkü.

Linkini verdiğin devre, tek başına bir güç kaynağı değil. Onu güç kaynağı olarak kullanabilmek için uygun güçte bir trafo ve tam dalga doğrultucu lazım. Onları da ekleyince zaten maliyet UNI-T nin UTP 3315TFL seviyesine çıkacak, belki de geçecek.

UTP 3315TFL için bütün performans verileri açıklanmış, o linkteki SMPS için ise anlamlı olan neredeyse hiçbir veri açıklanmamış. Eğer hobi amaçlı kullanılacak bir güç kaynağı almak istiyorsan uygun fiyatlı bir lineer güç kaynağı almak daha mantıklı.

400 TL gibi bir para ayıramıyorum şu anda güç kaynağı için. Daha ucuza hobi amaçlı güç kaynağına nasıl sahip olabilirim?

400 TL gibi bir para ayıramıyorum şu anda güç kaynağı için. Daha ucuza hobi amaçlı güç kaynağına nasıl sahip olabilirim?

Aşağıdaki linkteki gibi demonte bir güç kaynağı devresi al:

Sonra da hurdacılardan veya eskicilerden bir trafo bul. Bir de köprü diyot ve 4700 µF 63V gibi bir de filtre kapasitörü aldınmı iş tamam. Çıkışı 24V gibi, gücü de 200VA olan bir trafo bulursan, linkini verdiğim devrenin verebileceği 30V, 3A lik bir lineer laboratuvar güç kaynağın olur. Ama bundan daha düşük voltaj veya güçte trafo bulsan da olur, neticede devrenin verebileceği maksimum voltaj ve akımı alamazsın ama gene de devre çalışır.

Üstelik bu demonte olan devreyi sen kendin toplayacağın için, bu aşamada da birçok şey öğreneceksin, tecrübe edineceksin :)

Hmm şimdi devreye biraz daha yakından baktım da, üzerinde köprü diyot ve süzme kapasitörü var zaten. Sadece trafo gerekli.

Soyle bir hata yaptim. 19 v cikisi olan bir adaptorun uclarini yanlialikla ayarli guc kaynagina bagladim. Zarar gormedi.
Bu tur durumlarlarda ayarli guc kaynagi zarar gorur mu?

Eğer adaptörün + sı güç kaynağının - sine bağladıysan ayarlı güç kaynağına hiçbirşey olmaz. Sadece ayarlı güç kaynağı akımı sınırlar. Bu sınırlama akımı adaptör için fazla ise ve koruması yoksa adaptör yanabilir.

Ama adaptörün + sı güç kaynağının + sına bağlı ise, ve adaptörün voltajı güç kaynağından yüksek ise, güç kaynağına geri akım akar. Ne olacağı da tasarıma bağlı. Burada genel geçer bir kaide yok. Eğer güç kaynağının voltajı adaptörden büyük ise, adaptöre geri akım akar. Ne olacağı da bu durumda adaptörün tasarımına bağlı.

İyi marka güç kaynakları böyle durumlara karşı koruma devreleri içeriri, ama çin malı güç kaynaklarında ne olacağını kestirmek mümkün değil.

Eğer adaptörün + sı güç kaynağının - sine bağladıysan ayarlı güç kaynağına hiçbirşey olmaz. Sadece ayarlı güç kaynağı akımı sınırlar. Bu sınırlama akımı adaptör için fazla ise ve koruması yoksa adaptör yanabilir.

Ama adaptörün + sı güç kaynağının + sına bağlı ise, ve adaptörün voltajı güç kaynağından yüksek ise, güç kaynağına geri akım akar. Ne olacağı da tasarıma bağlı. Burada genel geçer bir kaide yok. Eğer güç kaynağının voltajı adaptörden büyük ise, adaptöre geri akım akar. Ne olacağı da bu durumda adaptörün tasarımına bağlı.

İyi marka güç kaynakları böyle durumlara karşı koruma devreleri içeriri, ama çin malı güç kaynaklarında ne olacağını kestirmek mümkün değil.
Hocam ikisi de 19 v du. Zaten voltaji yukseltmeye veya dusurmeye mi calistim tam hatirlamiyorum ayarli guc kaynaginda bisey degismemisti

Taydin hocam amperi ayarlamak icin soyle bir sey aklima geldi
5A yakin ceken araba on far halojen lamba var
Bunu 12 v calistirip amperi istedigim sekilde ayarliyorum

Yav bişey olmaz kısa devre et şunu :D Ama 5V veya daha az bir voltajda yap ki ark oluşmasın.

Eğer güç kaynağının akım kapasitesinden daha yüksek bir akım çekiyorsa doğru sonuç alırsın gene, yanlış iş olmaz.

Soyle bir hata yaptim. 19 v cikisi olan bir adaptorun uclarini yanlialikla ayarli guc kaynagina bagladim. Zarar gormedi.
Bu tur durumlarlarda ayarli guc kaynagi zarar gorur mu?

Hocam soyle bir durum var. Bir arkadas bu tip bir guc kaynagi ile aku sarji yapiyordu. Her sey normal. Bu noktada guc kaynaginin cikisi bir aku yani bir guc kaynagina paralel oluyor.

Sorun surda basliyor bir gun yine aku sarjda iken sebeke voltaji gidiyor o zaman tersten gelen voltaj guc transistörlerini bozmustu.

Guc kaynagini tamir edip cikisine kuvvetli bir diyot takmistik bu gibi islemlerde zarar gormemesi icin.

Kolay gelsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back