Ayarlı güç kaynağı tavsiyesi

Öyle birşey yapamam çünkü kabloyu ters takmaya çalışsam yuvasına oturmaz.
Ama sizde biraz yardımcı olun. Suçu size yıkmaya çalışıyoruz ya hani. Esprimi açıklamak zorunda bırakmayın beni. Kabul edin gitsin. Kabloyu ters taktınız işte :katil1: :katil1: :katil1:

Ama sizde biraz yardımcı olun. Suçu size yıkmaya çalışıyoruz ya hani. Esprimi açıklamak zorunda bırakmayın beni. Kabul edin gitsin. Kabloyu ters taktınız işte :katil1: :katil1: :katil1:
Normalde ince espriyi anlarım ama henüz kendime gelemedim demekki :D
Bugün ayarlı güç kaynağım gelince korkudan dokunamadım, kontrol kalemi ile her yerini dürtükledikten sonra dokunabildim anca :katil2:

ben de güç kaynağı bakıyorum, ut3315 den memnun musunuz,lineer mi smps mi, bir de buna 400 vereceğime şuna 500 versem değer mi?

hatta 600tl ye de böyle bir seçenek var, bunun soğutması pasif, smps yapıda. gerçi iri bir güç transistörü görünüyor resimlerde (2sd1047), hibrit de olabileceğini konuşmuşlar.

Son düzenleme:
KA3005D için kesinlikle fiyat farkına değer. Voltaj ve akımı dijital olarak ayarlayabiliyorsun. Akım sınırlama özelliğinin yanında, aşırı akım ve aşırı voltaj koruma özelliği var. UT3315'te sadece akım sınırlama özelliği var. Çıkış on/off butonu var ve belli ayarları saklayabileceğin hafızalar var.

Hatta o cihazın RS232/USB üzerinden programlanabilir modeli de var, KA3005P.

Ama performans olarak aralarında nasıl bir fark var onu incelemek lazım. Bendeki UT3315'in en kısa zamanda tüm performans testlerini yapacağım zaten, ama elimde KA3005D yok.

şanssızlığa bak, dün 501tl ye gördüm, yarın bi araştırayım soruşturayım dedim, sipariş vereyim derken gittigidiyordaki satıcı 60küsür tl zam yapmış, daha da almam (prensip meselesi). ut3315 ağırlık olarak 2.3kg denmiş biryerde, smps olma ihtimali yüksek. kk forumunda sen yazmışsın, trafolu olduğunu düşündüğünü. gariptir, bu meretin içsel fotolarını bulamadım gogılda.

bir de akım sınırlayabildikten sonra ovp ocp nin ne anlamı var, lineerse ut3315 daha kullanışlı duruyor, tek rotary enkoderle akım gerilim ayarlamak külfetli.

şanssızlığa bak, dün 501tl ye gördüm, yarın bi araştırayım soruşturayım dedim, sipariş vereyim derken gittigidiyordaki satıcı 60küsür tl zam yapmış, daha da almam (prensip meselesi). ut3315 ağırlık olarak 2.3kg denmiş biryerde, smps olma ihtimali yüksek. kk forumunda sen yazmışsın, trafolu olduğunu düşündüğünü. gariptir, bu meretin içsel fotolarını bulamadım gogılda.
0-30v 5A Ayarlı Güç Kaynağı KD3005D
https://urun.n11.com/arduino-urunle...a-ayarli-guc-kaynagi-kd3005d-korad-P409212735
Ücretsiz kargo

Aha 502tl :D

Son düzenleme:
gökhan, bunu sen mi yazdın, ruhunu n11 e mi sattın :) . çok reklamvari bir cümle olmuş. gogıl forumumuza reklam mı iteliyor.??? bu istediğim model değil...

UT3315 elimde var zaten. Lineer olduğunu biliyorum. Ağırlığı da 2.3 kg değil, biraz önce tarttım 3.5 kg. İnceleme yapınca içini de açarım mutlaka.

gökhan, bunu sen mi yazdın, ruhunu n11 e mi sattın :) . çok reklamvari bir cümle olmuş. gogıl forumumuza reklam mı iteliyor.??? bu istediğim model değil...
Hocam ben sadece ürün linkini kopyaladım. Adamlar sistemi kurmuş. Benlik birşey değil reklam. Senin tabirinle iteliyorlar. Ama bunda google'ın suçu yok. N11 site kodlamasından kaynaklı. Çoğu e-ticaret sitesi de böyle artık. :D

bir de akım sınırlayabildikten sonra ovp ocp nin ne anlamı var, lineerse ut3315 daha kullanışlı duruyor, tek rotary enkoderle akım gerilim ayarlamak külfetli.

Akım sınırlama, adı üstünde, akımın belli bir değerin üzerine çıkmasına engel oluyor. Yani güç kaynağı otomatik olarak "sabit voltaj kaynağı" modundan "sabit akım kaynağı" moduna geçiyor.

Ama OVP ve OCP, limit aşıldığında güç kaynağı çıkışını KAPATIYOR. Kısa değişimleri filtrelemek için de bir kesme zamanı programlanabiliyor KA3005D de.

KA3005D de bulunan rotary ile voltaj ve akımı ayarlayabilmek çok büyük bir avantaj. Adım adım değişik voltajlarda test yapmayı ve spesifik bir voltaj değerini ayarlamayı çok kolaylaştırıyor. Sonuçları ekranda görmek de zaman kazandıran bir özellik.

ka3005d yi aldım 536tl ye, hayırlı olsun. gittigidiyor %5 indirim yaptı, ortada buluştuk. kullanıcıları bunun fan sesinden çok şikayetçi, ve de sürekli çalışıyormuş fanı, en basitinden bir fan kontrol devresi yaparız çok kafa ütülerse...

ka3005d yi aldım 536tl ye, hayırlı olsun. gittigidiyor %5 indirim yaptı, ortada buluştuk. kullanıcıları bunun fan sesinden çok şikayetçi, ve de sürekli çalışıyormuş fanı, en basitinden bir fan kontrol devresi yaparız çok kafa ütülerse...

Hayırlı olsun :) UT3315 ile KA3005D arasında kalsam benim de tercihim KA3005D olurdu. UT3315'in kötü olmasından değil, kullanım kolaylığı ve esnekliği açısından.

Güç kaynaklarının lineer veya smps olmasını kısaca açıklar mısınız? Ne gibi farkları oluyor?

@yesilu KA3005D hayırlı olsun.

Güç kaynaklarının lineer veya smps olmasını kısaca açıklar mısınız? Ne gibi farkları oluyor?

=== SMPS Avantajları ====
- Boyutları küçüktür
- Ucuzdur
- Bulunduğu odayı ısıtmadan çok yüksek akım verme kapasitesine sahiptir.
- Giriş voltajını hem yükseltebilir, hem de düşürebilirler.

=== SMPS Dezavantajları ====
- Hat ve yük regülasyonları iyi değildir
- Çıkışlarındaki gürültü nispeten fazladır
- Dinamik performansları (değişimlere tepki verme tarzı ve süresi) iyi değildir.

=== Lineer Avantajları ====
- Hat ve yük regülasyonları çok iyi olacak şekilde imal edilebilir.
- Çıkışlarındaki gürültü çok az olacak şekilde imal edilebilir.
- Dinamik performansları (değişimlere tepki verme tarzı ve süresi) çok iyi olacak şekilde imal edilebilir.

=== Lineer Dezavantajları ====
- Boyutları büyüktür ve ağırdır.
- Pahalıdır.
- Bulunduğu odayı ısıtmadan çok yüksek akım verme kapasitesine SAHİP DEĞİLDİR.
- Giriş voltajını sadece düşürebilirler.

Yani gördüğün gibi, birinin avantajı diğerinin dezavantajı.

Güç kaynaklarında günümüzdeki trend tamamen SMPS'e geçiştir. Bütünüyle lineer güç kaynakları artık sadece en üst kalite seviyesinde güç gerektiği durumlarda kullanılıyor (örneğin üst segment güç amplifikatörlerinde, yüksek hassasiyet ve doğruluğa sahip laboratuvar güç kaynaklarında vs).

Diğer alanlarda artık ya bütünüyle anahtarlamalı (SMPS) güç kaynakları kullanılıyor, yada hibrit yapılar kullanılıyor. Hibrit yapılarda şebeke voltajı önce SMPS ile çalışma voltajına yakın seviyeye getiriliyor ve böylece SMPS avantajlarının çoğu elde ediliyor. En son devreye verilmeden önce de bir lineer regülatör ile çok temiz ve stabil bir çıkış voltajı elde ediliyor.

Güç kaynaklarında günümüzdeki trend tamamen SMPS'e geçiştir. Bütünüyle lineer güç kaynakları artık sadece en üst kalite seviyesinde güç gerektiği durumlarda kullanılıyor (örneğin üst segment güç amplifikatörlerinde, yüksek hassasiyet ve doğruluğa sahip laboratuvar güç kaynaklarında vs).

Diğer alanlarda artık ya bütünüyle anahtarlamalı (SMPS) güç kaynakları kullanılıyor, yada hibrit yapılar kullanılıyor. Hibrit yapılarda şebeke voltajı önce SMPS ile çalışma voltajına yakın seviyeye getiriliyor ve böylece SMPS avantajlarının çoğu elde ediliyor. En son devreye verilmeden önce de bir lineer regülatör ile çok temiz ve stabil bir çıkış voltajı elde ediliyor.
Ben de bir tane smps yapıp lineer ile arasındaki gürültü farkını kurcalamak istiyorum. Acaba göz ardı ediilemeyecek kadar mı gürültü üretiyor?
Yada bolca malzeme kullanılarak bu gürültü lineere eşdeğer seviyeye getirilebilir mi? Gibi sorular var kafamda.

benim alet geldi, şematiğini buldum. trafosunda 4 kablo güç çıkışı var, 8,15,22v larda rölelerle kademe değiştiriyor. bu kademeli trafo olayı büyük avantaj, daha önce konuşulan o-30v diy g.k ndan en önemli üstünlüğü. o kaynaktan düşük gerilimli yüksek akımlar çekildiği zaman çok iyi soğutma lazım. bu alete fan koymuşlar ama kademeli olması sayesinde soğutucuyu biraz büyütüp fanı iptal etsek sorun etmez gibi duruyor. 2 röle var görünürde, bunlar kademe değiştiriyorsa çıkışı verme-kesme işini nasıl hallediyor, ne şemadan ne içine bakarak anlayamadım, gizemli bir durum...

Ekler

• korad_ka3005p_main-board.pdf
    333.2 KB · Görüntüleme: 210
  • korad_ka3005p_power-board.pdf
    88.2 KB · Görüntüleme: 217
Şeması da varsa süper birşey! Benim de bir tane almam lazım şimdi :D

Kademe değişikliğinde özel bir tedbir alınmasına hiç gerek yok. Kademe değişikliği 10 ms veya daha kısa zamanda tamamlanıyordur, ve o kadar sürede de doğrultucudaki filtre kapasitörü çıkışı canlı tutacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back