Basit PCB yapımı

ibrahimcelik

Aktif Üye
Merhaba bu gün 2. El aldığım yazıcı ile ilk Baskı devreyi bastım
IMG-20240327-WA0003.jpeg

İlk PCB de ütüleme süresini tam ayarlayamadım ve bozuk çıktı önce zımpara atıp tekrar basmayı düşündüm ama sonra CD kalemi ile devreyi aşağıda ki şekilde düzeltmeye çalıştım ve başardım sanırım
IMG_20240327_150743.jpg

Burda sizler de tecrübe ve yaptığınız örnek pcbleri paylaşırsanız memnun olurum ayrıca düşünce ve önerileriniz değerlidir onları da bekliyorum.

Asit indirgeme sonrası pcb yi paylaşırsan sevinirim. Ben kalemle yaptığım düzeltmelerde başarılı olamıyorum.

Kalın yerleri kapatmak için tipex veya
benzeri bir şey kullanabilirsiniz. Ama ikinci
kat yapmayın.

3d yazıcıdan stand bastırmıştım gravür için sorun yok ama 1mm uç yalpa yapıyor karbür PCB uç seti alırsam yalpa olayını çözebilirim diye düşünüyorum doğru bir fikir mi sizce ?

board edge bile çok güzel çıkmış. bence ütü ayarı değil de pcb'nin sol üst tarafları kirli kadı. belki de iyi temizledin ama farketmeden dokundun.
temizlerken selülozik tiner kullandıysan ondan da olabilir. aseton çok daha iyi sonuç veriyor. ipa hiç denemedim.

3d yazıcıdan stand bastırmıştım gravür için sorun yok ama 1mm uç yalpa yapıyor karbür PCB uç seti alırsam yalpa olayını çözebilirim diye düşünüyorum doğru bir fikir mi sizce ?
Ya matkapta eğrilik var ya da mandren yalpalıyor.
İkisini de kontrol etmelisiniz.
3mm arkalı matkap setleri fena değil ama biraz
pahalı. Kırılınca canınız acıyor. :moruk1:

Bir zaman 0.7mm matkap almıştım. Tanesi 2€ idi.
Köreldiler ama hala kullanıyorum.

Çok 0.7 ve daha altını tezgâh olmadan kullanmayın.
En azından ben beceremiyorum.
mini-el-matkapi-ve-sehpasi-mini-drill-seti-mini-matkaplar-motorobit-33683-34-B.jpg

Elimde bundan var ama titreme yapıyor, biraz
büyük bir tezgâha geçme niyetim var...

board edge bile çok güzel çıkmış. bence ütü ayarı değil de pcb'nin sol üst tarafları kirli kadı. belki de iyi temzledin ama farketmeden dokundun.
temizlerken selülozik tiner kullandıysan ondan da olabilir. aseton çok daha iyi sonuç veriyor. ipa hiç denemedim.
Temizliği IPA ile yaptım ama kirli kalmış olabilir dediğim gibi biraz acele ettim sanırım

Ya matkapta eğrilik var ya da mandren yalpalıyor.
İkisini de kontrol etmelisiniz.
3mm arkalı matkap setleri fena değil ama biraz
pahalı. Kırılınca canınız acıyor. :moruk1:

Bir zaman 0.7mm matkap almıştım. Tanesi 2€ idi.
Köreldiler ama hala kullanıyorum.

Çok 0.7 ve daha altını tezgâh olmadan kullanmayın.
En azından ben beceremiyorum.
mini-el-matkapi-ve-sehpasi-mini-drill-seti-mini-matkaplar-motorobit-33683-34-B.jpg

Elimde bundan var ama titreme yapıyor, biraz
büyük bir tezgâha geçme niyetim var...
indir (1).jpeg

Şundan kullanıyorum

Hmm senin sütun da plastik. Oradan da titreşim yapar bu.

Abi param kalmadı he valla 0'ım şuan ona göre ne yapabilirim :dusun1: :katil1:

Para çok az ise, o parayı en iyi şekilde değerlendirmen lazım. Olmayacak bir şeye yatırırsan otomatikman ziyan etmiş olursun. Senin bu mevcut düzenek ile 1 mm nin altına inmen zor.

Şunu yaparsan iyi sonuç alırsın. Üzerinde hazır araba olan kısa bir lineer ray al. Mesela 200 mm ray, üzerinde de araba. Ray ölçüsü de 15 mm yeterli. Böylece çok düzgün, boşluksuz ilerleyen, ve üzerine bağlayacağın bir aparatı da sımsıkı tutan bir sütunun olur.

Temsili link. Uygun fiyat için araştırmakta fayda var. Bu şahin rulman'a baktım ama fiyat mantıklı değil. 200 mm için fiyatın ne olduğu belirsiz. Başka yerlere de bakabilirsin

1711555796900.png

Para çok az ise, o parayı en iyi şekilde değerlendirmen lazım. Olmayacak bir şeye yatırırsan otomatikman ziyan etmiş olursun. Senin bu mevcut düzenek ile 1 mm nin altına inmen zor.

Şunu yaparsan iyi sonuç alırsın. Üzerinde hazır araba olan kısa bir lineer ray al. Mesela 200 mm ray, üzerinde de araba. Ray ölçüsü de 15 mm yeterli. Böylece çok düzgün, boşluksuz ilerleyen, ve üzerine bağlayacağın bir aparatı da sımsıkı tutan bir sütunun olur.

Temsili link. Uygun fiyat için araştırmakta fayda var. Bu şahin rulman'a baktım ama fiyat mantıklı değil. 200 mm için fiyatın ne olduğu belirsiz. Başka yerlere de bakabilirsin

32270 eklentisine bak
Yazıcı tamam matkap da patladık bu sefer de :katil2:

Sen araba ve rayı al. Sonra da elindeki dremel aletinin bağlantı boynunun çapını ver. Arabadaki deliklerin de ölçülerini verirsen ben sana aluminyumdan güzel bir aparat yaparım. Foruma da güzel bir konu olur :)

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back