HEDİYE Bird AT-800 Antenna Tester

Sercan

--
Arkadaşlar bu cihazlardan var. İlgilenen olursa benimle özelden iletişime geçebilir.

WhatsApp Image 2024-03-15 at 09.51.01.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-15 at 09.51.00.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-15 at 09.51.01(1).jpeg

Ekler

• 920-AT800.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 29
alet bir anten analizör - refloktometre.

açıkçası bu frekans aralığında neredeyse hiçbir değeri yok. bunlar 2g gsm sistemlerin anten testleri için çıkarılmış ürünler. band kurtardığı için 868mhz ism antenlerinde de kullanılabilir.

0-30 mhz veya vhf-uhf bandlarında çalışsa işe yarayabilirdi. muhtemelen kendi içindeki swr köprüsü ve altyapı çok daha geniş aralıkta çalışmaya uygundur. acaba hacklenerek vs aralık genişletilebilir mi.

ek olarak bu aletlerin bir vna gibi kalibre edilmesi gerekebilir. bu durumda işler hale gelmeleri için uygun kalibrasyon kiti de gerekecektir.

başka buna benzer ekipmanlar, konnektörler, dummy load vs varsa değerlendirilebilir.

veya vhf-uhf bandlarında çalışsa işe yarayabilirdi.

800 MHz e kadar çalışıyor, VHF/UHF bu banda girmiyor mu? 800 MHz altında birçok uygulamada işe yarar bu bence. Mesela 433 MHz, 395 MHz bir sürü RF kumanda var. Yanlış hatırlamıyorsam LoRa da bu frekans aralığında.

800 MHz e kadar çalışıyor, VHF/UHF bu banda girmiyor mu? 800 MHz altında birçok uygulamada işe yarar bu bence. Mesela 433 MHz, 395 MHz bir sürü RF kumanda var. Yanlış hatırlamıyorsam LoRa da bu frekans aralığında.
Cihazın üstünde 806-960 Mhz demiş. Bunun altında da çalışıyor mu acaba?

yok girmez - telsizler için
hf bandı 0-30 mhz, vhf bandı 140-150 mhz arası, uhf bandı 430-450 mhz arası.

bu alet sadece 800- 960 mhz arası

Bu cihazın zamanında 3 modeli mevcuttu. AT100(2-136Mhz), AT400(65-520Mhz) ve AT800(806-960Mhz) hatırladığım kadarıyla tüm cihazlar aynıydı sadece frekanslar farklıydı

@Sercan

Birisinin icini acip foto koysaydin.

Guc kaynagi projesinde on panel olarak kullanilabilir gibi duruyorlar.

@czorgormez o bantta genel kullanıma açık bir bölge varsa, kendi tasarladığın bir RF haberleşme sistemi için gene işe yarar bence. Anten tasarımını yaparken mesela.

@czorgormez o bantta genel kullanıma açık bir bölge varsa, kendi tasarladığın bir RF haberleşme sistemi için gene işe yarar bence. Anten tasarımını yaparken mesela.
o aralıkta 868 mhz ism bandı var kullanılabilir.

ama nanovna gibi ucuz ve çok daha fazla iş görecek cihazlar varken buna yatırım yapılır mı emin değilim. çok ucuzsa belki olabilir.

Hmm NanoVNA bunun yaptığı işin tamamını yapıyor mu?

yapar hatta daha fazlasını da yapar. mesela bu alet tek port olduğu için S21 - geçiş kaybı veya kazancı (mesela bir filtre) ölçemez.

60-70 usd seviyesinde orta kalite nanovnalar 100khz -3 ghz arasında çalışıyor. tabi 3 ghzde dinamik aralığı düşüyor ama gene iş görecek kadar kullanılır. daha iyi alet isteyen 600 usd seviyesinde libre vna alabilir. ya da nanovna 'nın 150-200 usd'lık sürümleri var.

@Sercan

Cihazlardan iki tanesi arızlaıymış dolayısıyla zaten organ bağışı olacak. Kalan 6 tane cihazın da 4 tanesi zaten sahibini buldu. Cihazlar benim değil, bir tanesini de ben rica ettim, gelince çeker koyarım.

Yapabilirsem farklı diğer modellerde olduğu gibi diğer frekanslar için de işe yarar mı diye kurcalayacağım.

Bir tanesi daha rezerve edildi. İlgilenenler için son cihaz.

Arkadaşlar konu teknik anlamda devam edebilir ama cihazların hepsine bir talip çıktı.

@Sercan hocam merhaba. Anten tester kısa sürede adresime ulaştı. Şehir dışında olduğum için yeni döndüm, bende daha yeni görüyorum. Bu sebeple mesaj yazmam biraz geç oldu. Size ve cihazı gönderen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu cihaz şahsen kullanacağım bir alet belirtmek istedim. Gerçekten makbule geçti. Pilleri bitik ve yanımda uygun adaptör olmadığı için şuan çalıştırmadım. Umarım şansıma sağlam olanı denk gelmiştir.

@Sercan

@Mikro Step hocam bunu ben yapayım. Belki başka merak edenlerde vardır. Resimleri aşağı ekledim.
Cihaz ağırlık olarak el dolduruyor, ilk önce bunun pilin kütlesinden kaynaklandığını düşündüm, ama alakası yok pcb baya dolu, bence cihaz sağlamsa amacına göre kullanmak daha mantıklı diye düşünüyorum.

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.49 PM.jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.46 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.46 PM (2).jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.48 PM (3).jpeg
WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.48 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.48 PM.jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.48 PM (2).jpeg

WhatsApp Image 2024-03-30 at 12.27.47 PM (2).jpeg

@Sercan hocam merhaba. Anten tester kısa sürede adresime ulaştı. Şehir dışında olduğum için yeni döndüm, bende daha yeni görüyorum. Bu sebeple mesaj yazmam biraz geç oldu. Size ve cihazı gönderen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu cihaz şahsen kullanacağım bir alet belirtmek istedim. Gerçekten makbule geçti. Pilleri bitik ve yanımda uygun adaptör olmadığı için şuan çalıştırmadım. Umarım şansıma sağlam olanı denk gelmiştir.
@Yasin. değerlendirecek birine gitmiş olmasına çok sevindim. Sendeki cihaz sağlam. Bozuk olanların biri bende biri de başka bir arkadaşta organ bağışı için yedek olarak duruyor. Bir parçasına ihtiyaç duyarsan haberim olsun.

Cihazların hepsi sahibine ulaştı. Sadece bir tanesini henüz teslim edemedim. O da komşummuş buluşup vereceğim vakti ayarlayamadım.

Bütün cihazların pilleri bitik. Adaptör bağlarken soketin yapısına dikkat et. Poleritesi farklı, iç taraf eksi olacak. Cihazın arka tarafında bilgilendirme etiketi var ama yazılar silinmiş olabilir diye yazayım istedim.

Gönderen arkadaş sağolsun uğraşmış elle yazıp geçmek yerine printerdan çıktı alıp açıklayıcı bir bilgi notuyla göndermiş. Bugün cihazın resimlerini paylaşmak için içerisini açtığımda ilk aklıma gelen mevcut pil yapısını (6 adet 1,2V 650-700mAh NiCd) güncel lityum iyon piller ile değiştirmek oldu. Fakat bir tereddüt oluştu. Resimlerde de görüleceği üzere pil grubunda 3 adet kablo mevcut. Dizilime göre siyah -, mavi renkli olan +2,4V, kırmızı renkli olan +7,2V potansiyelinde. Mavi tam ortada olsaydı daha yüksek mAh değerine pillerle 2S li bms bağlayıp revize edecektim. Yanlış bir işlem yapmamak için bunu bir incelemek lazım.

Haberim olsaydı bir tane de ben isterdim. Elimde 868mhz Lorawan modüller var. Onları test etmek için belki işe yarayabilirdi.
Alınacak listesine Nano VNA eklenecek

Gönderen arkadaş sağolsun uğraşmış elle yazıp geçmek yerine printerdan çıktı alıp açıklayıcı bir bilgi notuyla göndermiş. Bugün cihazın resimlerini paylaşmak için içerisini açtığımda ilk aklıma gelen mevcut pil yapısını (6 adet 1,2V 650-700mAh NiCd) güncel lityum iyon piller ile değiştirmek oldu. Fakat bir tereddüt oluştu. Resimlerde de görüleceği üzere pil grubunda 3 adet kablo mevcut. Dizilime göre siyah -, mavi renkli olan +2,4V, kırmızı renkli olan +7,2V potansiyelinde. Mavi tam ortada olsaydı daha yüksek mAh değerine pillerle 2S li bms bağlayıp revize edecektim. Yanlış bir işlem yapmamak için bunu bir incelemek lazım.
Toplamı 7.2V olan tek parça lityum pilin varsa gerilim bölücü ile 2.4V'a bağlayabilirsin. Ama bildiğimiz 18650 olanların sığacağını sanmıyorum.

18650 olanlardan 2 adet olarak pillerin şuandaki konumuna göre 90° olacak şekilde çevirerek konumlandırmayı düşünüyordum. Yüksekliği tekrar mukayese edeyim. Sorun yoksa diğer 6 adet NiCd yerine 2 adet 18650 kılıf sığar diye düşünüyorum. Mavi kablolu bağlantının ne olduğunu tam anlamam gerek. Devre için hayati bir fonksiyonu bir varsa o durumda sadece pilleri yenilerim.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back