Birlikte calismayi basarmak

hakan8470

abantu
Ben de bu ulkede uzun suredir yasiyorum :gulus2: Birlikte calisma hususunda aci cektigimizi dusunuyorum. O kadar aci cekiyoruz ki baslarken bir masanin etrafindayiz her sey hava da , sonra bir bakmisin eser yok ortada. Ne masada konusulanlar kalmis, ne de o masa sonrasi insanlarin birbirlerine tahammulu.

Tabi burada bahsedilecek cok sey olabilir bilemiyorum ancak bunun sebepleri ne olabilir?

Ornegin ben "Uslup" un inanilmaz onemli olduguna inaniyorum. Bize cocuklugumuzdan beri ogretilmedigine inaniyorum, hep uslubumuzda karsidakini bir sekilde ezme anlayisi tasiyoruz. Bilerek yapmiyoruz belki ama bu karsidakine de bence cok iyi ornek oluyor, o da ogrendikleriyle baskasina da ayni Uslubla saldiriyor. Tabi kartopu misali toplumu sarmis durumda.

Iyi yonetici barindiramadigimzdan da bunlar basimiza geliyor olabilir. Herkes biblo gibi, herkesin ayri zevkleri renkleri var. Bizim yoneticilerimiz hic bir seyi umursamadan her seyi kendi istedigi gibi yapmaya calisiyor, Masada ki yoneticiye ondan daha iyi fikir ver, sana dusman oluyor. :katil1: Belki de normal, cunku masa etrafindakiler, digerleri, bu iyi fikri duydugunda boyle yonetici mi olurmus arkadas deme ihtimali cok. Al birini vur otekine. Isinden bile olbiliyorsun. Ne yapacazaksin? fikirlerini saklayacaksin, siz daha iyi bilirsiniz. :gulus2: Boylece ulke, bas geriye..

Is e bakis la, kisiselligi inanilmaz karistiriyoruz. Biriyle aramizda sorun oldugunda artik onun fikir ve dusunceleri artik onemsiz hale geliyor. Agziyla kus tutsa yaranamaz. Sevdigimiz biride masa basinda sacmalasa alkisliyoruz. Biz de mi akil yok anlamadim.

Beraber bis is basardigimizda, bize mikrofon uzatildiginda , her :bok1: kendimiz yapmis gibi anlatiyoruz. Yav sen hani ekiptin, ne oldu simdi? Mikrofonu gorunce dunyan mi degisti? Beni benden niye aliyorsun?

Ben de bu ulkede uzun suredir yasiyorum :gulus2: Birlikte calisma hususunda aci cektigimizi dusunuyorum. O kadar aci cekiyoruz ki baslarken bir masanin etrafindayiz her sey hava da , sonra bir bakmisin eser yok ortada. Ne masada konusulanlar kalmis, ne de o masa sonrasi insanlarin birbirlerine tahammulu.

Tabi burada bahsedilecek cok sey olabilir bilemiyorum ancak bunun sebepleri ne olabilir?
Azizim en başta gelen kibir ve enaniyet.
Diğer deyişle her birimizin süper ego geliştirmiş olması.
Niye yan baktın deyip gırtlak kesen bir topluma dönüşmemizin sebebi akıl yerine egoların insanlarımıza bize hastalık olarak sirayet etmesi.
Ülkenin en tepesindekilerden en alttakilere kadar. (Bu bir sınıflandırma değil toplumun fertlerinin vurgulanmasıdır)
Belkide bizim özellikle türk kavminin genlerinde war.
Kendi kurduğumuz devletleri kendi içimizdekilerle yıkmamızın altından da bunlar çıkıyor zannımca.
Ben ben ben öncelikli yaşamak bize verilmiş bir lanet sanki.

Yapılanı 'Daha Yüce Yapma'ya değil, yapılanı yıkıp kendimiz yeniden yapmaya uğraşmanın başka adı yok.
Türkçemizde herkes bilmese de bunu özde anlamlandıracak şöyle bir deyim wardır...
"Yaralı Parmağa İşemek"
Cümle içinde kullanırsak..
"O mu. Yaralı parmağa işediği görülmemiştir." (Birinin derdine hiç çözüm bulmamıştır)

Son düzenleme:
Biz ekip çalışmasına yatkın değiliz. İlk okulda genelde boş geçen bir ders vardı. Bizi kendi halimize bırakırlar sınıfta oyalanırdık. O boş geçen derste bizi eğitebilirlerdi.

Çocuklar haydi sınıfı temizleyelim şeklinde bir ders bile yapılsa sonuçları iyi olurdu.

halbuki bir nesil o kadar da VOLTRAN seyretmişti...
koluna bacağına tenezzül eden yok artık, herkes başını oluşturmak istiyor :)

Bizim ülkede ekip olmaz arkadaşlar. Olan derse de yalandır o. 100 kişilik ekipte maks 5-6 kişi çalışıyor, gerisi üstünden geçiniyordur net.

Neden bir şirkete bağımlı çalışmıyorum sorusu burada.
Eskiden büyük sonunda -san ekleri olan firmalara iş yapar firmalarda çalışırdık. Elimize az para geçerdi, ama patron yatıyla gezerdi. Bu bana koydu, az kazanırım dedim çıkarım kendi işimi yaparım dedim. Sektördeki akranlarımın maaşlarından ortalama x2 x3 kazanıyorum. Artık kendimin patronuyum.
Biz şarkız. Şarktada böyle şeyler olmaz. Bireysellik, kralcılık önemlidir.
Ben açık açık demiştim, parayı bulayım, başlamışım elektroniğine de forumuna da derim şahsen. Banane ülkede adam mı yetişiyormuş, yetişmiyormuş, ülkeyi suriyeliler basıyormuş. 100 sene sonraki adamlar düşünsün bunu. Ben max 20 sene daha yaşıcam şurada. Benden sonrası kıyamet olsun valla. Çoluk çocuğuma da bunları diyorum aşılıyorum. Yoksa bu ülkede hayatta kalamazsın.

Dinleyin anlarsınız. Katılıyorum görüşlerine :)
Adama çok kızıyorlar ama haklı adam :)

İnsanın ömrü kısa. Motivasyonu da geçici. Bence kendini hırpalamadan hayata devam etmek lazım. "Bizden cacık olmaz" derler ya, aslında olur. Malzemesine göre olur :).

Ekşimiş hafif küflü yoğurttan, sarımsağın kendisi değil de aromasından, dolapta çürümeye başlamış hıyarın işe yarar yerlerini kullanarak ve yetsin diye bolca sulandırarak cacık yapılır mı? Yapılır da ona göre olur.

Bizim o küflü yoğurttan temiz mayayı kurtamamız lazım, yoğurdu da bununla bolca mayalayıp kullanmamız lazım. Hıyarı rendelemeyip tohumlarından tazesini yetiştirmemiz lazım. Sonra da sarımsağın aslını bulup, az dereotu zeytin yağı ve tuz ile doğru dürüst cacık yapmamız lazım.

Kimisi cacığın kendisini sever, kimisi cacığı yapmasını :) , ona küçük dokunuşlar(!) ekleyerek fark yaratmasını. Cacığı kaşıklayanın yüzüne yansıyan hazzı görmeyi sever.

Malesef cacığı yapmayı seven az hazırını isteyen çok. Kimisi iyi cacığın nasıl olduğundan habersiz :).

Bence kendimize kadar çok iyi cacık yapmayı öğrenmek mantıklı. Cacığın tarifini paylaşmaktan zarar gelmez o zaman. Yoksa gelir mi?

Videoda Murat efendi, bizim geri kalmışlığımızı "genetiğe" bağlamış. Yani biz burada boşuna uğraşıyoruz forum morum ile, genetik belli ... Aynı Aziz Nesin efendinin dediği gibi, Türklerin neredeyse tamamı aptal.

@Taçsız Kral Pele sen çoçuğunu da eğitirken bu yaklaşımı mı kullanıyorsun? Senin genetiğin belli çocuğum, fazla kasma mı diyorsun?

Sen en iyisi batı ülkelerine sırayla başvur, belki bir tanesi senin iltica talebini kabul eder. Hatta kendi milletini ve ülkeni bol bol aşağıla, hakaret et. Bu, kabul edilme şansını arttırır, ve senin için de fazla zor olmaz.

Valla bıktım artık bu "bizden adam olmaz abi!" cilerden ...

ilkokulda küme çalışmasından mı kazanmalıydık bu yetiyi?
Japonlar ana okulundan itibaren veriyorlar. Bu konuda güzel bir video izlemiştim.

Hayal meyal aklımda kaldığı kadarıyla yemek saatinde bir grup, tabakları alıp masalara dağıtıyor, bir kısmı bardakları, bir kısmı meyve sularını.
Bir başka çalışmada ya toz alıyorlardı yada başka bir temizlik.

Çocuklar daha ana okulunda bebelerdi.

Katara Maç izlemeye gelen japonların sahada diğerlerinin saçtığı çöpleri topladığı gazetelere düşmüştü.
63836d0dbf21440bc0aef30a.jpg

Videoda Murat efendi, bizim geri kalmışlığımızı "genetiğe" bağlamış. Yani biz burada boşuna uğraşıyoruz forum morum ile, genetik belli ... Aynı Aziz Nesin efendinin dediği gibi, Türklerin neredeyse tamamı aptal.

@Taçsız Kral Pele sen çoçuğunu da eğitirken bu yaklaşımı mı kullanıyorsun? Senin genetiğin belli çocuğum, fazla kasma mı diyorsun?

Sen en iyisi batı ülkelerine sırayla başvur, belki bir tanesi senin iltica talebini kabul eder. Hatta kendi milletini ve ülkeni bol bol aşağıla, hakaret et. Bu, kabul edilme şansını arttırır, ve senin için de fazla zor olmaz.

Valla bıktım artık bu "bizden adam olmaz abi!" cilerden ...
Hocam kendimizi yerip kötülemeyelim de, durumu da olduğu gibi görelim. Şark meselesi de coğrafyanın kader olması kadar doğru. Kültür de he deyince değişmez ve şikayet ettiğimiz, yolsuzluğundan, gümrük meselelerindeki saçmalıklara kadar her bakımdan kültür etkisi ortada değil mi? Kitap okuma oranlarıyla direksiyon başına geçince gremline dönüşmemizin bile ilişkisi vardır.

Şahsen, şikayet ettiklerimizi düzeltmek için çabalamayı kahramanca görüyorum, ama etkisi de yük gemisinin yönünü taka dümeniyle değiştirmeye çalışmak kadar olur. Çok daha güçlü rüzgarlar var.

Mesela eğitim ve adap konusunda zaten ağır aksak ilerlerken, bir de memlekete milyonlarca şark kültürü şırınga edildi hatta en çökmüş toplumlar en çökmüş kesimi kesimi. (İnsani dram ayrı bir boyut). Bunun etkisi nasıl telafi olur sence?

Olay sorunları görmemezlikten gelmek değil. Diyelim çocuğun var ve birçok hatası ve kötü huyu var. Ona karşu tavrın ne olur? "Bu sıpadan adam olmaz, keşke olmasaydı, utanıyorum ondan" demek mi, sorunları çözmeye çalışmak mı? Çocuğunu seven, ilkini yapamaz.

Aynı şeyi ülken ve milletin için düşün. Birçok hatası ve kötü yanı var. Ona karşı tavrın ne olur? "Bizden adam olmaz. Avrupa'da böyle mi? Ben bütün gençlere, fırsat buldukları anda bu ülkeyi terk etmelerini tavsiye ediyorum" demek mi? Yoksa göle maya çalma gibi de olsa, birşeyler yapmaya çalışmak mı? Ülkesini ve milletini seven, ilkini yapamaz.

Forum istatistikleri

Konular
6,564
Üyeler
2,692
Son üye
erenalp

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back