Bosch 18V 4.0 Ah lityum pil tamiri

Piller geldi. Ama görünümünden bakarak orijinal mi değil mi karar veremedim. Klasik Çin malı çakmalarda olan ingilizce gramer hataları yok. Ancak bir Çinlinin akıl edeceği abzürt fontlar da kullanılmamış. Ama gene de emin olmak mümkün değil.

IMG_20220818_154801.jpg

IMG_20220818_154812.jpg

IMG_20220818_154838.jpg

IMG_20220818_154913.jpg

IMG_20220818_154921.jpg

Piller geldi. Ama görünümünden bakarak orijinal mi değil mi karar veremedim. Klasik Çin malı çakmalarda olan ingilizce gramer hataları yok. Ancak bir Çinlinin akıl edeceği abzürt fontlar da kullanılmamış. Ama gene de emin olmak mümkün değil.

18667 eklentisine bak

18668 eklentisine bak

18669 eklentisine bak

18670 eklentisine bak

18671 eklentisine bak
valf açıklığı fazla geldi gözüme.

ampermetre ve voltmetre bağlıyken anlık bir yük versene abi bir pile neler göreceğiz

valf açıklığı fazla geldi gözüme.

ampermetre ve voltmetre bağlıyken anlık bir yük versene abi bir pile neler göreceğiz

Daha şarjlı değil Ahmet önce bir şarj edelim bir 30 A çekmeyi deneyeceğim.

Pilleri yerine taktım. Bir de pillerin arasında sıkıştırma maksatlı geçirilen plastikler var. Plastiklerin 4 tanesini taktım, onları bile zor girdi, diğer tarafın plastiklerinin girmesi mümkün değil. Demekki çapı tam olması gereken çap değil. Bu da bu pillerin çakma olduğu izlenimini veriyor.

IMG_20220818_161311.jpg

IMG_20220818_161332.jpg

• Şaşkın
Reactions: umk
Neyse 4 tane plastik arttırmış oldum. Zaten atalarımız ne demiş? Ustanın iyisi parça arttırır!

Şimdi pillern boştaki voltajlarını ölçtüm, hiç abartısız söylüyorum hepsi neredeyse tam olarak 3.544 V ! En fazla 2 mV fark var 10 pil arasında. Bu da pillerin orijinal olabileceğini akla getiriyor. Çin malı olsa bunlar herhalde biri anyada biri konyada olurdu :)

Şimdi pillern boştaki voltajlarını ölçtüm, hiç abartısız söylüyorum hepsi neredeyse tam olarak 3.544 V ! En fazla 2 mV fark var 10 pil arasında. Bu da pillerin orijinal olabileceğini akla getiriyor. Çin malı olsa bunlar herhalde biri anyada biri konyada olurdu :)
benim %100 çakma piller bile 3-4 ay yattınca voltajı pek değişmiyor abi çinliler biraz ilerlemiş olabilir.

bize kanıtlayacak olan yüksek akımda neler yaptığı.

benim %100 çakma piller bile 3-4 ay yattınca voltajı pek değişmiyor abi çinliler biraz ilerlemiş olabilir.

bize kanıtlayacak olan yüksek akımda neler yaptığı.

O zaman motorobitten kare puntalar gelsin şunu bir puntalayayım, şarj edeyim, sonra ölçeriz.

Faydalı olabilir pilin orijinal ile çakması arasındaki farkları belirtiyor
Hmm bu kaynağa bakınca @taydin abinin piller bence çakma.

sürekli çıkma pillerini topladığım ve arada 0 pil aldığım piller ile profosyonel olarak iş yapan bir esnaf pilin orjinal olup olmadğını valf açıklağından anlarsın demişti orjinallerde valf açıklığı çok dar olur tırnak girmeyecek kadar.

ama sahte olanlar valf tahliyesi yapmış gibi açık olur demişti o bu şekilkde anlıyormıuş

Faydalı olabilir pilin orijinal ile çakması arasındaki farkları belirtiyor

Baktım benim pillerde sahtelerin de özellikleri var orijinalin de özellikleri var. Çinliler herhalde çalışıyor geri kalan özelliklerin üzerinde :katil2:

Hmm bu kaynağa bakınca @taydin abinin piller bence çakma.

sürekli çıkma pillerini topladığım ve arada 0 pil aldığım piller ile profosyonel olarak iş yapan bir esnaf pilin orjinal olup olmadğını valf açıklağından anlarsın demişti orjinallerde valf açıklığı çok dar olur tırnak girmeyecek kadar.

ama sahte olanlar valf tahliyesi yapmış gibi açık olur demişti o bu şekilkde anlıyormıuş

Evet valf açıklığı geniş bunda. Karekod ve UL mührü de dandik. Bir de çapın 18 mm olması gerekiyor, bendekilerin çapı 18.3 mm, o yüzden sığmadılar yerlerine.

Evet valf açıklığı geniş bunda. Karekod ve UL mührü de dandik. Bir de çapın 18 mm olması gerekiyor, bendekilerin çapı 18.3 mm, o yüzden sığmadılar yerlerine.
ama hemen eyvah! olmayacak performası düşük diye yorumlamamak gerek.

çinliler sahtelerde dahi kalite kalite üretmeye başladı.
iş görürse biraz risk almışda olsak kullanabiliriz.

ama kısa devre, çok aşırı akım çekme gibi durumlarda valfin açılma garantisi olması gerekiyor bu çinliler onu ne yapmıştır bilmiyorum ben hala akım çekmede neler yapacak onu bekliyorum bu yazılar valf açıklıkları sadece fikir verir son sözü akım çekerken söyleyecek

Belki sony valf açıklığın da bazı iyileştirmeler yapmış olabilir ama çapı konusunda bir fikrim yok

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back