Bosch 18V 4.0 Ah lityum pil tamiri

Benim zumladığım entegre BMS entegresi değil herhalde. O muhtemelen LM339A komparatör. BMS herhalde hemen yanındaki 6 pinli SMD entegre. Veya belki PCB nin diğer yüzünde.

İstersen benim çıkmaları göndereyim abi içlerinden kapasite testi yapar iyi durumda olanları kullanırsın.

Şarjlı vidalamada iyi tork lazım Ahmet o yüzden çıkma pil ile olmaz.

Şarjlı vidalamada iyi tork lazım Ahmet o yüzden çıkma pil ile olmaz.
Elimde çok sayıda INR model pil var abi ama durumlarını ben kullanacağım zaman test ediyorum o yüzden fikir sahibi değilim.
Ayrıca abi Samsung INR'ler bence sony vtc6 pillerden daha performanslı bu benim görüşüm yani.
Dağıttım matkap bataryaların neredeyse hepsinden samsung ınr model piller çıkıyor birde onlara göz gezdir abi.

Aradaki fiyat farkı yarı yarıya olsaydı içime sinmese de ben de kendim toplayıp kullanırdım. Ama pil sitesi reklamına bakıyorum, bunların pil özellikleri okunmuyor bile. İdda ettiği kapasiteyi bile sunmaya bilir. Toplamaya kalksan piller 1050 TL artı nikel tel alacaksın falan, punta işi var. 1300 TL ye bisey kalmadı :)

Aradaki fiyat farkı yarı yarıya olsaydı içime sinmese de ben de kendim toplayıp kullanırdım. Ama pil sitesi reklamına bakıyorum, bunların pil özellikleri okunmuyor bile. İdda ettiği kapasiteyi bile sunmaya bilir. Toplamaya kalksan piller 1050 TL artı nikel tel alacaksın falan, punta işi var. 1300 TL ye bisey kalmadı :)
Birde öğrenme/tecrübe etme kısmı var abi.
ben fiyat eşdeğer bile olsa o dönem maddi sıkıntım yoksa kendim yapmaya çalışıyorum.

Bir kere batarya toplayınca bağımlılık yapıyor sürekli bir yerlere pil grubu toplamak istiyorsun ve güzel bir tecrübe oluyor bence.

Ben olsam bms-pil-nikel şerit kendim toplar yanılır-başarır uğraşır kendim yapardım aynı performansta bir pil.

Bir de kapasite artışı var. Ama pratikte ne kadar faydalı birşey o tartışılır. Şimdiye kadarki kullanımımda hiçbir zaman pil bitip de işimin yarıda kaldığı olmadı.

Çok doğru söylüyorsun @Ahmet aynı fikirdeyim, ancak hani bir iki pil gerektirecek bir şey olsa tamam da... Neyse para nasıl olsa @taydin dan çıkacak. Biz oturup bakalım, ne olacak seyredelim:katil2:
Ben para az çıksın diye teklif yaptım ama 0 pil kullanmak istedi Timur abi.
Bazı matkapların bms'si uyuz oluyor bms pil seçiyor umarım Timur abinin matkabın bms'si uyuz değildir.

Eğer bms uyuz çıkarsa birde o kutuya yüksek akım kaldırabilecek bir bms sığdırması gerekecek o kısımı izlemek güzel olur.

• Beğen
Reactions: umk
Eğer bms uyuz çıkarsa birde o kutuya yüksek akım kaldırabilecek bir bms sığdırması gerekecek o kısımı izlemek güzel olur.

Güzel bir proje olur ama ona hiç vaktim olmaz. 10 tane Sony vct6 pil fenerinden alacağım. Şarjlı bir süpürge var bu pillerden bağlanabiliyor. Normalde tam dolu pil ile 8 dakika gibi çalışıyor, kapasitesi arttırılmış pili bununla kullanırım bir faydası olur, süreyi uzatır.

Peki 4 pili birleştiren kare şeklinde punta var mı bildiğiniz bir yerde?
Aliexpress yada bangood sitelerinde bulabilirsiniz
2E47C7E4-5DAD-438B-95B4-E2837E33D02F.jpeg

Piyasada satılan bms adındaki kartlar bu tür grup bataryaları kullanılıyor. Ancak bu bms ler ne pil şarj akimlarini ne saej gerilimlerini kontrol etmiyor.

Ana mantiklari pil grubundan ilk hangi pil minimum voltaja ulaşınca çıkışı kesiyor.

Saej esnasında sarji kesen bms görmedim. ( şu an piyasada bms adı altında satılan)

Halbuki lityum pil mantığında sarj ederken tek tek pillerin sarj gerilimlerinin ölçülmesi ve maksimum gerilime geldiğinde şarjın kesilmesi gerekli.

O yüzden yukarida konusu geçen bataryanın üzerindeki kart güzel bir kart. Orjinal kartlar batarya sıcaklığına bila bakabiliyor.

Kare puntayı da motorobit ten sipariş ettim. Elimde düz şerit punta var zaten. Bağlantı terminalleri ile pil punta nikeli birbirine çok kalın bir örgülü telle bağlı. Bu bakır teli de puntaya kaynaklamışlar. Herhalde lehim yapmadıklarına göre bir bildikleri var, belki de çok yüksek ısı oluşabiliyor o bölgede. Bakırın ucunda biraz punta sacı bıraktım. Yeni puntalar ile bu parçayı birbirine puntalayacağım. Böylece o bakır bağlantısını muhafaza etmiş olacağım.

IMG_20220817_185849.jpg

Ben oldum olası piyasada Sony, Panasonic, LG adı altında satılan pillere güvenemedim. Yani bu pillerin orjinalliğini anlamanın bir yolu yok bildiğim kadarıyla. Tek kriterimiz fiyatı oluyor. Bunlar satıyorsa orjinaldir diye güveneceğimiz bir satıcı var mı acaba?

Ben oldum olası piyasada Sony, Panasonic, LG adı altında satılan pillere güvenemedim. Yani bu pillerin orjinalliğini anlamanın bir yolu yok bildiğim kadarıyla. Tek kriterimiz fiyatı oluyor. Bunlar satıyorsa orjinaldir diye güveneceğimiz bir satıcı var mı acaba?
eğer sıfır alacaksak şehrimizde bir pil satıcısı buluyoruz ve flamanlı araba ampülü alıyoruz yanımıza alırken ampül ile test ediyoruz yüksek güçlerde kullanacaksak 5 dakika boyunca ampülü bağlaylıp bekliyoruz lambanın parlaıklığında aşırı bir değişim yoksa pili orjinal olarak düşünebiliriz

eğer sıfır alacaksak şehrimizde bir pil satıcısı buluyoruz ve flamanlı araba ampülü alıyoruz yanımıza alırken ampül ile test ediyoruz yüksek güçlerde kullanacaksak 5 dakika boyunca ampülü bağlaylıp bekliyoruz lambanın parlaıklığında aşırı bir değişim yoksa pili orjinal olarak düşünebiliriz
Peki pil satıcıları buna izin veriyor mu? Bana sanki pek yanaşmazlar gibi geliyor.

Peki pil satıcıları buna izin veriyor mu? Bana sanki pek yanaşmazlar gibi geliyor.
burda ufak bir pazarlık yapacaksın eğer pillerin dayanırsa denediklerimi alır giderim diye net tavır koyacaksın malına güvenip güvenmeme devreye giriyor burada zaten bunu yaptırmaya yanaşmayandan pek alışveriş yapılabileceğini sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back