Sert zemin olayını yanlış hatırlıyor olabilirim. Yazdığım gibi bu gördüğümün 15-20 yılı vardır.

0,4mm LQPF64 altına giriyorsa süper.
Aynı şekilde düşünüyorum. Ancak hesap çarşıya uymayabilir yine de denemek lazım:).
Rivit çakmak için çivi gibi bir aparat var. Alt tarafı düz sert bir zemine koyuyorsun üst taraftan bu çivi gibi bir aparata çekiç ile vuruyorsun. Nerede satıldığını bilmiyorum ama 15 yıl evvel flian bir ara kullananları görmüştüm.
Riveti aldığım yerde vardı ama pahalı. Öncelikle tornada yapmayı denemek lazım, olmazsa alınabilir.

Buna baktımda, mandrene giren kısmı 3mm olan 0,4mm lik matkap veya freze ucu uygunca kırılırsa olur gibi.
Aynen fikir çok güzel. 0.4 mm olan kısmı kısa tutup 0.4 den 3mm ye geçen kısım muhtemelen havşa şeklindedir, bu rahatlıkla riveti ezebilir. Denemek lazım.

Bu herhangi bir tornada çok rahat yapılabilir. Ben bu çubuğun bir benzerini boya kazıma için IMES'de bulunan bir arkadaşıma yaptırmıştım.

İşi bilen tezgah sahibi biri elindeki artık metallerden 1-2 dk da yapar. Belki para bile almaz...

• Beğen
Reactions: umk
20210709_154653.jpg

Bu perçinin hangi tarafı anlayamadım :D şapka mı diğer tarafı mı? Ve hangi işlemler neticesinde bu hale geldi?

Bu perçinin hangi tarafı anlayamadım :D şapka mı diğer tarafı mı? Ve hangi işlemler neticesinde bu hale geldi?
Bu şapkasız tarafı abi.
Saatçi tornavida seti içindeki "BİZ" ile bir deneme yaptım, bu hale geldi.

Tam uygun çapta mı deldin? Perçin dış çapı ile matkap çapı aynı mıydı?

Tam uygun çapta mı deldin? Perçin dış çapı ile matkap çapı aynı mıydı?
Yok abi. Öylesine geçirip vurdum üstten. Hiç ölçü gözetmedim. :)
Müsait bir zamanda ilgileneceğim o işlerle.

Eğer perçinlerin dış çapı 0.4 mm ise, 0.3 mm uç ile delmekte fayda var, çünkü her matkap mutlaka ölçüsünden büyük deler.

Eğer perçinlerin dış çapı 0.4 mm ise, 0.3 mm uç ile delmekte fayda var, çünkü her matkap mutlaka ölçüsünden büyük deler.
0.8'in altını elle delemiyorum abi. Sütunlu matkap lazım.

Listeye bir de sütunlu maktap ekle :D

Sana üstelik oturaklı bir sütun lazım. O kıytırık milyoncudaki sütunda titreşimden dolayı 0.3 mm uç kırılabilir.

El blenderi olduğuna göre üniversal motordur o, yani yüksek devirli. Senin işi görür.

Bunu taşıyacak ve dik olarak aşağı yukarı hareket ettirecek mekanizma lazım. Aslında RC araçlarda kullanılan motor bile olur, mekanizma da daha küçük olur. Önemli olan az titreşimli olması.

Aslında şöyle bir pres alsan, bunu hem perçinleri sıkmak için kullanırsın hem de uygun bir aparat ile çok sağlam sütun matkap da olur. Ama tabi modifikasyonlar için metal işleme makinaları lazım olacak. Yakınlarda olsaydın gider atölyede yapardık :)

1625842918680.png

Aslında RC araçlarda kullanılan motor bile olur
RC Bizim işimiz. Bu motor yanlış hatırlamıyorsam 1000 RPM yada 1000kv olması lazım.
Daha güçlüsü de var ama hemen bulamadım.

20210709_180957.jpg

Aslında şöyle bir pres alsan, bunu hem perçinleri sıkmak için kullanırsın hem de uygun bir aparat ile çok sağlam sütun matkap da olur
Bu perçin olur ama sütunlu matkap olmaz abi. Çünkü o aralığa ancak motor sığar, Hadi zorlasak birde pcb ucu takarız ama aşağıya değer ucu.
ama belki tam tersini düşünürsek, şu resimdeki matkap tezgahını perçin basmaya çevirebiliriz uygun aparatlar ile.

matkap tezgahı.PNG

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back