Evde kaliteli baskı devre çıkarma

Tek Taraflı PCB Baskı Devre Çıkarma

Çift taraflı pcb baskısı biraz uzun oldu. Youtube ayarlardan hızlandırarak izleyebilirsiniz.

Cok guldurdun, cok sagol gercekten. 2. videonun 19. dakikasi : "Hic olmadi anamin ojesi ile kapatirim."

Dusundumde kaliteleri sifir olsa da ( oyledir herhalde, bulduklarimin en ucuzu cunku ) tum kadinlari kiskandiran renk cesitliliginde bir oje takimim var. Isaretleme ya da boyama icin ne renk oje gorsem aliyorum valla. 10 renk kadar da akrilik boyam var. Bu cumleyi dusununce pek guldum gercekten.

En cok renkli kablo yapiminda kullaniyorum ben bunlari genelde. Elimde sadece 3 renk kablo vardi bir gun. Ama 20 tane kadar hat cekmem gerekiyordu Arduino icin. Yaptigim devre calismadi tabii, bir yerlerden de duman cikmisti. :) O kadar az renk sayisinda kablo ile karisiklik cikmasi kacinilmaz tabii. O kadar rengi bulamam istesem de. Bende bir suru renkli oje alip kablolari iki - uc renkli yapmistim. Uclari direnc gibi renkli olan kablolar yaptim. kirmizi ( sari - yesil cizikli ) kablo 2. bacaga............ gibi. Boyle cozmustum. O anim geldi aklima.

Son düzenleme:
Kablodaki oje kuruyor mu bir süre sonra? Kurumaz herhalde. Sonra her tarafa bulaşmıyor mu yav?

Kablodaki oje kuruyor mu bir süre sonra? Kurumaz herhalde. Sonra her tarafa bulaşmıyor mu yav?
Oje kurutucu var Hocam. Hanimlarla vakit gecirince ogretiyorlar butun puf noktalarini. :D Biraz vakit ayirip kablolari onceden boyuyorum zaten. 10-15 cm'lik araliklarla bir kac metre kablo boyuyorum. Elimde hazir olmus oluyor. Gerektiginde kesip kullaniyorum. Anlik boyama degil yani.

Cok guldurdun, cok sagol gercekten. 2. videonun 19. dakikasi : "Hic olmadi anamin ojesi ile kapatirim."

Dusundumde kaliteleri sifir olsa da ( oyledir herhalde, bulduklarimin en ucuzu cunku ) tum kadinlari kiskandiran renk cesitliliginde bir oje takimim var. Isaretleme ya da boyama icin ne renk oje gorsem aliyorum valla. 10 renk kadar da akrilik boyam var. Bu cumleyi dusununce pek guldum gercekten.

En cok renkli kablo yapiminda kullaniyorum ben bunlari genelde. Elimde sadece 3 renk kablo vardi bir gun. Ama 20 tane kadar hat cekmem gerekiyordu Arduino icin. Yaptigim devre calismadi tabii, bir yerlerden de duman cikmisti. :) O kadar az renk sayisinda kablo ile karisiklik cikmasi kacinilmaz tabii. O kadar rengi bulamam istesem de. Bende bir suru renkli oje alip kablolari iki - uc renkli yapmistim. Uclari direnc gibi renkli olan kablolar yaptim. kirmizi ( sari - yesil cizikli ) kablo 2. bacaga............ gibi. Boyle cozmustum. O anim geldi aklima.
Anam 65'e merdiven dayadı. Artık ojeyle işi olmuyor. Hanımın ojesi o :katil2:

Çözünürlük devre basiminda ne kadar etkili olur? 600 dpi cozunurluteki laser ciktisi ile 0805 SMD devre elemani boyutunda sorun yasar miyim? Cok kucuk degiller sonucta. 600 DPI demek mm basina 25 cizgi demek. Bence yeterde sizin gorusunuz nedir? Evde kullanacagim anlayacaginiz. Su an icin CO2 Laser Cutter ya da CNC projelerine butce olusturamadim. Mecburen ucuz ( ya da esten dosttan beles ) laser ile cozmeye calisacagim durumu.

0805 Basarsın sorun olmaz. Ben 0.3-0.4mm ye kadar temiz baskı alabiliyorum.

Ben de şöyle bir deneme yaptım. Önceleri bir kaç devre basmıştım ama hep hazir çizimlerdi, şimdi devre çizmeyi öğreniyorum. Baskıyı Ankara Kızılayda bir baskıcıdan %115 yoğunlukta bastırttım. Yollar 1 mm. Yazı ve çerçeve çizgilerini de iyi bastı. Kağıdı direnç.net den almıştım.

Hızını alamayıp bir de çinko kaplama yapmışsın, eline sağlık :)

Hızını alamayıp bir de çinko kaplama yapmışsın, eline sağlık :)
Teşekkürler hocam, lehimlerken kendi yaptığım reçine fluxu kullandım, lehimler hep yollara kaydı. Bende fulden lehim kaplayayim dedim . Böyle böyle çizip, devreler yapmayı düşünüyorum ne gibi devreler çizebilirim? Aklımda bir güc kaynağı devresi var, elimde bir class 936A havyanin 24v trafosu var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back