Metalden de yaparız ama yük altında esneme olur. Böyle döküm gövdeler bu tip işler için çok daha iyi.
Biraz pahalı ama şunlar var gözüme değişik gelen.

Screenshot_20210625-183206.jpg

Evet "Yeten" birçok PCB için iş görür sanki.

Evet "Yeten" birçok PCB için iş görür sanki.
450₺ benim için çok fazla. Ben yine 149₺ olan ile şansımı deneyeceğim. Ama onu da ne zaman alırım bilmiyorum. Yine kanım kaynıyor.

Geçmiş olsun, üzüldüm. Kalitesi nasıldır bilmiyorum ama buradada satılıyormuş. Kötü birşeye benzemiyor. İsterseniz bir bakın. En azından yurtiçi. Voltera PCB Perçin 0.4mm
Ben merakımı yenemeyip @volta nın bahsettiği bu yerden 1.0 mm ve 0.4 mm lik olanlardan birer kutu aldım.
0.4 olan 200 adetlik 141 TL. 1000 adedi yaklaşık 700 tl yapar ki derinmotiondaki 1323+kdv den daha uygun gelir.

20210625_204546.jpg
20210625_204744.jpg

Atlama perçinlerim geldi.
Normal de pcb kalınlığı 1.6mm olduğu için hiç düşünmeden 2.5mm lik perçinlerden sipariş etmiştim ama hayal kırıklığına uğradım. 2.5mm perçin 1.6mm pcb den karşı tarafa en fazla 0.2mm geçti.

Acaba kıvrılma payı ile beraber ideal ölçünün ne olması gerekir?
@umk abi sen perçim almıştın. Rica etsem bir tanesini ölçüp bana uzunluğunu söyler misin?

20210708_131329.jpg

20210708_131023.jpg

Preslenince o tam yerine oturur bence. Yani alttan ve üstten konik bir uç ile baskı yapınca tam oturur onlar. Fazla taşma yapmasını da istemezsin zaten, yoksa viaların üzerine başka komponent koyamazsın.

Preslenince o tam yerine oturur bence. Yani alttan ve üstten konik bir uç ile baskı yapınca tam oturur onlar. Fazla taşma yapmasını da istemezsin zaten, yoksa viaların üzerine başka komponent koyamazsın.
Abi karşıya sadece 0,2mm geçiyor. Yani yok gibi bir şey. Preslenince karşıya ne kadar uzayacak da üstüne bir de kıvrılacak?

Abi karşıya sadece 0,2mm geçiyor. Yani yok gibi bir şey. Preslenince karşıya ne kadar uzayacak da üstüne bir de kıvrılacak?

Bu çok yumuşak bir malzeme. Şapkalı tarafa konik bir uçla baskı yapınca o taraf via deliğine dalacak ve karşı taraftan daha fazla çıkacaktır.

Bu çok yumuşak bir malzeme. Şapkalı tarafa konik bir uçla baskı yapınca o taraf via deliğine dalacak ve karşı taraftan daha fazla çıkacaktır.
3mm olanı vardı ya. Keşke ondan alsaydım. Neyse UMK mesajımı görür de cevaplarsa duruma göre hareket edeceğim.

O zaman benim perçimler de normal demek ki.
Bu durum da alt tarafa da bir aparat yapmak lazım.

@Gokrtl aslında yeterli yer var gibi gözüküyor. Bendeki hazır delikli PCB kesiti ile denedim. PCB 1.7 mm.
20210708_232006.jpg
20210708_232105.jpg
20210708_232105.jpg

Sende yine bayağı çıkıntı görünüyor. Bendekinde o kadar olsa amenna diyeceğim. Keşke bende bir resmini çekseydim.

@Gokrtl , @umk 0,4 mm olan perçinlerin dış çapı sanırım 0.6/0,7 mm gibi.
Asıl merak ettiğim perçini çakınca şapkanın yüksekliği ne oluyor. mcu altında kullanılabilirmi?

@Gokrtl , @umk 0,4 mm olan perçinlerin dış çapı sanırım 0.6/0,7 mm gibi.
Asıl merak ettiğim perçini çakınca şapkanın yüksekliği ne oluyor. mcu altında kullanılabilirmi?
Bende henüz perçimi çakacak bir aparat yok. Bu soruya ilerde cevap verebilirim.

1.0mm lik rivetin şapka kalınlığını ölçmeye çalıştım yaklaşık 0.16mm. 0.4mm riveti şapka kenarı kısa olduğu ölçemedim ama 1.0mm ye göre çok daha ince. Örnek olarak LQPF64 kılıflı STM32F410 ın kataloğunda yazdığına göre MCU gövdesi ile PCB arası uzaklık min: 0.05mm - max:0.15mm. Buna göre 1.0mm rivet kurtarmayabilir ama 0.4mm MCU altında kullanılabilir gibi.
20210709_002416.jpg

Sağolasın.
0,4mm LQPF64 altına giriyorsa süper.
Tel lehimle. Dremel ile tepesini kazı, yetmedi mcu pinlerini biraz eğmektense rivet kullanmak daha mantıklı.

Rivit çakmak için çivi gibi bir aparat var. Alt tarafı düz sert bir zemine koyuyorsun üst taraftan bu çivi gibi bir aparata çekiç ile vuruyorsun. Nerede satıldığını bilmiyorum ama 15 yıl evvel flian bir ara kullananları görmüştüm.

Rivit çakmak için çivi gibi bir aparat var. Alt tarafı düz sert bir zemine koyuyorsun üst taraftan bu çivi gibi bir aparata çekiç ile vuruyorsun. Nerede satıldığını bilmiyorum ama 15 yıl evvel flian bir ara kullananları görmüştüm.
0.9mm olanı saatçi tornavida setinin içindeki "biz" ile çakabiliyorum ama rivetin altınada özel bir aparat gerek. Öyle sert bir yere koyup üstten vurmayla pek sağlıklı olmuyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back