Cinliden miknatis falan alinmaz.

cnc makinaları için manyetik kilitli tablalar var. birbirinin yanında duran kare hücreler halinde 6*10 gibi bir patterni var. içlerinde bobin sarılı. bunun kontrol kartını üretmek için bir çalışma yapmıştık. basitce 220 voltu bir tristörle kontrol ediyordu. yani şebekeden 1-2 pulse süresince 4-5kw gibi güç çekerek tablayı manyetize ediyor. yalnız ilginç durum istendiğinde tablayı demanyetize de edebiliyordu. tabi çok ufak bir mıknatıslık kalabiliyordu bazen. demanyetizeyi degauss yapar gibi adım adım mı yapıyordu yoksa tam eşit alanda ters manyetikleyerek mi yapıyordu onu incelemedim.

kaç teslaydı birmiyorum ama 20kglık metal parçayı elle-balyozla sökmeyecek kadar sıkı tutuyordu tabla.

Akşam bu konu ile ilgili kitap iletmeye çalışacağım size. 1T lık elektro mıknatıs yapmak zor, çünkü gerçekten çok fazla ampere.turn gerekecek. Bu demirin doyacağı tesla aslında sizin de yazdığınız hizalanma olayından çıkıyordu, tamamen hizalanmayı başarsanız bile yanlış hatırlamıyorsam 2.18T çıkıyordu, ki pratikte de 1.8T gibi değerleri limit alıyoruz.

Yüksek tesla değerlerine pals olarak çıkmak daha kolay olacaktır. Aynı etkiyi verir mi acaba?

Yüksek tesla değerlerine pals olarak çıkmak daha kolay olacaktır. Aynı etkiyi verir mi acaba?

Metal işlemede ben olsam böyle darbeli çalışan bir manyetik tablayı kullanman. Darbelerle beraber iş parçasının yüzeyinde titreşimler olur ve bu titreşimler de bir desen olarak parçanın yüzeyine yansır. Özellikle taşlama makinalarında mikronlar mertebesinde işleme hassasiyetinden bahsediyoruz, parçanın hiç kıpırdamaması lazım.

Metal işlemede ben olsam böyle darbeli çalışan bir manyetik tablayı kullanman. Darbelerle beraber iş parçasının yüzeyinde titreşimler olur ve bu titreşimler de bir desen olarak parçanın yüzeyine yansır. Özellikle taşlama makinalarında mikronlar mertebesinde işleme hassasiyetinden bahsediyoruz, parçanın hiç kıpırdamaması lazım.
Sadece mıknatısları manyetize ederken pals kullanacağız.

1716646170688.png

Iyi , benle dalgami geciyon dememesi ne guzel :gulus2:

Yüksek tesla değerinden kasıt ne bilmiyorum ama, yine 1.5-2T gibi değerlere çıkılıyor aslında ve kısa süreliğine o yüzden darbe güç kaynağı kullanılıyor zaten mıknatıslama işleminde. Bu arada şöyle bir durum da var. Sizin demiriniz içinde 1T akı geçerken kesit alanı tam son noktada daraltıp 1.5T ye çıkıp öyle magnete ulaşabilirsiniz, ne avantajı var derseniz 1T elde etmek 1.5 a göre çok daha kolay, ama yine demirin(ya da core malzemesinin) doymasını istemeyiz çünkü o zaman çok çok fazla akıma ihtiyaç olacak.

Magnetizor cihazlarinin 1T miknatis yapmak icin 1T akim yogunlugu vermesi yeterli olur mu emin degilim.
Mantigim cok daga fazlasini vermesi gerekir diyor.

sabit şiddetli bir alan kullanılacaksa yük kaldırma mıknatısları da iş görebilir. bir karış boyunda olanı 500Kg kaldırır mesela

Yuk kaldirma miknatislarinin cekme gucune aldanma.

1716655481538.png

Soldaki miknatisin karsisindaki demir nesneyi cekmesi ile ayni miknatisin kutuplarinin cekilecek yuzeye bir demir aparat ile yonlenmesi sonucunda cekmesi kat ve kat artiyor.

En ucuz miknatislar belli belirsiz demire yapisirken sagdaki duzenek yapildiginda parmaklarin cekim gucunu hissediyor.

sacların tablolarda verilen değerleri doyma değerinin yarısı diyorlar.
Trafo hesapları ile ilgili bir kitapta yerli olursa 8000 gauss yabancı olursa 10000 gauss yazıyordu.
doyma değeri 2 tesla olur.:)

1716655915345.png

Alman mali miknatislama cihazinin ozellikleri.

En buyuk gucte verdigi darbe 2000V 60kA.

En baba cihazlari ise 3000V 60kA imis. 180 MW pals gucu ediyor. Besleme voltaji 230v 16A

Son düzenleme:
Magnetizor cihazlarinin 1T miknatis yapmak icin 1T akim yogunlugu vermesi yeterli olur mu emin degilim.
Mantigim cok daga fazlasini vermesi gerekir diyor.

1T ye 1T değil tabiki. BH curve den genelde magnetizasyon eğrisi görülebiliyor, ama basit olaral 1. Quadrantta saturasyona kadar itiliyor diye biliyorum, oradan dönerken aslında Br değerine geliyor ve bizim 1T gibi söylediğimiz değerler Br, yani 1T den büyük olması gerekli. Şimdi internetten kısa bir baktım, neodymium magnetize ederken steel doyduğu için fixture design daha zormuş, demek ki 2-3T görüyorlar.

Miknatis soklamada bir soklama bobini bir de seri akim limitleme bobini olmasi lazim.
Simdilik tek bir bobin dusunelim.

Bir kondansatoru 1000 volta sarj edip ardindan IGBT ile bobin uzerine bosaltmayi dusunelim.

Mesela Alman 1000V 20kA darbe uretmis. Bu cihaz 350Ws imis.

P=1000*20E3=20MW

P*T=E T=350/20=17.5uS

Ton=15.5uS Toff=5 sn

Kataloglarda takrarlanabilir max akimdan bahsediyor ama bu deger cok yuksek degil. Zaten bu uygulama icin daha farkli dusunmek lazim.

17.5 uS zaman araliginda 20kA akim akitmak icin IGBT'yi nasil sececegiz?

Bu uygulamada fiyat acisindan IGBT yerine tristor secmek daha mantikli. Kapasitordeki voltaj bosalincaya kadar akim gecirmenin zarari yok.

Tristoru nasil sececegiz?

Ara bir hesap daha yapalim.

350Ws enerjiyi 1000V'a sarj olmus bir kapasitorden elde etmek istersek kapasitorumuzun degeri ne olmali.

350 = 0.5 *C*1000^2 den C= 700 uF

Bin uF gibi bir kapasitor gerekli. Tabiki asagidaki tipte kondansatorlerle bu is olmaz. Bunlar yari yolda birakir.

1716726267536.png

Son düzenleme:
1717236300607.png

Sekildeki gibi iptidai bir duzenek kurup akim ve aki etkisinde kuvvet olusturup olcmeye calistim.

aralarinda bosluk olan iki miknatis arasina 65mm uzunlugunda 5 paralel tel yerlestirip 5A akittigimda 46 gramlik kuvvet olustu.

46 gram=0.046 kg Bu da yaklasik 0.46N kuvvet demek. Bu kadar kuvvet 5 telde olustuguna gore

1 telde 0.46/5=0.092N

F=BIL den

0.092=0.065*5*B

B=0.28T

Iptidai duzenekte demir malzeme vs kullanmadim. Dolayisi ile hava araligindaki aki dusuk kaldi.
Bu akiyi 2 kat artirabilirsem tel basina 0.2N kuvvet olustabilecegim.

Sarim sayisini 5 yerine 100 yaparsam kuvvet 4N'a ulasacak. Bu da 400gram eder ki basit makineler yapilabilir.
PCB isleme, malzeme dizme vs.

Ustelik bu kuvvet motorun sadece 2 miknatisla yapilmasi ile olusturuldu. sarginin diger kenarinin da bir baska kutup alani altinda olmasi durumunda 800 gram kuvvet olusacak. Bu degerin tepe kuvvet oldugunu dusunursek 500 gram net kuvvet olusmasini umuyorum.

Cok mu iyimserim.

Son düzenleme:
Tolerasnli dusunmussun iste abi, ne guzel . %40 negatif tolerans nerdeyse

34204 eklentisine bak
Sekildeki gibi iptidai bir duzenek kurup akim ve aki etkisinde kuvvet olusturup olcmeye calistim.

aralarinda bosluk olan iki miknatis arasina 65mm uzunlugunda 5 paralel tel yerlestirip 5A akittigimda 46 gramlik kuvvet olustu.

46 gram=0.046 kg Bu da yaklasik 0.46N kuvvet demek. Bu kadar kuvvet 5 telde olustuguna gore

1 telde 0.46/5=0.092N

F=BIL den

0.092=0.065*5*B

B=0.28T

Iptidai duzenekte demir malzeme vs kullanmadim. Dolayisi ile hava araligindaki aki dusuk kaldi.
Bu akiyi 2 kat artirabilirsem tel basina 0.2N kuvvet olustabilecegim.

Sarim sayisini 5 yerine 100 yaparsam kuvvet 4N'a ulasacak. Bu da 400gram eder ki basit makineler yapilabilir.
PCB isleme, malzeme dizme vs.

Ustelik bu kuvvet motorun sadece 2 miknatisla yapilmasi ile olusturuldu. sarginin diger kenarinin da bir baska kutup alani altinda olmasi durumunda 800 gram kuvvet olusacak. Bu degerin tepe kuvvet oldugunu dusunursek 500 gram net kuvvet olusmasini umuyorum.

Cok mu iyimserim.
Kuvveti ne ile ölçtün? Bana lazım bir kuvvet ölçer. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,554
Son üye
alisummer

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back