Class 938A lehimleme istasyonu

@taydin abi havya'yı 350 dereceye ayarladım, Çin'den aldığım dandik uçu taktım lehim olarak da Kurtel SN60 PB40 0.75 kullandım.Uca folyo sarmadan,330 derece okudum ve lehim yaklaşık 34 saniyede erimeye başladı.Daha sonra havya soğuduktan sorna rezistansa folyo sarıp ucu sıkı sıkıya geçirdim.27 saniyede lehim eridi ve 390 derece okudum.

Havya'nın rezistansı birden kızarıp tekrar beyaz haline dönüyor normal bir durum mu?
Foruma da video yükleyemiyorum.Aşağıdaki linkde videonun indirme linki var.

@taydin abi havya'yı 350 dereceye ayarladım, Çin'den aldığım dandik uçu taktım lehim olarak da Kurtel SN60 PB40 0.75 kullandım.Uca folyo sarmadan,330 derece okudum ve lehim yaklaşık 34 saniyede erimeye başladı.Daha sonra havya soğuduktan sorna rezistansa folyo sarıp ucu sıkı sıkıya geçirdim.27 saniyede lehim eridi ve 390 derece okudum.

Havya'nın rezistansı birden kızarıp tekrar beyaz haline dönüyor normal bir durum mu?

bu şekilde olması normal benim kide ara ara kızarıp normal haline geri dönüyor, bence pek mantıklı bir sürüş şekli değil ama belki başka türlüsü rezistansa zarar veriyordur

bu şekilde olması normal benim kide ara ara kızarıp normal haline geri dönüyor, bence pek mantıklı bir sürüş şekli değil ama belki başka türlüsü rezistansa zarar veriyordur
Isıda düşme falan olmuyor zaten,sizde de öyleyse sorun yok demektir.Class 968d mi kullanıyorsunuz

Timur abim'in sayesinde baya iyi hale geldi havya,ısı çok fark etti bakır kullanılsa daha iyi olabilir.Ama ısı 350 dereceye ayarlı iken havya ucu 390 derece olması garip geldi bana.

Bu taşma orijinal haldeki boşluğu tolere etmek için verilmiş olabilir ama 40 derece çok fazla, gerçi yapılan iyileştirme zaten 20-30 derece fayda sağlıyor.

Yazılım kendini çok hızlı yenileyemiyor olabilir diyeceğim ama zaten basit bir işlem. Belki de bulanık mantık ile yazılmış yeni bir firmware gerçekten gerekliliktir.

Selam sardığınız folyo tipinden bahsetmemişsiniz, alüminyum folyo mu sarmıştınız?

Bu taşma orijinal haldeki boşluğu tolere etmek için verilmiş olabilir ama 40 derece çok fazla, gerçi yapılan iyileştirme zaten 20-30 derece fayda sağlıyor.

Yazılım kendini çok hızlı yenileyemiyor olabilir diyeceğim ama zaten basit bir işlem. Belki de bulanık mantık ile yazılmış yeni bir firmware gerçekten gerekliliktir.
Sonra dan aldığım best marka uç içinde de folyo var rezistansa tam oturuyor, havya ile gelen uç ve Çin'den aldığım uçlarda folyo yok ve boşluk çok fazla.Folyo olmadan yaptığım ölçümü tam sağlıklı yapamadım galiba ya havya ucunda az tuttum yada uca lehim az gelmiş olabilir.Tekrar dan ölçüm yapıcam
Selam sardığınız folyo tipinden bahsetmemişsiniz, alüminyum folyo mu sarmıştınız?
Kusura bakmayın mutfak da kullanılan alüminyum folyo kullandım.

Bu gözlemler tuhaf gerçekten. Acaba kalibrasyonunu mu değiştirdin? Benim cihazda önde bir kalibrasyon trimpotu için delik var. Bir de seramiğin kırmızı olduğunu nasıl görüyorsun? Üzerine uç geçmiş durumda.

Bu gözlemler tuhaf gerçekten. Acaba kalibrasyonunu mu değiştirdin? Benim cihazda önde bir kalibrasyon trimpotu için delik var. Bir de seramiğin kırmızı olduğunu nasıl görüyorsun? Üzerine uç geçmiş durumda.
Havya ucuna bol lehim al ve termokupl içine daldır dedin ya abi bende aynı işlemi yaptım galiba 330 derece okuduğum da galiba termokupl tam lehim ile kaplanmadı bundan dolayı 60 derecelik fark olmuş olabilir mi?.Cihaz da kalibrasyon varmı bilmiyorum cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadım yalnız cihaz üzerinde S-CAL ve A-CAL yazan kısımlardan mı kalibrasyon yapılıyor. Rezisitansın kızartığını ise ucu sökünce gördüm rezistans üzerinden de ısı okumak isterken gördüm.

Ekler

• IMG_20210414_110433.jpg
    IMG_20210414_110433.jpg
    151.2 KB · Görüntüleme: 152
Son düzenleme:
Bir kere uç sökülü iken rezistansa enerji verdiysen yanlış yapmışsın. İyi ki uzun süre vermedin, rezistans yanabilirdi. Rezistansı kesinlikle uç takılı olmadan çalıştırmamak lazım, çünkü bu durumda rezistans üzerindeki ısıyı aktaramadığı için çok aşırı ısınır.

Şimdi havya istasyonunun iç resimlerine bakalım

IMG_20210414_120035.jpg

IMG_20210414_120206.jpg

IMG_20210414_120855.jpg

IMG_20210414_121006.jpg

Benim havyam da yaklaşık 40 saniyede eritme sıcaklığına ulaştı. ayarladığım sıcaklık 360 derece iken ölçtüğüm sıcaklık 310 derece civarında.
havyam ve kullandığım lehim teli;

sugon_892d+.jpg
lehim.jpg

rezistans ile uç arasında çok küçüm bir boşluk var. Alüminyum folyo ile deneme yapacağım.

Son düzenleme:
Bir kere uç sökülü iken rezistansa enerji verdiysen yanlış yapmışsın. İyi ki uzun süre vermedin, rezistans yanabilirdi. Rezistansı kesinlikle uç takılı olmadan çalıştırmamak lazım, çünkü bu durumda rezistans üzerindeki ısıyı aktaramadığı için çok aşırı ısınır.
Tamam abi bir daha uç sökülü iken çalıştırmam yaklaşık olarak 5 dk falan çalıştı

Hayvanın iç yapısı fena değil. Topraklamaya çok iyi özen gösterilmiş. Ayrıca trafonun primer sargısına sigorta da konmuş.

Trafonun iki sekonderi var, 26 VAC ve 11 VAC. Herhalde 26 VAC olan sargı havya rezistansını besliyor, 11 VAC olan sargı da elektronik kontrol devresini besliyor.

Bir optokuplör ve triac kullanıldığına göre, havya ucunun beslemesini doğrudan AC ile yapıyorlar.

Devre kullanılan iki entegrenin üzerini kazımışlar, ama dangalaklar silkscreen'i unutmuşlar, U2 nin LM358 olduğu ifşa olmuş :katil1:

Ortadaki entegre de MCU herhalde. Onun için de 902B diyor, artık bakmak lazım ne olduğuna.

Bendeki istasyonun trafosunun primer ucunda sigorta var, sıcak hava tabancası ve kalem havya'nın ayrı ayrı topraklaması var Aynı şekil de entegrenin üzerini kazımışlar.
IMG_20210414_121105.jpg
IMG_20210414_120640.jpg
IMG_20210414_121423.jpg

Cihaz için belirtilen güç nereye baktığına göre değişiyor. Kimisi 45 W, kimisi 65 W, kimisi de 120 W diye rivayet ediyor. Ama trafonun boyutuna bakılırsa 45 W olması daha mantıklı.

Kullanılan entegre çok yüksek ihtimalle bir çeşit MCU. Bir kere 3 tane 7 segment display sürmesi gerekiyor. Sonra potansiyometrenin ayarlandığı konumu yansıtan voltaj değerini okuması gerekiyor, yani içinde ADC olması lazım. Tam olarak ne olduğu önemli değil ama, bunu değiştirecek olsak istediğimiz işlemciyi kullanırız ve uygun bir adaptör PCB'sini bir soket ile takarız. Veya komple devreyi değiştiririz, orijinal devreden hiçbirşey kullanmayız :D

Burada hemen iki tane iyileştirme aklıma geliyor:

1) Şu anda 26 VAC ile sürülüyor sargı. Onun yerine köprü diyot ile doğrultulmuş ve 3300 µF ile filtrelenmiş DC verirsek, efektif voltaj değerini artırmış oluruz. Mesela 31 VDC olsa, %20 lik bir güç artışı elde ederiz. Bu da daha hızlı ısınma ve ısı değişimlerine daha hızlı tepki verme ve dengeleme anlamına gelir

2) Mevcut devre yapısında çok basit bir kontrol algoritması kullanılıyor. LM358 ile bir referans belirleniyor ve termistör ile ölçülen ısı ile kıyaslanıyor. Yani opamp dijital bir çıkış üretiyor (ısı olması gerekenden düşük, ısı olması gerekenden fazla). Buna göre de MCU ya enerji veriyor uca yada vermiyor. Ama bunu kaldırıp PID kontrol uygulaması yaparsak, bu cihazın regülasyon performans adeta çağ atlar. Isı değişimlerinde çok daha sıkı bir regülasyon yapar.

Hocam ben 12Vluk bir havya temin ettim. Güzel bir power ve op-amplar ve akvaryum hava motoru kullanarak bir istasyon denemesi yapacağım. Bakalım aklımdakileri uygulamaya döktüğümde ne ile karşılaşacağım.

Hocam ben 12Vluk bir havya temin ettim. Güzel bir power ve op-amplar ve akvaryum hava motoru kullanarak bir istasyon denemesi yapacağım. Bakalım aklımdakileri uygulamaya döktüğümde ne ile karşılaşacağım.

Çok güzel bir proje olur hakkaten.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back