Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı

merhabalar
basım için tabla ayarını yaptım yapı levhası yapıştırması olarak etek gayet iyi yapışıyor baskıya doğru geçtiğinde ilk katmanın kenarlarında sorun olmuyor fakat ortalara doğru gittiğinde baskıyı kaldırıp beraberinde sürüklemeye başlıyor ve bozuluyor. nedeni ne olabilir ?

merhabalar
basım için tabla ayarını yaptım yapı levhası yapıştırması olarak etek gayet iyi yapışıyor baskıya doğru geçtiğinde ilk katmanın kenarlarında sorun olmuyor fakat ortalara doğru gittiğinde baskıyı kaldırıp beraberinde sürüklemeye başlıyor ve bozuluyor. nedeni ne olabilir ?
Sanırım yapışma sorunu tabla veya nozzul ısısyla alakalı olabilir. Filament tablaya yapışmadan hemen kuruyor.
Filament derecesini yükseltebilirsin,
Tabla derecesini yükseltebilirsin,
Filament soğutma fanının ayarını düşürebilirsin,
Birde tabla ayarını yaptım diyorsun ama eğer düzgün yapamadıysan, nozzul ile tabla arasında gerekenden fazla boşluk varsa yine bu sorun oluşur.

merhabalar

Öncelikle tablada bariz bir bombe veya çökük olmadığına bakmak lazım. Düzgün bir metal cetvel ile tablayı bir doğrularsan en azından o ihtimali elemiş olursun. Hem soğukken hem de sıcakken duruma bakmak lazım.

teşekkürler cevaplar için bir sorum daha olacaktı extruder bloğu filamenti çekerken bazen tak tak diye ses çıkarıyor sanki filament beslemesi olmuyor gibi nedeni ne olabilir ?

teşekkürler cevaplar için bir sorum daha olacaktı extruder bloğu filamenti çekerken bazen tak tak diye ses çıkarıyor sanki filament beslemesi olmuyor gibi nedeni ne olabilir ?
O tak tak sesi geçenlerde bende duydum. Ne oluyor diye dikkat kesilince anladım ki motor filamenti çekince yukarıdaki makarada dönüyor ve dönerken seri değilde sürekli dura dura döndüğü için asılı durduğu aparata sürtünmesinden geliyor. Bu durumu iyi gözlemle.

İkinci bir konu filament bayatsa. Elinle bükünce çubuk makarna gibi çıt çıt kırılır. O kırılma filament besleme noktasında da çekicinin sıkıştırması sonucu meydana gelir. O sesi duyuyor olabilirsin. Şu an aklıma başka birşey gelmiyor.

Ekstruder filamenti çekerken filamenti elinizle sabit tutup girmesini engelleyin. Tak tak diye ses gelecek ve filament dişlisi ileri dönemeyip adım kaçıracaktır. Eğer bu oluyorsa bir çok sebebi olabilir. Uç tıkanmıştır, E-step kalibrasyonu yapılmamıştır (yani gereğinden fazla filament çekmeye çalışıyordur), sıcaklık yeterli değildir, nozzle tablaya fazla yakındır, vs.

Hocam merhaba 3-4 gün önce Creality ender 3 v2 aldım 2 gündür benimle. İlk geldiği günden beri tabla ayarını yapıyorum a4 kağıdı tam sığacak şekilde ve nozzle çok çok az baskı yapıcak şekilde her köşeye işlem uygulayıp 2-3 tur atıyorum. Fakat tablanın ortası sürekli sıfıra sıfır yanaşıyor nozzle'a dün sürtme yoktu bugün orta kısmı sürtmeye başladı. Tekrar uyguladım tabla ayarını ama hala aynı. Tabla cam tabla, ben montajında sorun yaratmış olabilirmiyim diye düşünüyorum tabla ile bir işim yoktu montajında. Bir tavsiyeniz varmı başınıza geldimi hiç

Hocam merhaba 3-4 gün önce Creality ender 3 v2 aldım 2 gündür benimle. İlk geldiği günden beri tabla ayarını yapıyorum a4 kağıdı tam sığacak şekilde ve nozzle çok çok az baskı yapıcak şekilde her köşeye işlem uygulayıp 2-3 tur atıyorum. Fakat tablanın ortası sürekli sıfıra sıfır yanaşıyor nozzle'a dün sürtme yoktu bugün orta kısmı sürtmeye başladı. Tekrar uyguladım tabla ayarını ama hala aynı. Tabla cam tabla, ben montajında sorun yaratmış olabilirmiyim diye düşünüyorum tabla ile bir işim yoktu montajında. Bir tavsiyeniz varmı başınıza geldimi hiç
Şu aşağıdaki adımları kontrol et. Bir daha dene.
Ben alalı 6 ay oldu. Hala öğrenemedim. Zor iş.

Bütün tekerlerde var o nane. Toplamda 5 tane. Aslında curadan çok makine mekanik aksamında bitiyor iş. Ben makineyi aldıktan 1 sene sonra söktüm tekrardan topladım ve baskılar inanılmaz güzelleşti. Dikkat ettiğim noktalar şöyle;
  1. Bütün profillerin açıları 90 derece olacak şekilde gönyeli bir biçimde montajlanacak,
  2. X arabasını taşıyan dikey Z profillerinin en altı ile en üstü arasındaki uzaklık eşit olacak,
  3. Y ve X yani tabla ve hotendi tutan eksantrik somunları sallantıyı alacak kadar sıkın,
  4. Kayışları yeterince gerin ve ortalayın,
  5. Z milinin en altı ile en üstünün profile uzaklığı eşit olacak,
  6. Mili tutan somun vidaları köke kadar sıkılmayacak,
  7. Z mili sıvı gres ya da lityum gres ile yağlanacak. İmkan varsa yağlamadan önce balata temizleme spreyi ile temizlenecek,
  8. Z milinin tutan somunun bağlı olduğu plaka 90 derece olacak şekilde bükülecek,
  9. Mümkünse tabla yayları sert kalıp yayları ile değiştirilecek,
  10. Tabla ortası bombelenmemesi için tabla somunları sonuna kadar sıkılmayacak. Tabla teraziye alınıp bırakılacak,
  11. Mümkünse tabla kalibrasyonu için yardımcı aparat alınacak değilse yazılım atılıp mesh bed levelling'e geçilecek,
  12. Bu madde önemli. Hotend fixlerden çift parçalı ptfe borunun kullanıldığı fix uygulanmalı. Bu tıkanma sorununu ortadan kaldıracak.
  13. Bu madde daha da önemli. X profilinin sağ ve sol ucunun şasiye olan uzaklığı eşit olacak. Bu çok uğraştırır. 30-40 iterasyon sonrası düzeliyor.
Bunları yaparsanız başka hiçbir yükseltme yapmanıza gerek kalmaz. En fazla ayna kestirirsiniz tabla için.

Onun ayarlaması da şöyle oluyor;

1. Profil içlerindeki eksantrikleri gevşetiyorsunuz.
  2. Eksantrik karşısındaki 2şerden 4 adet bulonu da gevşetiyorsunuz. Sonra gevşetilen bu 4 bulonu içeri doğru kastırıp tekrardan sıkıyorsunuz. Soldakiler sağa ve sağdakiler sola doğru kasacak.
  3. X profilini tekerlere bağlayan plakaların üstündeki X profilini tutan bulonları söküp profili düz olacak şekilde tekrardan toplayacaksınız. Bunun düz olup olmadığını anlamak imkansız. Çünkü X takımını dışarı çıkartmadan o bulonları açamıyorsunuz.
  4. 3. adımı 20-30 iterasyon götürüp sıfıra yaklaştığınız zaman Z profillerinin arasındaki mesafe dikkat ederek montajını yapın ve ince ayarı eksantriklerle halledin.

Hocam bir çoğunu denedim fakat çözüm olacağına pek ümidim yoktu malesef olmadıda, sanırsam tablanın ortasında bir yükseklik var fabrika çıkışı bir hata olabileceğini düşünüyorum.

Hocam bir çoğunu denedim fakat çözüm olacağına pek ümidim yoktu malesef olmadıda, sanırsam tablanın ortasında bir yükseklik var fabrika çıkışı bir hata olabileceğini düşünüyorum.
Resim atar mısın? Gözle görülür bir yamukluk mu var? Mesela üzerine çıta yada su terazisi gibi birşey koyduğun da dümdüz olması lazım. Değilse fabrikasyon hatalıdır muhtemelen.

Sanki öyle bir eklenti gerekir.

Ben yaptım ama yapmamanın daha mantıklı olduğu sonucuna vardım. Makaranın gereğinden fazla gevşemesine yol açıyor. Sıkı dursun, zararı yok.

Tabla köşelerindeki yayları çok sıktıysanız biraz gevşetmeyi deneyin, ortadan mesnetli olup kenardan sıkınca plak yukarıda kalıyor olabilir. Hatta komple gevşetin ve hafif şekilde sıkın sonra tekrardan tabla kalibrasyonu yapın. Eğer çözüm olmazsa ayna kestirip kullanabilirsiniz ya da mesh levelling konusunu araştırabilirsiniz.

Ben yaptım ama yapmamanın daha mantıklı olduğu sonucuna vardım. Makaranın gereğinden fazla gevşemesine yol açıyor. Sıkı dursun, zararı yok.

Tabla köşelerindeki yayları çok sıktıysanız biraz gevşetmeyi deneyin, ortadan mesnetli olup kenardan sıkınca plak yukarıda kalıyor olabilir. Hatta komple gevşetin ve hafif şekilde sıkın sonra tekrardan tabla kalibrasyonu yapın. Eğer çözüm olmazsa ayna kestirip kullanabilirsiniz ya da mesh levelling konusunu araştırabilirsiniz.
Resim atar mısın? Gözle görülür bir yamukluk mu var? Mesela üzerine çıta yada su terazisi gibi birşey koyduğun da dümdüz olması lazım. Değilse fabrikasyon hatalıdır muhtemelen.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Tüm tabla kalibre vidalarını gevşetip tekrar ayar yapmayı denedim hatta Z ekseni limit switchini 5-6 milimetre yukarı kaydırdım tabla vidalarını çok sıkmam gerektiği için mi ortası yüksek kalıyor diye ama oda çözüm olmadı.

sol orta.jpg Tablanın sol ortası nozzle ucunun camdaki yansımasından aradaki boşluğu görebilirsiniz 2mm civarı
sağ orta.jpg Tablanın sağ orta kısmı yine normal bir şekilde boşluk mevcut yansımadan gözüküyor.

tam orta.jpg Buda tam tablanın tam orta kısmı görüntüdede gözüktüğü gibi sıfıra sıfır yanaşmış durumda.

Orta ön ve Orta arkadaki resimlerinide ekte gönderdim onlardada problem yok hiç. Köşeleri bilerek göndermedim resim kalabalığı olmasın diye onlardada hiçbir problem yok. Cam tablanın ortasında şişkinlik var gibi duruyor başka seçenek gelmiyor aklıma.

Daha sıfır ürün sadece 1 gün kullanabildim mağdur etmezler umarım. Email yollamıştım cevap olarak önce orta kısmı kalibre edip daha sonra 4 köşeyi kalibre etmeyi denenizmi diye cevap geldi, her nekadar mantığıma yatmasada denedim tabiki işe yaramadı.

Ekler

• orta ön.jpg
    orta ön.jpg
    133.6 KB · Görüntüleme: 155
  • orta-arka.jpg
    orta-arka.jpg
    89.1 KB · Görüntüleme: 127
2-3 milimetre civarı bir şişkinlik var gözle fark edilecek kadar keskin bir şişkinlik değil çok soft bir şekilde yavaş yavaş yanaşıyor nozzle tablaya doğru.

Mesh leveling çok isterim hem tabla ayarıyla uğraşmak zorunda kalmam hemde bu tarz yamukluklarda başarılı baskılar almamı sağlar.
Ama maliyeti konusunda hiçbir fikrim yok nekadar tutar araştırmadım araştıracağım. İlk önceliğim robotistandan yeni bir ender 3 v2 talep etmek olucak sanırım.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Tüm tabla kalibre vidalarını gevşetip tekrar ayar yapmayı denedim hatta Z ekseni limit switchini 5-6 milimetre yukarı kaydırdım tabla vidalarını çok sıkmam gerektiği için mi ortası yüksek kalıyor diye ama oda çözüm olmadı.

8125 eklentisine bak Tablanın sol ortası nozzle ucunun camdaki yansımasından aradaki boşluğu görebilirsiniz 2mm civarı
8124 eklentisine bak Tablanın sağ orta kısmı yine normal bir şekilde boşluk mevcut yansımadan gözüküyor.

8126 eklentisine bak Buda tam tablanın tam orta kısmı görüntüdede gözüktüğü gibi sıfıra sıfır yanaşmış durumda.

Orta ön ve Orta arkadaki resimlerinide ekte gönderdim onlardada problem yok hiç. Köşeleri bilerek göndermedim resim kalabalığı olmasın diye onlardada hiçbir problem yok. Cam tablanın ortasında şişkinlik var gibi duruyor başka seçenek gelmiyor aklıma.

Daha sıfır ürün sadece 1 gün kullanabildim mağdur etmezler umarım. Email yollamıştım cevap olarak önce orta kısmı kalibre edip daha sonra 4 köşeyi kalibre etmeyi denenizmi diye cevap geldi, her nekadar mantığıma yatmasada denedim tabiki işe yaramadı.
İnşallah yardımcı olurlar.
Birde şöyle bir deneme yap;
Camı üzerinden al ve tablaya levelleme yap. Bak bakalım aynı durum var mı? Yada tabla üzerine sığacak kadar düz bir cam varsa öyle dene. Bu sayede sorunun camdan mı yoksa kalibrasyondan mı kaynaklandığını anlamış olursun.

Merhaba arkadaşlar. Acil yardım lütfen.
Ender 3 pro belli bir katmandan sonra yazdırma yapılabiliyor mu? Tşk

Merhaba arkadaşlar. Acil yardım lütfen.
Ender 3 pro belli bir katmandan sonra yazdırma yapılabiliyor mu? Tşk
Bildiğim kadarıyla bu durum katman sayısına bağlı değil. Makinenin baskı ölçüsüne ne kadar sığıyor ise o kadar basar.

Aşağıdaki iki şeyi yaparsan sonuç alabilmen lazım.

1) GCODE dosyasında, başlamak istediğin katmana kadar olan bütün katmanları sil. Sadece katmanları sil, GCODE'un en başındaki yapılandırma komutları kalsın.

2) Z ekseninin sıfır noktası için negatif bir değer ver. Mesela 50. inci katmandan başlıyorsan ve katman yüksekliği 0.2 mm ise, Z ekseni sıfır noktasını -10 mm yap.

Bu şekilde yapınca yazıcının 50. inci katmandan başlayarak yazması lazım. Ama bunu kendim denemedim. Mantıken çalışması lazım, ama pratikte çalışıp çalışmadığını denemen lazım.

Aşağıdaki iki şeyi yaparsan sonuç alabilmen lazım.

1) GCODE dosyasında, başlamak istediğin katmana kadar olan bütün katmanları sil. Sadece katmanları sil, GCODE'un en başındaki yapılandırma komutları kalsın.

2) Z ekseninin sıfır noktası için negatif bir değer ver. Mesela 50. inci katmandan başlıyorsan ve katman yüksekliği 0.2 mm ise, Z ekseni sıfır noktasını -10 mm yap.

Bu şekilde yapınca yazıcının 50. inci katmandan başlayarak yazması lazım. Ama bunu kendim denemedim. Mantıken çalışması lazım, ama pratikte çalışıp çalışmadığını denemen lazım.
Teşekkürler bi deneyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back