Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı

tablayı ayarlayıp bir baskı aldım (labirent) sonuç çok iyi.1 saat sonra kedi basayım dedim 10 dk sonra nozül baskıya sürtmeye başladı hafiften, 4 tabla yayı vidasını da çeğreker tur sıkıladım düzeldi. ama neden olduğunu merak ediyorum, z ekseni çubuğunun girdiği yivli delik yanındaki iki vidayı ne kadar gevşetmeliyim, fazla gevşettim belki de. kalbrasyonun kaçmasının nedeni hakkında bilgi verebilir misiniz. bir de home konumu çok kullanışsız, kafa sol ön aşağıköşeye gidiyor, ucundan sızmaya devam eden filament top oluyor nozül ucunda. bu mesela 3 eksen de tam ortada olacak şekilde ayarlanabilir mi home konumu?

düzeldi. z milinin motora bağlantısı kaçırıyormuş sanırım, zaten gresli olarak takarken de işkillendirmişti beni. mili kıstıran vidayı iyice sıktım, üstteki pirinç deliği tutan iki vidayı da çok gevşetmiştim (bu konuda geçen tavsiyeler üzerine) biraz sıkıştırdım. ikisinden biri sorunumu çözdü. yalnız alet çok iyi, 1600 tl ye aldım, son kuruşuna kadar hakediyor. bu çekikgözler olmasa halimiz nic'olurdu...

düzeldi. z milinin motora bağlantısı kaçırıyormuş sanırım, zaten gresli olarak takarken de işkillendirmişti beni. mili kıstıran vidayı iyice sıktım, üstteki pirinç deliği tutan iki vidayı da çok gevşetmiştim (bu konuda geçen tavsiyeler üzerine) biraz sıkıştırdım. ikisinden biri sorunumu çözdü. yalnız alet çok iyi, 1600 tl ye aldım, son kuruşuna kadar hakediyor. bu çekikgözler olmasa halimiz nic'olurdu...
Manyetik tablaya iyi davran. Azıcık yamuldu mu sıkıntı büyük oluyor. Benşm gibi spatula ile hunharca girişirsen işin yaş.

benim sorun düzelmemiş, özellikle 3. ile 8. katmanlar arasında z ekseni yeterince yükselmiyor, nozül özellikle içini doldurma hareketinde kenarlarda yükseltiler oluşturuyor (kuma parmağınızla yazı yazarsınız da kenarları yüksek oluraynı şekilde) sonra bu yükseltilere sürterek gidiyor tırrrrt diye ses yaparak. hatta yeterince yükselmediğinden extrüder motoru da filamanı uçtan çıkaramayıp geri kaçırıyor, az da değil zorlandıkça bir takırtıyla yarım tura yakın geri gidiyor kafadaki pirinç dişli. bunun nedenine kafa yordum, ilk iki katmanda yok sürtme tabla hizasından değil. sonrasında 2mm yükseklikten sonra da sürtme kayboluyor. z motor milini wlimle çevirince gördüm ki ilk birkaç milimetrede bir sıkışma var, tekerlere hiç dokunmamıştım çinliler ayarlamıştır diye, hata yapmışım. zaten ayar olayı yok, alyanla tatlı bir sıkılıkta sıkılacak, karşı taraftaki somunu da tutmak lazım yanında gelen anahtarla, yoksa siz alyanı döndürünce o da karşıdan dönüyor, sıkma adına bir fiil gerçekleştiremiyorsunuz. bu tekerleri sıkıştırınca z milindeki o tam da benim sürtme ve E motoru kafa kaçırma yüksekliğine denk gelen zorlanma kayboldu, baştan itibaren aynı direnç sabit gidiyor, o da yazma kafası ve x eksen rayını yerçekimine karşı yukarı taşımanın normal direnci. lafın kısası bu aleti alınca öyle "çinli ayarlamıştır dokunmayayım" şeklinde aşırı korumacı olmayın, taşıyıcı iskeletin vidalarını bir güzel sıkın, şöyle 10 saatlik yazdırma rodajından sonra sorun olmasa bile tekerleri çok zorlamadan sıkın, diğer hareketli yerleri kontrol edin. yazdırıp denemedim ama benim sorunum muhtemelen çözüldü z ekseninin motor tarafındaki tekerlerini sıkıştırınca, bayağı gevşekti ve z motorunu elle çevirince o tekerli parçanın hareket etmemek için direndiği gözle de görünüyordu, tekerler gevşek olunca esneyip sıkıştırıyordu motoru, şimdi çok rahatladı hareketi. y ekseninde bariz bir sorun yok ama onun tekerlerini de bir elden geçiresim var, çünkü y kayışı sürekli motor kafasının ve karşı makaranın sağına dayalı duruyor ve sürtünmeden iplikleri çıkmaya başladı kenardan aşınma nedeniyle. mptor kafası tarafında da siyah bir döküntü yaptı tam kafanın aşağısında zeminde. uzun yazdım,görmemişin yazıcısı olmuş tutmuş bowdenini koparmış diyorsunuzdur belki, alan kişiler tecrübelerimden faydalansın, bu aletin böyle ufak tefek sorunlar çıkarıp kurcalanmak istemesi çok hoş, hem öğretici, mekaniğini düşünüp tanı koyma imkanı sunuyor. ben doktorum, 7 aydır korona filyasyonunda görevlendirildim, şu 7 ayda sarfettiğim fiziksel ve zihinsel efor abartmıyorum son 7 yılımdan fazla ( çok çalışıyorum öldüm bittim demiyorum 6 yıldır il sağlık müdürlüğündeydim, oldukça rahat bir şubede) 15 gündür akşamları bu aleti izliyorum arada oturup yarım saat, baya terapi gibi geliyor bana. herkeae iyi forumlar, akıllı olun maskenizi takın, düğüne taziyeye filan gidip bizi uğraştırmayın, özellikle taziyelerde acaip bulaşıyo bu meret, rahmetli yanına çağırıyor yakınlarını sanki... ;)

• Beğen
Reactions: 333
arkadaşlar iyi akşamlar bende bu ürünü yeli aldım 1. ve 2. baskı iyi çıktı fakat daha sonraki baskılarda tabla ayarını bir türlü yapamadım ne yaparsam yapayım 2 defa nozzle tablaya sürttü ve manyetik tablayı çizdi bir kez daha tablayı ayarlardım bu sefer filament tablaya tutunmuyor 4 saattir deniyorum ama boş. az kaldı kafayı yemek üzereyim yardımcı olacak kimse var mı ?

arkadaşlar iyi akşamlar bende bu ürünü yeli aldım 1. ve 2. baskı iyi çıktı fakat daha sonraki baskılarda tabla ayarını bir türlü yapamadım ne yaparsam yapayım 2 defa nozzle tablaya sürttü ve manyetik tablayı çizdi bir kez daha tablayı ayarlardım bu sefer filament tablaya tutunmuyor 4 saattir deniyorum ama boş. az kaldı kafayı yemek üzereyim yardımcı olacak kimse var mı ?
Güle güle kullan. Anladığım kadarıyla tabla ayarın sorunlu. Her şeyden önce sabırlı olup, ayarı düzgünce yapman gerekiyor. Alışana kadar maalesef böyle. Bu esnada tablayı çizdirmemeye dikkat et. 4 köşeyi kağıt ile tatlı-sert sürtünecek şekilde 2-3 tur ayarla sonra baskıya başla.

Sorunlarını detaylı izah edersen yardımcı olmak daha mümkün olur.

Güle güle kullan. Anladığım kadarıyla tabla ayarın sorunlu. Her şeyden önce sabırlı olup, ayarı düzgünce yapman gerekiyor. Alışana kadar maalesef böyle. Bu esnada tablayı çizdirmemeye dikkat et. 4 köşeyi kağıt ile tatlı-sert sürtünecek şekilde 2-3 tur ayarla sonra baskıya başla.

Sorunlarını detaylı izah edersen yardımcı olmak daha mümkün olur.

hocam cevap için teşekkürler dediğiniz gibi yaptım ama nedense bu sefer filament tablaya tutunmuyor sıcaklık ayarı 60 olarak kullanıyorum nozzle sıcaklık ayarınıda 200 bırakıyorum filamentte sorun olsa önceki aldığım 2 baskıda sorun olmazdı. youtube taki tabla ayarı videolarını da izledim ya ben yapamıyorum yada bir sorun var

Ekteki level bed dosyasını indirip karta yükle ve baskı başlatır gibi başlat. Butona her bastığında kafa bir köşeye gidecektir. Her köşeyi a4 kağıt ile tek tek ayarla. Yapışma sorunu filamentten filamente değişiyor. Ben uzaras pla filament için 80 derece kullanıyorum. Baskının köşelerden kalkmaması içinde kenarlık kullanıyorum. Biraz zahmetli iş. Elindeki filamente göre ayarı tutturup devam etmen gerekiyor. Yoksa saç baş yoldurur.

Ekler

• Level Bed.zip
    429 bytes · Görüntüleme: 155
hocam cevap için teşekkürler dediğiniz gibi yaptım ama nedense bu sefer filament tablaya tutunmuyor sıcaklık ayarı 60 olarak kullanıyorum nozzle sıcaklık ayarınıda 200 bırakıyorum filamentte sorun olsa önceki aldığım 2 baskıda sorun olmazdı. youtube taki tabla ayarı videolarını da izledim ya ben yapamıyorum yada bir sorun var
Fotoğraf ya da video var mı?

Yapı Levhası Yapıştırmasını benim ayarlarım gibi dene. Resimde gördüğün turkuaz alanı oluşturur ve baskının kenarlardan kalkmasını engeller.
Bu arada baskı bitince biraz soğumasını bekle. Sıcakken çıkardın mı duruma göre eğilebiliyor. Tablayı spatula ile kazırken de kuvvet denemesi yapma. Kalıntı kolay çıkıyor. Çıkmayanı da ne yaparsan yap çıkmıyor. Ben bu yüzden manyetik levhayı yamulttum. Şimdi oraya denk gelen yerler yamuk çıkıyor. Kısacası ne yaparsan yap manyetik tablaya zarar verme :)

ender_yapı.png

tablayı alkollü pamukla silmeyi dene. yapışma sorunlarımı büyük oranda çözdü bu.

Ekteki level bed dosyasını indirip karta yükle ve baskı başlatır gibi başlat. Butona her bastığında kafa bir köşeye gidecektir. Her köşeyi a4 kağıt ile tek tek ayarla. Yapışma sorunu filamentten filamente değişiyor. Ben uzaras pla filament için 80 derece kullanıyorum. Baskının köşelerden kalkmaması içinde kenarlık kullanıyorum. Biraz zahmetli iş. Elindeki filamente göre ayarı tutturup devam etmen gerekiyor. Yoksa saç baş yoldurur.

hocam dosyayı yükledimde bende basıma başlayınca bir kenarda durmuyor sürekli devam ediyor yazımı durdursamda daha sonra devam etmeye basınca devam etmiyor yazıcıyı kapatıp açmam gerekiyor

hocam dosyayı yükledimde bende basıma başlayınca bir kenarda durmuyor sürekli devam ediyor yazımı durdursamda daha sonra devam etmeye basınca devam etmiyor yazıcıyı kapatıp açmam gerekiyor
Eve geçince bir bakayım. Bozulmuş olacağını sanmıyorum ama. Benim eve geçmem gece yarısını bulur. Sen netten bulabilirsen bir şansını dene. Youtube da filan anlatımı var. Açıklamalarına da linkini koyarlar. Oraları bir kurcala.

Merhaba arkadaşlar ben bir türlü şu tabla ayarını yapamadım önceki manyetik tabla çizildiği için cam tabla sipariş ettim cam tabla ile nedense tabla ayarını yapamadım o kadar video izlememe rağmen yapamıyorum acaba ben mi beceriksizim Z eksenindeki stopper a değdiği zaman ses çıkarıyor o zaman mı tabla ayarını yapmam gerekiyor ? Yoksa sona kadar mı indirmem gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba arkadaşlar ben bir türlü şu tabla ayarını yapamadım önceki manyetik tabla çizildiği için cam tabla sipariş ettim cam tabla ile nedense tabla ayarını yapamadım o kadar video izlememe rağmen yapamıyorum acaba ben mi beceriksizim Z eksenindeki stopper a değdiği zaman ses çıkarıyor o zaman mı tabla ayarını yapmam gerekiyor ? Yoksa sona kadar mı indirmem gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Aşağıdaki videoyu izlemediysen izlemeni tavsiye ederim. Bu kanaldaki arkadaş bu konuda çok bilgili. Diğer videolarını da takip edebilirsin.

Daha sonra yinede tabla ayarını yapamıyorsan artık senin bir video çekip bize göstermen lazım nasıl yaptığını.

Aşağıdaki videoyu izlemediysen izlemeni tavsiye ederim. Bu kanaldaki arkadaş bu konuda çok bilgili. Diğer videolarını da takip edebilirsin.

Daha sonra yinede tabla ayarını yapamıyorsan artık senin bir video çekip bize göstermen lazım nasıl yaptığını.

Teşekkürler hocam o zaman ben eve geçince bu video ya bir bakayım sonuç hakkında bilgi veririm.

Edit: hocam bende şu verdiğiniz linkteki videonun açıklamasında gcode unu indirdimde fakat benim ender 3 pro da nedense her köşede durmuyor bitene kadar devam ediyor neden bende öyle oluyor ?

Son düzenleme:
evet benimki de köşelerde durmuyor. 32 bit anakart, son sürüm resmi firmware.

Teşekkürler hocam o zaman ben eve geçince bu video ya bir bakayım sonuç hakkında bilgi veririm.

Edit: hocam bende şu verdiğiniz linkteki videonun açıklamasında gcode unu indirdimde fakat benim ender 3 pro da nedense her köşede durmuyor bitene kadar devam ediyor neden bende öyle oluyor ?

evet benimki de köşelerde durmuyor. 32 bit anakart, son sürüm resmi firmware.
gcode dosyasını metin belgesi yada notepad++ ile açıp kodları değiştirebilecek kadar bilginiz var mı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back