Elektronik atölye çalışma masası

korayy

Üye
Ben de elektronik amaçlı işler için mini bir atölye kurmak istedim. Daha yapılacak işler var tabii.

20210620_171841.jpg

20210625_171254.jpg

20210703_162944.jpg

Ben olsam o el aletlerinin asılı olduğu panoyu yan duvara bağlardım ve şu anda bulunduğu yere raflar koyardım. İleride alacağın test ve ölçüm cihazlarının doğrudan gözünün önünde, rafların üzerinde olması lazım.

Ben olsam o el aletlerinin asılı olduğu panoyu yan duvara bağlardım ve şu anda bulunduğu yere raflar koyardım. İleride alacağın test ve ölçüm cihazlarının doğrudan gözünün önünde, rafların üzerinde olması lazım.
Panonun yeri doğru, masanın yeri yanlış abi. Bir elektronikçinin alanı o duvardan ibaret olamaz. Zamanla o odayı komple sarar bu iş ben sana diyim :katil2:

Evet aslında yan duvara alabilirim. Ya da yan duvara iki tane duvar rafı da koyabilirim belki.

Evet aslında yan duvara alabilirim. Ya da yan duvara iki tane duvar rafı da koyabilirim belki.

Test ve ölçüm cihazı yan duvara olmaz yav. Osiloskop ile ölçüm yaparken sürekli sağa mı bakacaksın? Boyun fıtığı olmak için kesin bir yöntem :D

Ben el aletleri için masanın altına geniş bir çekmece yaptım, duvara asılı bir el aletim yok.

IMG_20210703_191805.jpg

Test ve ölçüm cihazı yan duvara olmaz yav. Osiloskop ile ölçüm yaparken sürekli sağa mı bakacaksın? Boyun fıtığı olmak için kesin bir yöntem :D
Aslında panonun birini yan duvara düşünmüştüm. 60x26'lık bir raf yerine koyabilirim. Ya da panonun altına bir raf mantıklı olur mu?

Benim masada hem pano hem de raf var. Şimdi yeniden yapıyor olsam pano işine hiç girmezdim. Çünkü cihazlar için raf olmak zorunda, masa derinleştikçe pano geride kalıyor.

Pano da odaya girince insanı keyiflendiriyor. Hem misafirlere de havalı görünür. :D

IMG_20210703_205647.jpg

Benim masanın eni 90 cm olduğu için pano yok. Tam karşımda 32" LCD TV var. Genellikle mikroskop ve arada bir datasheet incelemek için. Güç kaynağı, ölçü aletleri falan da tam karşımda. Ben de 60x90cm masada başlamıştım ama şuan 180 x 90 cm'lik masada neredeyse boş yer yok.

Panonun yeri doğru, masanın yeri yanlış abi. Bir elektronikçinin alanı o duvardan ibaret olamaz. Zamanla o odayı komple sarar bu iş ben sana diyim :katil2:
Abi ben de bir sürü alet edavatla çatal bıçak tabak takımlarının kutusunun içinde dolapların içindeki atölyemde proje yapmaya çalışıyorum. İndir, çıkar çok zevkli. :katil1:

Abi ben de bir sürü alet edavatla çatal bıçak tabak takımlarının kutusunun içinde dolapların içindeki atölyemde proje yapmaya çalışıyorum. İndir, çıkar çok zevkli. :katil1:

Aslında mobilite açısından bu mantıklı. Ben de el aletlerinin çoğunu büyük bir takım çantasında bulunduruyorum. İş nerede takım çantası oraya ;)

Revize çalışma ortamı:

20210708_211405_HDR.jpg

1. IKEA Malm masa ve temperli cam
  2. IKEA duvar rafları
  3. IKEA çok amaçlı pano
  4. Osiloskop olarak 50 V'luk Minis aldım; ancak sanırım 15 V'luk olan modeli geldi.
  5. Eski bir AT güç kaynağını da banana konnektör, akım/gelirim göstergesi ile de bir proje yapmayı düşünüyorum.
  6. Henüz monte etmediği DIY 1 Hz - 1 MHz sinyal jeneratörü
  7. Eski 25 W Weller havya
  8. Matlar
  9. Manyetik mat ve iFixit seti de yolda
Bilgi ve görüşleriniz için tekrar teşekkürler...

Bence başlangıç için çok güzel. Zamanla illa ki genişleyip gelişecektir. :D

Abi fiyatları ecik bahalı.
Ancak yaptığı işlerden para kazanabilen kişiler için pahalı da sayılmaz.
Ayrıca bağımsız aparat ve özel paneller de temin edilebiliyordu sanırım. Haliyle raflar da ..

Tabi canım bunlardan alırsan çok pahalıdır. Sigma profil ve bağlantı aparatları bolca var piyasada. Hem istediğin gibi etini budunu kendin seçersin :)

Şu geçenlerde yapmaya başladığın amfiyi bitir bari yav, öksüz kalmış orada. Osiloskopu ne yaptın? Bozuk mu hala? Bozuksa gönder bana, orada toz biriktireceğine burada toz biriktirsin (pardon, tamir etmeye çalışayım demek istemiştim :) )

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back