Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Peki neden yükselmiyor opamp çıkışı? Bakıp bakıp anlam veremiyorum. Offset voltajı 340 uV civarı opampın. Negatife voltaj verip çektiğimizde output negatif dip voltaja gidiyor. open loop gaini ile alakalı olabilir mi? simulasyondaki voltaj adımları eşit değil. bundan mı deneyeyim.

Geri beslemedeki kapasite yüzünden gecikiyor. 10K+100n yerine 100piko daha iyi oluyor. Pcb yi yine direnç + kapasite yapalım. Gerekirse 0R takarız.

Simulasyon

Röle Devresi.

1671986556270.png

Ekler

• KORUMA DEVRESİ.pdf
    75.7 KB · Görüntüleme: 74
Analog modülü tamamladım. Sıra PCB işinde

21338 eklentisine bak
Bu ne yav? Savaşa hazırlanan ordu düzeni gibi dizmişsin elemanları. En önde 12 tane Akrep var. Hemen arkasında tankçı birlikler, onların arkasında 3 tane Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) görüyorum. Bir geride topçu birliklerin obüsleri var. sanırım şu en arkadaki 2 tane mavi olanda füze rampaları ve son olarak turuncu da karargah çadırı. :katil2: :katil2: :katil2:

Bu ne yav? Savaşa hazırlanan ordu düzeni gibi dizmişsin elemanları. En önde 10 tane Akrep var. Hemen arkasında tankçı birlikler, onların arkasında 3 tane Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) görüyorum. Bir geride topçu birliklerin obüsleri var. sanırım şu en arkadaki 2 tane mavi olanda füze rampaları ve son olarak turuncu da karargah çadırı. :katil2: :katil2: :katil2:
Komponentler geçit töreni yapıyor.

Bu ne yav? Savaşa hazırlanan ordu düzeni gibi dizmişsin elemanları. En önde 10 tane Akrep var. Hemen arkasında tankçı birlikler, onların arkasında 3 tane Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) görüyorum. Bir geride topçu birliklerin obüsleri var. sanırım şu en arkadaki 2 tane mavi olanda füze rampaları ve son olarak turuncu da karargah çadırı. :katil2: :katil2: :katil2:
Daha dizmedim yav. Kicad in attığı hali...

Last edited by a moderator:
Bu hızda biterse bize ne kaldı yav.
Hangi denetleyici kullancağız bari ona karar verelim.
Temel bir program oluşturalım.

Benim fikrim üstünde dahili usb bulunan bir denetleyici seçelim PC haberleşmesi için ilave bir entegre masrafından kurtulmuş oluruz.

Ben de dalga geçmeye hazırlanıyordum. Yalnız bu hızda gidersen çabucak biter tadı çıkmaz.
Yarından itibaren boş vaktim pek kalmıyor. Akşamları enerjim olursa ufak ufak pcb yi hazırlarım. Senden ricam çift mosfet denerken aynı referanstan çalışınca akımları nasıl paylaşıyorlar ölçermisin.

Bu ne yav? Savaşa hazırlanan ordu düzeni gibi dizmişsin elemanları. En önde 12 tane Akrep var. Hemen arkasında tankçı birlikler, onların arkasında 3 tane Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) görüyorum. Bir geride topçu birliklerin obüsleri var. sanırım şu en arkadaki 2 tane mavi olanda füze rampaları ve son olarak turuncu da karargah çadırı. :katil2: :katil2: :katil2:
Oyundan kaldır kafanı. Dünyaya dön. :D

Oyundan kaldır kafanı. Dünyaya dön. :D
Aradığın kafaya şuanda ulaşılamıyor. İlaçların etki göstermesini bekliyorum. Ayrıca oyun oynamıyorum ki. Kart sayan bir makine peşindeyim. Yaparsam paylaşacağım.

20221225_212552.jpg

Son düzenleme:
Yarından itibaren boş vaktim pek kalmıyor. Akşamları enerjim olursa ufak ufak pcb yi hazırlarım. Senden ricam çift mosfet denerken aynı referanstan çalışınca akımları nasıl paylaşıyorlar ölçermisin.
Çift mosfet ayrı opamplarla çalışırken sorun olmaz, yalnız tek opamp çift mosfet denedim olmuyor, gate eşik voltajları birkaç 100mV oynayabiliyor, şönt bunu telafi edemiyor. DAC minimum çıkışını kontrol kartında telafi ederiz heralde.
Yalnız analog sinyali bir karttan diğerine taşırken sorun olmaz mı? En azından kontrol sinyalini yani DAC'i module dahil etmek avantajlı olabilir mi?

Bu hızda biterse bize ne kaldı yav.
Hangi denetleyici kullancağız bari ona karar verelim.
Temel bir program oluşturalım.

Benim fikrim üstünde dahili usb bulunan bir denetleyici seçelim PC haberleşmesi için ilave bir entegre masrafından kurtulmuş oluruz.
STM32F401 uygun mu bu kritere. Bir black pill ve st-link alacağım, elimdeki f103'ü bozdum galiba. 12bit çok kanallı ADC'si cazip.

STM32F401 uygun mu bu kritere. Bir black pill ve st-link alacağım, elimdeki f103'ü bozdum galiba. 12bit çok kanallı ADC'si cazip.
Ben M4 serisini çok severim kullanaması çok zevkli.
Dahili USB, 100MHz hıza ulaşabilen I/O'lar, 5V tolerası, 12.5Mbit hıza çıkabilen UART.
Daha bissürü özellik.

Ben M4 serisini çok severim kullanaması çok zevkli.
Dahili USB, 100MHz hıza ulaşabilen I/O'lar, 5V tolerası, 12.5Mbit hıza çıkabilen UART.
Daha bissürü özellik.
Ben uzun zamandır stm32 ile çalışmak istiyorum. hem 32bit olması hem 12bit adc'si bir sürü timer vs. yalnız arduino ide çekilir gibi değil. Şimdi arduino ide2'yi kurdum onu deneyeceğim ufak ufak. Becerikli bir şey yapmak için atmegalar yetersiz kalıyorlar, 10 bit ADC'si ve 8bit olması ve hızı yüzünen. Gidecek yine paracıklar :) .

Çift mosfet ayrı opamplarla çalışırken sorun olmaz, yalnız tek opamp çift mosfet denedim olmuyor, gate eşik voltajları birkaç 100mV oynayabiliyor, şönt bunu telafi edemiyor. DAC minimum çıkışını kontrol kartında telafi ederiz heralde.
Yalnız analog sinyali bir karttan diğerine taşırken sorun olmaz mı? En azından kontrol sinyalini yani DAC'i module dahil etmek avantajlı olabilir mi?

DAC module koyarsak, çift modül de çift dac olur. Analog sinyali 10V gibi taşıyacağız.

Arkadaşlar MCU konusunda bencillik yapacam. ESP32 kullanıyoruz. :cheeky2:

Ben uzun zamandır stm32 ile çalışmak istiyorum. hem 32bit olması hem 12bit adc'si bir sürü timer vs. yalnız arduino ide çekilir gibi değil. Şimdi arduino ide2'yi kurdum onu deneyeceğim ufak ufak. Becerikli bir şey yapmak için atmegalar yetersiz kalıyorlar, 10 bit ADC'si ve 8bit olması ve hızı yüzünen. Gidecek yine paracıklar :) .
Çare Keil MDK ARM.
Başta çok zorluk çekiyorsun ama öğrendikten sonra her türlü arm'ı yazarsın markaya bağlı kalmazsın.
Benim 32F4xx ve 32F103 için keilde hazırladığıum ayakladnırmalar var SPL ile.
DAC module koyarsak, çift modül de çift dac olur. Analog sinyali 10V gibi taşıyacağız.

Arkadaşlar MCU konusunda bencillik yapacam. ESP32 kullanıyoruz. :cheeky2:

ESP32 kablosuz sistemler için iyi fakat ESP32nin analog okuması pek başarılı değil özellikle 300mV altı için.
Esp32 üstündeki DAC'da pek iyi değil 8 bit kullanırsak çözünürlüğümüz çok az.

Ama stm kullanırsak sadece DAC satın alınarak yapılabilir proje yine de isternise esp32 ile de olur olmaz değil ypaılış maliyeti artar.

İki tane 8 bitlik DAC kullanarak 16 bitlik bir DAC yapmak konusu takılıyor aklıma akşam mesajları okuduğumdan beri.

ESP32'de iki DAC kanalı var. İlk DAC 16X kazançla, ikinci DAC 1/16 kazançla çalışsa sonra bir opamp ile bunların çıkışını toplasak mantıklı olur mu sizce ? Tabi bir de karakterize edip kalibre edeceğiz yazılımla her birini ayrı ayrı.

ESP32 fikrine katılıyorum. Dış sistemlere entegrasyon için ayrıca bir çözüm üretmeye gerek kalmamış olur.

UART artık demode bence. WiFi, BT, BLE ve UART elimizin altında olur. Cihaz üzerine konfigürasyon için bir web sayfası bile koyabiliriz. Kolay entegrasyon için MQTT, SCPI ve REST API desteklenebilir. Böylece ayrı bir PC uygulamasına da gerek kalmazyabilir.

Bunun yanında, benzer bir ticari yükün SCPI arayüz taklit edilirse onu destekleyen tüm uygulamalara da sürücü hazır olmuş olur.

Forum istatistikleri

Konular
6,181
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back