Elektronik Yük Projesi Denetleyici Seçimi

Programlamasının alternatifi çok olması sebebiyle ESP32 bana daha sıcak geliyor. Şahsen Micropython şu anda beni fena sardı.
Harici DAC ve ADC ile daha efektif çalışır diye düşünüyorum.
Sizler?

Konular karışmasın diye bunu ben açıyorum.

Alternatiflerimiz.
ESP32,
STM32F401,
STM32F411,
STM32F103C8Tx,
ATMEGA8 VEYA 88,
LGT8F328P(DAC VAR ÜSTÜNDE).
@Endorfin35+ @semih_s @ozkarah @taydin
Bu PC tarafı ile de ilgili bir konu, ben işin o tarafından anlamam.
Analog tarafında tek DAC yeterli ve çok kanallı bir ADC avantajlı oluyor. Harici DAC, DAC'in DC offsetini telafi etmek için avantajlı, bu offset olayı konusunda bir fikri olan var mı? Benim kaygım boşuna mı?
Kontrol arayüzünü de halledebilecek bir mcu çok iyi olur. Bunun için kontrol arayüzünün de ne olacağı önemli.
Mesela grafik ekran olması işi süslü yapar ama pc tarafı yapılacaksa gereksiz. 2004 lcd, encoder ve birkaç tuş kontroller için yeterli mcu'ya yükü hafif ve yazılımı kolay. LCD'yi de i2c arayüzle kullanırsak ne ala.

Ben PC bağlanabilirliğini gereksiz buluyorum. Pc'ye sadece veri transferi yapmak için bir yol olsa yetmez mi? Bu mcu'ların eepromları 10'larca test sonucunu saklayacak kadar büyük. Yetmeyecek olsa harici bir eeprom konur, usb veya micro sd ile test verilerini taşımak çok da zahmetli değil. Veriyi open office tablolara kolayca aktarıp grafik vb oluşturulabilir. Yazılacak pc programı sadece veriyi de kullanabilir. Saklanacak veri test no, voltaj,enerji mAh, süre vs. ve tarihten başka ne ki?

Bu PC tarafı ile de ilgili bir konu, ben işin o tarafından anlamam.
Analog tarafında tek DAC yeterli ve çok kanallı bir ADC avantajlı oluyor. Harici DAC, DAC'in DC offsetini telafi etmek için avantajlı, bu offset olayı konusunda bir fikri olan var mı? Benim kaygım boşuna mı?
Kontrol arayüzünü de halledebilecek bir mcu çok iyi olur. Bunun için kontrol arayüzünün de ne olacağı önemli.
Mesela grafik ekran olması işi süslü yapar ama pc tarafı yapılacaksa gereksiz. 2004 lcd, encoder ve birkaç tuş kontroller için yeterli mcu'ya yükü hafif ve yazılımı kolay. LCD'yi de i2c arayüzle kullanırsak ne ala.

Ben PC bağlanabilirliğini gereksiz buluyorum. Pc'ye sadece veri transferi yapmak için bir yol olsa yetmez mi? Bu mcu'ların eepromları 10'larca test sonucunu saklayacak kadar büyük. Yetmeyecek olsa harici bir eeprom konur, usb veya micro sd ile test verilerini taşımak çok da zahmetli değil. Veriyi open office tablolara kolayca aktarıp grafik vb oluşturulabilir. Yazılacak pc programı sadece veriyi de kullanabilir. Saklanacak veri test no, voltaj,enerji mAh, süre vs. ve tarihten başka ne ki?
PC tarafı için tek hayalim Matlab'de veriyi kullanmak.

Yoksa benim içinde pc tarafı gereksiz.
Ama yine de C# form ile bir pc uygulaması oluşrururum matlab kullanmak istemeyen ama masasında cihaz için yer olmayan birisi için pc uygulamasını cihazın ekranı gibi kullanmak avantaj oluryük rafta veya masa altında dururken sadece yük geçecek kablo ve usb kablosu çıkar masanın üstüne.

Eğer cihaz basit olsun masrafı az olsun ama kablo falanda uğraşmayalım derseniz ESP32 bizim için en iyi çözüm yolu.
Üstünde dahili olarak bluetooth'u var fakat masaüstü makinelerde yine sorun olacak çünkü çoğu masaüstü makine de dahili olarak bt yok.
web tarafı için ben bir şey diyemem iyi değilim o konuda.

ben hala stm32+spl ile yazalım derim.
en öğretici bu şekilde olur.
kablosuz bağlantı isteyen içinde 1 tane uart hattı ayrılır HC05-HC06-ESP01 ile kablosuz bağlantı oluşturulabilir.
ESP01'E AT fw yazınca hc modüller gibi kullanabiliyoruz.

Ahmet senin STM konusunda ısrarın var gibi, yoksa bizim tarafta ESP32 net :)

Ahmet senin STM konusunda ısrarın var gibi, yoksa bizim tarafta ESP32 net :)
Ben STM'in klonu dahi olsa güvenebiliyorum.
Fakat ESP32 ile bu kadar derinlemesine çalışmadım, bu yüzden STM veya ATMEL kadar güvenmem.

Ayrıca STM kullanmanın forum halkına bir avantajı ARM tabanlı denetleyici ile proje geliştirmiş olacaklar.

Eğer çoğunluk ESP32 diyorsa kullanalım sorun değil ben zaten kendi kendime STM kullanıyorum, tavsiye ederken tek amacım forumda oluşan arduino ide ve uP sirkülasyonunu kırmaktı.

Ahmetcim çok özel bir şey yapmayacak ki. Basit bir kaç kontrol rutini çalıştıracak. DAC'ı ayarlayacak, bir de kullanıcı arayüzü.

Sonra STM'de ağa bağlayalım, wifi ya da ethernet olsun desek uğraşacağız. BT desek PC'de olmaz diyorsun. Döneceğiz yine UART'a, CH340a.

Bir de C# kodlama işi çıkacak. Sonra herkes bir kere PC'ye bağlayıp deneyecek, sonra bir daha da kullanmayacak. Benim USB ile bağlanan cihazlardan ilk aldığım günden sonra bağlayıp kullandığım çok nadirdir.

Ahmetcim çok özel bir şey yapmayacak ki. Basit bir kaç kontrol rutini çalıştıracak. DAC'ı ayarlayacak, bir de kullanıcı arayüzü.

Sonra STM'de ağa bağlayalım, wifi ya da ethernet olsun desek uğraşacağız. BT desek PC'de olmaz diyorsun. Döneceğiz yine UART'a, CH340a.

Bir de C# kodlama işi çıkacak. Sonra herkes bir kere PC'ye bağlayıp deneyecek, sonra bir daha da kullanmayacak. Benim USB ile bağlanan cihazlardan ilk aldığım günden sonra bağlayıp kullandığım çok nadirdir.
Aşşağı yukarı yapacakları belli denetleyicinin.
Bir ekran opsiyonu olacak, ekrana yazacağı çok değerde yok;
Akım, voltaj.
Voltaj x Akım.
Yarıiletken sıcaklığı.
Geçen süre.
Başka da ekrana yazılacak bir şey gelmiyor aklıma.

Enkoder ve buton girişleri.
DAC ve ADC ile iletişim kurmak.
Ve yük üstündeki noktaları kontrol etmek röle vs.

Bu saydıklarımı attiny85 ile de yaparız hemde attiny85'in dahili USB hattı bile var biraz uğraşıp ben onu HID gibi de çalıştırırım.
Ama benim asıl istediğim gerçekten proje her aşamasında bir şey öğretsin, belki hiç stm kullanmayan birisi stm'in tadına bakıp 1 adım ileri geçecek denetleyici yazma konusunda.

Eğer kendi ekranı olursa zaten PC tarafı pek kullanılmayacak ekranıda biraz büyük tutarsak PC uygulamasına hiç gerek kalmayacak.
Ben yine de yazarım ama C# ile pc uygulaması C# form ile çalışmak keyifli oluyor.

Denetleyici benim için fark etmez ister esp32 ister 32f4xx sadece projeyi yapacaklar için bir yenilik olur diye tavsiye verdim.

ESP32'nin birçok modeli ve türevi var. Burada bahsedilen hangisi acaba? Yani ESP32 ile birşey geliştirmek istesek almamız gereken hangi board? Birde nodemcu ve esp32 farklı şeyler galiba ?

Haklısınız Nodemcu bir geliştirme kartı. ESP8266 ve ESP32 modüllerle farklı versiyonları var.

Modül olarak ESP32'nin ise şu modelleri yaygın:
ESP32 WROOM 32..
ESP32 WROOVER
ESP32 S2
ESP32 S3.

Farklar çok aşırı değil. Belki yeni diye S3 hariç fiyatlar da yakın. Kodlar da uyumlu. Dolayısıyla, hangisi olsa olur. ADC gerekirse S3 açık ara daha başarılı. WROOVER ve S3 PSRAM destekliyor ama bu projede ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

IDE olarak da tecrübeliler için Visual Studio Code üzerine PlatformIO tavsiye ederim, yeni başlayanlar için Arduino IDE 2.0...

Thonny + micropython da alternatifler arasında esp32 programlama için. Gıcık bir satır kod ile flaşlayıp micropython ile programlanabiliyor

Son düzenleme:
SPL ile biraz göstereyim ney nasıl oluyor;
Kod:
//INPUT

GPIO_InitStructure.GPIO_Pin     = BUTTON_PIN;//BAGLI PIN ORN:PA7
    GPIO_InitStructure.GPIO_Mode     = GPIO_Mode_IN;//HANGI MODDA CALISACAK
    GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd     = GPIO_PuPd_NOPULL;//CEKME DIRENCI NEREYE BAGLI
    GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_100MHz;//HANGI FREKANSDA CALISACAK
    GPIO_Init(BUTTON_GPIO, &GPIO_InitStructure);

Kod:
//OUTPUT

GPIO_InitStructure.GPIO_Pin     = LED_ALL_PIN;
    GPIO_InitStructure.GPIO_Mode     = GPIO_Mode_OUT;//CIKIS
    GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;PUSH PULL
    GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd     = GPIO_PuPd_NOPULL;//CEKME DIRENCI YOK
    GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_100MHz;//CALISMA FREKANSI
    GPIO_Init(LED_ALL_GPIO, &GPIO_InitStructure);

Diğer taraftan esp32 kadar meşhur olmasa da Pi pico da düşünülebilir. 133mhz arm m0 çekirdek, 29 gpio, 3 ADC, 2 SPI, 2 i2c ve 2 uart var. Pi pico hazır modül de alternatif düşünülebilir

Diğer taraftan esp32 kadar meşhur olmasa da Pi pico da düşünülebilir. 133mhz arm m0 çekirdek, 29 gpio, 3 ADC, 2 SPI, 2 i2c ve 2 uart var. Pi pico hazır modül de alternatif düşünülebilir
biz bi sebepten picoyu eledik ama unuttum şimdi.

Esp32 bu mu?

1672594493567.png

Böyle olunca geliştirme kartı mı diyoruz?

1672594522352.png

Esp32 bu mu?

21463 eklentisine bak

Böyle olunca geliştirme kartı mı diyoruz?

21464 eklentisine bak
Evet aynen öyle. Üstteki modül, alttaki geliştirme kartı.

Geliştirme kartında genellikle ESP32 WROOM 32D modülü bulunuyor.

Modül olarak aldığınızda da yaygın seçenekler şunlar:

ESP32 WROOM 32 (en popüleri bu)
ESP32 WROVER
ESP32 S2
ESP32 S3
ESP32 C3 (Düşük fiyatlı. ESP8266 + BT + RISC V)

C3 hariç hepsinde 240 MHz çift çekirdek işlemci var. Hepsinde Wi-Fi, BT, BLE var. 2 ADC(16 kanal), 2 DAC var.

ESP32 Wroverın özelliği PSRAM adı verilen SPI üzerinden erişilen 2-16 MB arasında değişen modl üzerinde hazır gelen bir RAM seçeneği olması. GPIO 2 pin az.

ESP32 S2 ile kamera arayüzü ve USB host/client arayüzü geldi. PSRAM yok.

ESP32 S3 en yeni üye. PSRAM ve USB var, Ethernet PHY (RMII ethernet) kalktı. SPI üzerinden ethernet yapılabiliyor. BT 5.0 oldu. ADC daha iyi (test ettim). DAC konusunda iyileştirme var mı test etmedim. İlave bazı özellikler (bazı AI fonksiyonları vb) var. Bir miktat daha güçlü işlemci. Fiyatı daha yüksek, daha az bulunuyor. Kılıfı WROOM ile uyumlu.

Tümünde OTA (kablosuz ağ üzerinden firmware yükleme) mümkün.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sökmek gerekirse sıcak hava vs gerekir ancak yine de ben kendi adıma modül kullanmayı tercih ederim. Orada da WROOM kullanmak mantıklı. İsteyen WROOM 32, isteyen S3 kullanabilir. Yazılım ve kılıf aynı kalacaktır.

Bunun dışında hemen her modülün modül üzerinde PCB anten ve/veya harici anten seçenekleri var. 4,8,16 MB flash bellek seçenekleri var. PSRAM destekleyen modüllerin 0,2,4,8,16 MB PSRAM seçenekleri var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,029
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back