Ender 3 Pro Tabla Yamukluğu

Harbiden yazıcımdan haberim yok. Bltouch'ı unutmuşum. 75 lira da ona ekleyelim. Çin'den gelmişti zamanında. Doğru valla. :cheeky1:
Ben yazıcıyı 2019 ocak ayında sipariş ettim Çin'den. O zaman Türkiye'de yoktu. Her şey dahil 210 dolar gibi bir para ödedim. Tabii o zamanlar dolar 5.5 lira. :dans1: Bir de benimki düz ender 3.Ozamanlar pro da yoktu. Ender 2 ve 3.
Şuan ki dolar kuruyla bile ucuz yav.

@taydin abi haklıymışsın, dişli sağlam mış. Yerinden sökene kadar anlayamadım.
Ayrıca extruderi komple step motora kadar söküp taktım. Patlak çatlak yok.

Bu gün de nozzle ı söktüm. Darma duman ettim.
Bunu temizlemem lazım. Isıtıp içini boşaltırım ama köklü bir temizliği nasıl yaparım bilmiyorum. İlk aldığım günkü gibi temiz olsun istiyorum.
Böyle bir temizlik için fikri olan var mı?
Uğraştığımız şey tahmin ettiğiniz gibi ısınıp soğumaktan taş gibi olmuş pla filament.

20210526_014622.jpg
20210526_014555.jpg
20210526_014533.jpg

O nozzle'un içinde telfon boru görmüyorum, sorun bu olabilir.

O nozzle'un içinde telfon boru görmüyorum, sorun bu olabilir.
Söktüm abi. Komple temizledim. Sonra geri taktım. Az kaldı çekiçle girişicem makineye.
Bir anda nasıl bu hale gelir bir cihaz aklım almıyor.

Ekstrüder'in iyi çalışması için, nozzle'un filamenti eritecek kadar sıcak, ama o elindeki mor şeyin de eritmeyecek kadar soğuk olması lazım. Soğutucu fanın o mor soğutucuyu güzel soğutması lazım ama herhalde soğutamıyor, o yüzden de filament orada kısmen eriyor ve tıkıyor gibi.

Ekstrüder'in iyi çalışması için, nozzle'un filamenti eritecek kadar sıcak, ama o elindeki mor şeyin de eritmeyecek kadar soğuk olması lazım. Soğutucu fanın o mor soğutucuyu güzel soğutması lazım ama herhalde soğutamıyor, o yüzden de filament orada kısmen eriyor ve tıkıyor gibi.
Abi nozzle 200 derecede iken o mora elimi değdiriyorum, sıcak ama elimi çektirecek kadar yakmıyor.
Şimdi tablanın ortasından vaz geçtim, kenarlarda deneme yapıyorum. bu arada filamenti de bitirdim neredeyse. Ayarı tuttursam bile artık bundan sonra lazım olanları basacak malzeme yok. Çok sinirimi bozdu. 10 gündür başka hiç bir şey ile ilgilenmiyorum. Yani bitek step motorların içini açmadığım kaldı. :kizgin2:

İyi de madem mor soğuk, neden içindeki filament erimiş vaziyette?

İyi de madem mor soğuk, neden içindeki filament erimiş vaziyette?
Aslında mor da hiç filament yok. Morun içinde havya ucuna benzer bir boru var. Barel deniyor sanırım. O barelin ucu vidalı ve direk ısınan kafaya bağlı. Filament onun içinde erimiş vaziyette.

Aslında mor da hiç filament yok. Morun içinde havya ucuna benzer bir boru var. Barel deniyor sanırım. O barelin ucu vidalı ve direk ısınan kafaya bağlı. Filament onun içinde erimiş vaziyette.

Barel'in içinde teflon boru var demiştin. Yok mu yani?

Kenarda iyi bir baskı aldım.
Barel'in içinde teflon boru var demiştin. Yok mu yani?
Şu şekilde abi;

hotend.png

Tablanın kenarında iyi bir baskı aldım.
Şimdi ölçü kalibrasyonu yapıcam. Eğer ölçüleri bozmadan çıkarırsa gerekirse tek tek bu kenarda baskı yapacağım.
Sanırım tablanın tamamında baskı yapma imkanı benim için hayal artık.
Zamanı gelirse inşallah bltouch alacağım. Mesh Leveling den bir halt olmadı.

Tamam senin sorun başka olabilir ama PTFE borunun nozula kadar inip dayanması lazım.

Resimde doğru çizmemişler abi. Bende tam olarak yapışıyor nozzle'a.

Yok hocam yapışsa o beyaz filament kalıntısını göremezsiniz. Çok daha önceden de önerdim ama iki parçalı ptfe boruyla kurarsanız sistemi hotendde bu tür şişmeler olmaz. Mesh levellingden de umudunuzu kesmeyin. Şu akış sorununu çözebilirsek o işinizi çok çok kolaylaştıracak. 1. öncelik under extrusiona çare bulmak. 2. öncelik levelling.

Yok hocam yapışsa o beyaz filament kalıntısını göremezsiniz. Çok daha önceden de önerdim ama iki parçalı ptfe boruyla kurarsanız sistemi hotendde bu tür şişmeler olmaz. Mesh levellingden de umudunuzu kesmeyin. Şu akış sorununu çözebilirsek o işinizi çok çok kolaylaştıracak. 1. öncelik under extrusiona çare bulmak. 2. öncelik levelling.
Hotend'i temizledim. Arasında boşluk olmadığından emin olacak şekilde de yerine oturttum. İki parçalı ptfe boru olayını hatırlamıyorum. Bir ara direct drive diye bir şey yazmıştın o mu acaba?

Görünüşe göre benim şuan da en büyük sorunum tabla kalibrasyonu. Bak orta tarafta günlerdir baskı alamıyorum. Kenara geçtim 1 taneyi sağlam bastım. Ölçüleri de tutturdum. Aynı kenarda 4 tane basayım dedim, durum aşağıda. Yani az bir şey yana kaydımı ayarlar sapıtıyor.

IMG_20210526_161755.jpg

Bu gün tekrar creality nin orjinal yazılımını kurdum. Mesh Leveli aktif etmeme rağmen menüde çıkmıyor.
Öteki sürümü kurunca da ana ekrandaki % kaç tamamlandığını gösteren kısım gidiyor.
TH3D nin yazılımını kurunca step motor ayarlarını kapatıyor.
Yine en iyisinin orjinal yazılım ile bltouch olacağını düşünüyorum. Zaten mesh leveling den de verim alamadım. Kurduğumdan beri belki 20 kere mesh level yaptım. Bir ayar tutmadı gitti cihaz.

Filament üzerinde 10 cmlik bir bölümü işaretle ve 10 cm extrude komutu ver. Filament tam o kadar ilerliyor mu? Sabit hızda mı ilerliyor, yoksa takılma var mı?

Filament üzerinde 10 cmlik bir bölümü işaretle ve 10 cm extrude komutu ver. Filament tam o kadar ilerliyor mu? Sabit hızda mı ilerliyor, yoksa takılma var mı?
8379253946292 kere yaptım hocam.
Tam 10cm e ayarladım. Filament sabit hızda ilerliyor.
Ayarladığım kenarda 2x15x70mm parça basıyorum tam ölçüsünde çıkıyor, aynı parçayı bir yana basıyorum ölçüler şaşıyor. Son attığım resim de 4 tane parça göreceksin. Onların her biri farklı ölçülerde. Sadece bir tanesi benim ayarladığım ölçülerde çıkıyor. Onun sebebi de tam o noktada ayar çektiğim için.

Şimdi birde şu aşağıdaki gibi bir sorun çıktı.
Bu kenarlar neden boş çıkar?
20210526_164105.jpg

Sanki eksenlerde boşluk var. Senin hiçbirşey yapmadan önce eksenlerin doğru çalıştığından emin olman lazım. Sadece tek layer olarak mesela bir kare çiz ve düzgün olduğundan emin ol. Bunun için doğrudan gcode kullanabilirsin, fusion360 da tasarım falan yapmana gerek yok. Veya hazır çizgi çizen böyle bir kod da vardır bir yerlerde, ama kendin yapman daha iyi olur.

Sanki eksenlerde boşluk var. Senin hiçbirşey yapmadan önce eksenlerin doğru çalıştığından emin olman lazım. Sadece tek layer olarak mesela bir kare çiz ve düzgün olduğundan emin ol. Bunun için doğrudan gcode kullanabilirsin, fusion360 da tasarım falan yapmana gerek yok. Veya hazır çizgi çizen böyle bir kod da vardır bir yerlerde, ama kendin yapman daha iyi olur.
Tam anlamadım boşluk olayını ama önce şu çizgiyi çizmeyi bir bulayım, çizdireyim sonra devamını sorarım yine.

Hem X hem de Y ekseninde boşluk var gibi duruyor. Yani eksen tekerlekleri kafayı sımsıkı tutmuyor kafa biraz oynayabiliyor sağa sola ileri geri.

Hem X hem de Y ekseninde boşluk var gibi duruyor. Yani eksen tekerlekleri kafayı sımsıkı tutmuyor kafa biraz oynayabiliyor sağa sola ileri geri.
Yok abi ondan olacağını sanmıyorum.
Ben onları bayağı ince ayarladım. Ne boşluk olacak şekilde gevşek, nede hareket edemeyecek kadar sıkı. Bu egzantrik somununu öğrendikten sonra ince ayar yaptım onlara.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back