Ender 3 Pro Tabla Yamukluğu

Sorun çözülmedi mi Gökhan hocam?
Yok çözülmedi.
Erbil hocaya yazdım o da Antalyada olduğu için, geleyim ayar çekelim dedim. Adam şirket kurmuş haklı olarak servis ücreti dahilinde yardımcı olurum dedi. Ben zaten yazarken kafamda bir miktar belirlemiştim ama onun talebini karşılayamadım.
Biraz önce şöyle birşey keşfettim. Eğer herkesin dişlisi böyleyse yanlış keşif. Ama bu dişinin değişmesi gerekiyorsa kesin sorun bundan kaynaklı.
Sizce değişmeli mi yoksa orjinali böyle çökük mü?

20210524_150323.jpg

Çökük değil sanki, dişlinin kenarları görünüyor.

Çökük değil sanki, dişlinin kenarları görünüyor.
Çökük abi ezilmiş dişliler. Elle yokladım.
Zaten akışta problem olduğu belliydi de dişliye bakmak hiç aklıma gelmemişti. Sürekli hesap kitap ile akışı ayarlamaya çalıştım olmadı. Demekki bu dişlinin ezilme derecesine göre orantısız filament basıyor sürekli. Çünkü kare etek düşün, bir kenarını normal basıyor, diğer tarafı yapışmıyor. Onu da hep tabla ayarı ile düzeltmeye çalıştım bir türlü olmadı.

Çökük abi ezilmiş dişliler. Elle yokladım.
Zaten akışta problem olduğu belliydi de dişliye bakmak hiç aklıma gelmemişti. Sürekli hesap kitap ile akışı ayarlamaya çalıştım olmadı. Demekki bu dişlinin ezilme derecesine göre orantısız filament basıyor sürekli. Çünkü kare etek düşün, bir kenarını normal basıyor, diğer tarafı yapışmıyor. Onu da hep tabla ayarı ile düzeltmeye çalıştım bir türlü olmadı.

Dişliden ziyade o mandalı sökebilirseniz onun altındaki insert somunun etrafını kontrol edin. O mandal oradan çatlayabiliyor.

Dişliden ziyade o mandalı sökebilirseniz onun altındaki insert somunun etrafını kontrol edin. O mandal oradan çatlayabiliyor.
Tam evden çıkmak üzereyken keşfettim orayı. Yarın sabah detaylıca bakacağım.
Ama bu dişliyi neye göre alacağımı anlamadım. Birisi 26 diş yazmış, birisi 36 diş yazmış, başka biri 24/40 diş gibi bişey yazmış, mk7 yazan var, mk8 yazan var. Pirinç yerine çelik filan alayım, erimesin dişler dedim ama hangisini alacağımı şaşırdım. Tabi birde senin dediğin yer çatlak çıkarsa set halinde almak gerekecek.

Tam evden çıkmak üzereyken keşfettim orayı. Yarın sabah detaylıca bakacağım.
Ama bu dişliyi neye göre alacağımı anlamadım. Birisi 26 diş yazmış, birisi 36 diş yazmış, başka biri 24/40 diş gibi bişey yazmış, mk7 yazan var, mk8 yazan var. Pirinç yerine çelik filan alayım, erimesin dişler dedim ama hangisini alacağımı şaşırdım. Tabi birde senin dediğin yer çatlak çıkarsa set halinde almak gerekecek.

Çatlak çıkarsa direkt extruderi değiştirin derim. Bmg ya da titan tipi bir şey düşünülebilir.

Çatlak çıkarsa direkt extruderi değiştirin derim. Bmg ya da titan tipi bir şey düşünülebilir.
Bu aralar masraf çıkmasın. Sadece dişliye 15-20₺ ayarlarım ama direk extrudere 100₺ ayarlayamam.

"Creality ender problems" yazınca google'a dünya kadar sonuç çıkıyor sorunlar nasıl çözülür diye. Bayağı sorunlu bir aletmiş anlaşılan. Neyse henüz 3d yazıcı almamış biri olarak alacak olursam bunları bilerek alırım. En azından çıkacak sorunlara hazır çözümlerim olur :) . Tabii senin adına üzüldüm. Sanki senin durumuna sevinmişim gibi oldu da.

2000₺ masraf yaparsam bende ezdirmem :katil2:

Yok be hocam 1200 lira makineye verdim. 100 lira titan extruder. 75 lira yay çeliği. 25 lira da yay. Titan extruder dışındakiler biraz keyfi oldu. Ama tabii ki zamanla teflon boru, nozzle ölüyor. Onları sarf malzemesinden sayıyorum filament gibi.

Yok be hocam 1200 lira makineye verdim. 100 lira titan extruder. 75 lira yay çeliği. 25 lira da yay. Titan extruder dışındakiler biraz keyfi oldu. Ama tabii ki zamanla teflon boru, nozzle ölüyor. Onları sarf malzemesinden sayıyorum filament gibi.
Ben nozzle'ı karbon çelik aldım herhalde 1-2 sene götürür. Cam tabla ile bant da iş görüyor.
Benim aklımda zamanla bir kaç değişiklik daha yapmak var.
1- Anakartı 32bit ile değiştirmek.
2- Yatay denge ile uğraşmamak için ikinci z mili takmak.
3- Titan extruder şart oldu.

Birde Y kayışı problemim var. Onuda çözemiyorum bir türlü. Kayış sürtüne sürtüne kenarlardan tel tel atmaya başladı. Bayağı bir ayarlamaya uğraştım ama bir türlü sağa sola kaymasını engelleyemedim.

Eh artık bundan sonra yazıcıyı dağıtırsın herhalde ... Dağıtırsın dimi? :dusun2:

Eh artık bundan sonra yazıcıyı dağıtırsın herhalde ... Dağıtırsın dimi? :dusun2:
İşimi bitirmeden olmaz. Çekmeceleri aldım içlerini basamadım. Hevesim kursağımda kaldı.
O işler bitsin ikinci Z mili takarken dağıtıcam söz :D

Başlık şey olabilir mi? Olan oldu yazıcıyı dağıtıyorum. :cheeky1:
Yok taklit olur o. Orjinal başlık buluruz.
Yada o konunun altına devam ederim ben :katil2:

Bu arada sana iki soru.
Yazıcıyı nasıl 1200 e aldın? Benden önce almıştın sanırım. Ben 2100'e aldım.

Ekstra masraflara bltouch eklemedin. Aldığında üzerinde mi vardı?

Yok taklit olur o. Orjinal başlık buluruz.
Yada o konunun altına devam ederim ben :katil2:

Bu arada sana iki soru.
Yazıcıyı nasıl 1200 e aldın? Benden önce almıştın sanırım. Ben 2100'e aldım.

Ekstra masraflara bltouch eklemedin. Aldığında üzerinde mi vardı?

Harbiden yazıcımdan haberim yok. Bltouch'ı unutmuşum. 75 lira da ona ekleyelim. Çin'den gelmişti zamanında. Doğru valla. :cheeky1:
Ben yazıcıyı 2019 ocak ayında sipariş ettim Çin'den. O zaman Türkiye'de yoktu. Her şey dahil 210 dolar gibi bir para ödedim. Tabii o zamanlar dolar 5.5 lira. :dans1: Bir de benimki düz ender 3.Ozamanlar pro da yoktu. Ender 2 ve 3.

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back