Ender 3 Pro Tabla Yamukluğu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Benim ender 3 ün tabla yüzeyi toroslar gibi dağlık ve engebeli. :kizgin4:
Bunun BLTouch dan başka çözümü var mı?

Mesh Bed Leveling'in nasıl yapıldığını anladım ama Videolarda bahsedilmeyen ve benim bilmediğim bazı durumlar var.
1- Yazıcının marlinini kartından okuyup mu editleyeceğim? Yoksa Marlinin bir sürümünü indirip editledikten sonra mı karta yükleyeceğim?
2- Yazıcıdan okuyacaksam nasıl olacak?
3-Marlini indirip kuracaksam son versiyonu mu indirmek mantıklı, yoksa yazıcıya uygun olanı mı bulmak lazım?

Mesh Bed Leveling'in nasıl yapıldığını anladım ama Videolarda bahsedilmeyen ve benim bilmediğim bazı durumlar var.
1- Yazıcının marlinini kartından okuyup mu editleyeceğim? Yoksa Marlinin bir sürümünü indirip editledikten sonra mı karta yükleyeceğim?
2- Yazıcıdan okuyacaksam nasıl olacak?
3-Marlini indirip kuracaksam son versiyonu mu indirmek mantıklı, yoksa yazıcıya uygun olanı mı bulmak lazım?

1- Orijinal kart takılıysa içindeki yazılıma müdahale edemiyoruz. Bu yüzden karta sıfırdan bootloader yakılıp tekrar marlin yüklenecek.
2- Dışarıdan yüklenecek.
3- Son sürüm en kararlı sürüm olmuyor maalesef. Bazı hotfixlerin yapılmış olduğu sürümler var. Onları bulup yüklemek daha mantıklı olur.

Son sürüm en kararlı sürüm olmuyor maalesef. Bazı hotfixlerin yapılmış olduğu sürümler var. Onları bulup yüklemek daha mantıklı olur.
Bu konuda bana yardımın dokunur mu? Bildiğin kararlı çalışan bir marlin linki var ise çok makbule geçer.
Ben araştırıp bulurum ama bilmediğim bir konuyu inceleyip anlamam çok zamanımı alıyor. Mümkün olduğunca kestirmeden gitmeye çalışıyorum.

Bu konuda bana yardımın dokunur mu? Bildiğin kararlı çalışan bir marlin linki var ise çok makbule geçer.
Ben araştırıp bulurum ama bilmediğim bir konuyu inceleyip anlamam çok zamanımı alıyor. Mümkün olduğunca kestirmeden gitmeye çalışıyorum.

Bakayım hocam buna. Uzun zamandır bltouch kullanıyorum ama araştırır sonucu paylaşırım burada. Çünkü bootloader yaktığımızda geri dönüşü olmayacak. Telefon rootlamak gibi olacak. Ama istediğimiz kadar marlin yükleyebiliyoruz o konuda sıkıntı yok.

Bakayım hocam buna. Uzun zamandır bltouch kullanıyorum ama araştırır sonucu paylaşırım burada. Çünkü bootloader yaktığımızda geri dönüşü olmayacak. Telefon rootlamak gibi olacak. Ama istediğimiz kadar marlin yükleyebiliyoruz o konuda sıkıntı yok.
Bu haliyle hiç bir şey yapamadığım için orjinalini korumanın faydası yok.
İki hafadır cihazla uğraşıyorum. Cam aldım, bant aldım, karbon nozzle aldım. Bana mısın demedi.
Erbil abinin güncelleme videosunu izliyorum şimdi. Uno kullanarak boot ediyor. Oradan yola çıkacağım. Birde boot edecek marlin sürümü bulunca gerisini hallederim diye düşünüyorum.

Erbil abinin sayesinde yazıcının anakartını sıfırlarım. Sonra videodaki marlin yazılımını yükledim. Bu yazılımda step motorlara menüden müdahaleyi kapattığı için creality orjinal sitesinden en güncel orjinal marlin yazılımını indirdim. Yazıcıya yükledim ve orjinal ender olarak çalıştı.
Sonra yazılımın config dosyasından mesh level'i aktif edince derleme hatası verdi. Orjinal yazılıma müdahale ettirmiyor diye düşünüyorum.
Aklıma başka bir sebep gelmedi. Mesh Level'i aktif edilebilen bir marlin versiyonu bulursam onun üzerinden devam edicem.

marlin derleme hatası.PNG

Bu konuda zamanla edindigim bir tecrube su, her baskida tablanin birbirinden uzak yerlerini secmek. Slicerlar genelde ortaliyor herseyi, her baskida elle cevirip baska bir lokasyon kullanmak tabla omrunu baya uzatiyor. Benim orta tarafta gocukluk varken, koselerden devam edip basarili sonuclar aldigim oldu.

Bu konuda zamanla edindigim bir tecrube su, her baskida tablanin birbirinden uzak yerlerini secmek. Slicerlar genelde ortaliyor herseyi, her baskida elle cevirip baska bir lokasyon kullanmak tabla omrunu baya uzatiyor. Benim orta tarafta gocukluk varken, koselerden devam edip basarili sonuclar aldigim oldu.
Bende tek tük parça basarken kenarları kullanıyordum gerçekten işe yarıyor. Ama bu sefer çok parça basmam gerekti. 200 civarı ufak tefek parçalar. Öyle ikişer, üçer basmak da sıktığı için her seferinde tablaya sığdığı kadar bassın istedim. Kurcaladıkça daha beter oldu. Ben yazıcı hakkında edindiğim bilgilere şaşırdım ama o gitgide kötüye gitti. Artık 3x1.5 cm lik minik bir parçayı bile tek bir tane basamıyorum.
Şimdi hayret ediyorum, ilk aldığımda o kadar bilgisizlikle nasıl bir sürü baskı aldım. Düşün alt tekerlekli kısım, x ekseni ve hotendin olduğu tekerlekli ray zangır zangır oynuyordu. Çünkü benim egzantirik somunundan aylar sonra haberim oldu. Ona rağmen sıkıntısız çıktı alıyordum.
Kim öğretti lan bu yazıcı ayarlarını bana?
@batubay bunlar hep senin başının altından çıkıyor he. :katil2:

• Haha
Reactions: 333
Basit cam uzeri bant eski ama beni hic yaniltmayan bir yontemdi. Manyetik tabla almadan once basit bir cama sans verebilirsin belki. Ben hala manyetik tablaya isinamadim. Anet A8 direk metal tabla ustu bant hala kullaniyorum 0.6 nozzle ile canavar, DIY bir Prusam vardi cam ustu bant sifir sorun, simdi Ender manyetik tabla ama 4/5inci baskida baktim problem olacak gibi hemen banda gectim simdilik sorun yok.

Basit cam uzeri bant eski ama beni hic yaniltmayan bir yontemdi. Manyetik tabla almadan once basit bir cama sans verebilirsin belki. Ben hala manyetik tablaya isinamadim. Anet A8 direk metal tabla ustu bant hala kullaniyorum 0.6 nozzle ile canavar, DIY bir Prusam vardi cam ustu bant sifir sorun, simdi Ender manyetik tabla ama 4/5inci baskida baktim problem olacak gibi hemen banda gectim simdilik sorun yok.
Bende iki gün önce cam ve bant'a geçtim. Yukarıdaki video cam ve bant ile çektiğim görüntü. Sorun tamamen bed leveling den kaynaklanıyor.

Hiç 3D yazıcı kullanmadım ama almayı düşünüyorum. Bu forumda ve başka yerlerde hep uygun fiyatlı 3D yazıcıların problemlerinde bahsediliyor. Anladığım kadarıyla zamanla sorunlar çıkmaya başlıyor. Bu sorun uygun fiyatlı yazıcı üreticilerinin ucuz parça kullanmasından mı yoksa yazılım ayarları ile fazla uğraşmamalarından mı kaynaklanıyor sizce. Yani zaxe gibi pahalı bir 3D yazıcı alsak bu tip problemlerle karşılaşmıycak mıyız?

İçini açıp pinler üzerinden bir kere firmware+bootloader yükleyince bir daha kutuyu açmanıza gerek kalmıyor. USB üzerinden kolayca firmware atabiliyorsunuz. Mesela oturduğum yerden Octoprint üzerinden atabiliyorum.

@Gokrtl Orijinal Creality firmware kullanırsan bir anlamı yok ki. O firmware'de mesh bed leveling yok. O aldığın hata şu demek: firmware fazla büyük oldu, mikroişlemciye sığmıyor. Gereksiz şeyleri (boot resimleri, vs.) kapatmayı dene. Bu başlığa kendi config dosyamı ekleyeceğim.

Hiç 3D yazıcı kullanmadım ama almayı düşünüyorum. Bu forumda ve başka yerlerde hep uygun fiyatlı 3D yazıcıların problemlerinde bahsediliyor. Anladığım kadarıyla zamanla sorunlar çıkmaya başlıyor. Bu sorun uygun fiyatlı yazıcı üreticilerinin ucuz parça kullanmasından mı yoksa yazılım ayarları ile fazla uğraşmamalarından mı kaynaklanıyor sizce. Yani zaxe gibi pahalı bir 3D yazıcı alsak bu tip problemlerle karşılaşmıycak mıyız?
Bence keyfi orada. Özellikle Ender gibi yazıcılar bu işin mantığını çok iyi öğretiyor. Aletin mekanik olarak nasıl çalıştığını bir kez anlayınca sorunları anında anlayıp çözebiliyorsunuz.

@Gokrtl Orijinal Creality firmware kullanırsan bir anlamı yok ki. O firmware'de mesh bed leveling yok. O aldığın hata şu demek: firmware fazla büyük oldu, mikroişlemciye sığmıyor. Gereksiz şeyleri (boot resimleri, vs.) kapatmayı dene. Bu başlığa kendi config dosyamı ekleyeceğim.
Firmware değilde orada 1.1.6 marlin yazıyordu.
Aynı dosyayı mesh levelling kodunu açmadan atabiliyorum ama.
Mesh levelling kodu şu şekilde zaten marlin içinde var. //#define Mesh Levelling
Benim tek yaptığım başındaki // ları kaldırmak.
Yani böyle yapınca kod büyüyorsa haklısın.

Son düzenleme:
Bence keyfi orada. Özellikle Ender gibi yazıcılar bu işin mantığını çok iyi öğretiyor. Aletin mekanik olarak nasıl çalıştığını bir kez anlayınca sorunları anında anlayıp çözebiliyorsunuz.
Peki DIY 3D yazıcı mantıklı mı? Yani bu gibi yazıcıların üreticilerinin tam yapamadığını biz düzgün yapabilir miyiz yoksa bu yazıcılardan edindiğimiz tecrübelerle sorunlara üretim aşamasında çözüm getirip daha iyisini mi yaparız?

Erbil abinin sayesinde yazıcının anakartını sıfırlarım. Sonra videodaki marlin yazılımını yükledim. Bu yazılımda step motorlara menüden müdahaleyi kapattığı için creality orjinal sitesinden en güncel orjinal marlin yazılımını indirdim. Yazıcıya yükledim ve orjinal ender olarak çalıştı.
Sonra yazılımın config dosyasından mesh level'i aktif edince derleme hatası verdi. Orjinal yazılıma müdahale ettirmiyor diye düşünüyorum.
Aklıma başka bir sebep gelmedi. Mesh Level'i aktif edilebilen bir marlin versiyonu bulursam onun üzerinden devam edicem.

10636 eklentisine bak

Hocam hafızama sığmadı diyor sanki burada. Dur yeni geldim hemen hafızamı tazeleyip dönüyorum. Buzzerı bile iptal etmemiz gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
5,855
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back