Ender 3 Pro Tabla Yamukluğu

Hocam mesh levellingden sonra store setting yapıp, curada start gcode içine de G28'in bir alt satırına G29 eklemeyi dener misiniz?

Hocam mesh levellingden sonra store setting yapıp, curada start gcode içine de G28'in bir alt satırına G29 eklemeyi dener misiniz?
@ckocagil 'ın aşağıdaki kodlarını eklemiştim start gcode satırına. Buradaki kodlarda hem mesh level başlatma, hemde G29 ile ilgili komutlar var. Bunlara rağmen mesh level çalışmıyor.
Cura aç. Makine ayarlarında başlangıç ve bitiş gcodeları var. Kendi başlangıç gcode'umu koyuyorum, istediğini kullan:

Kod:
; Ayni anda nozzle ve bed isit
M140 S{material_bed_temperature_layer_0}
M104 S{material_print_temperature_layer_0}
M109 S{material_print_temperature_layer_0}
M190 S{material_bed_temperature_layer_0}

G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G29 S4 Z0.0 ; Z offset
M420 S1 Z3.0 ; Enable mesh bed leveling

; Sol tarafa kisa cizgi cek
G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
G1 X0.1 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.1 Y100.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y100.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line
G92 E0 ; Reset Extruder
G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
G1 X5 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move over to prevent blob squish

Yaptığım değişiklikler:
- Aynı anda nozzle ve bed ısıtma
- Z offset belirleme (Z0.0 yerine offset girilecek)
- Mesh bed leveling açma
- Sol tarafa çekilen çizgiyi kısaltma

Şimdi şuraya bir özet geçsem iyi olacak.
1- Marlin 1.1.9 versiyon yüklendi
2- Mesh Level aktif edildi
3- Ekstruder ayarı yapıldı. 100 adımda 10cm filament çıktısı stabil hale getirildi ve ekstruder diş atlaması sorunu giderildi.
4- Mesh Level desteği ile 25 nokta tabla ayarı yapıldı.
5- Mesh Level ile ayar yapıldıktan sonra Z motorunun hiç sıçrama yapmadığı gözlemlendi.
6- Estep ayarı 250 de iken test çıktısı almıştık. Yarısı iyi yarısı kötü çıkmıştı. 100'e aldıktan sonra filament akışı azalmış olacağından tablaya yapışmayacağı kanaatindeyim. Akşam eve geçince bu kadar ayardan sonra bir test çıkışı daha alacağım.

Son olarak hotent için ikili ptfe boru aparatını zorla da olsa bastım ama ölçülere güvenmediğim için kullanmayı düşünmğyorum.

20210527_105334.jpg

Hocam çok bir etkisi olacağını düşünmüyorum ama G29 S4 Z0.0 satırını sadece G29 olarak deneyebilir misiniz? Marlinde G29 after home aktif olduğunda bile bazen çalışmıyor. Aklıma gelen diğer olası sorunlar mesh levellingden sonra save yapmamak, marlinde eeprom satırını aktif hale getirmemek.

Hocam çok bir etkisi olacağını düşünmüyorum ama G29 S4 Z0.0 satırını sadece G29 olarak deneyebilir misiniz? Marlinde G29 after home aktif olduğunda bile bazen çalışmıyor. Aklıma gelen diğer olası sorunlar mesh levellingden sonra save yapmamak, marlinde eeprom satırını aktif hale getirmemek.
Akşam 21:00 gibi G29olayını deneyeyim.
Store Settings seçeneğini her ayar yaptığım da mutlaka kullanıyorum.
Yüklemeden önce de eepromu aktif ettiğime eminim. Eğer marlin düzgün çalışıyorsa onlardan olma olasılığı yok.

İşin garibi "mesh level çalışımıyor" gibi kelimelerle arama yaptım, herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Herkes yüklemesinden, ayarlamasından bahsetmiş ama kimse de ben yaptım olmadı dememiş.

Akşam 21:00 gibi G29olayını deneyeyim.
Store Settings seçeneğini her ayar yaptığım da mutlaka kullanıyorum.
Yüklemeden önce de eepromu aktif ettiğime eminim. Eğer marlin düzgün çalışıyorsa onlardan olma olasılığı yok.

İşin garibi "mesh level çalışımıyor" gibi kelimelerle arama yaptım, herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Herkes yüklemesinden, ayarlamasından bahsetmiş ama kimse de ben yaptım olmadı dememiş.

Bende de olmamıştı ama nasıl düzelttim hatırlamıyorum. Z rodunda hiçbir hareket yoktu. Bu G29 ile çözmüş olabilirim ama. Onun dışında marlini kurcaladığımı da hatırlamıyorum.

Bende de olmamıştı ama nasıl düzelttim hatırlamıyorum. Z rodunda hiçbir hareket yoktu. Bu G29 ile çözmüş olabilirim ama. Onun dışında marlini kurcaladığımı da hatırlamıyorum.
Sendeki marlinin sürümü ne?

1 serisi çok eski yav. Ben 2 serisini kullanıyorum.

1 serisi çok eski yav. Ben 2 serisini kullanıyorum.
2 serisini bende yemiyor abi. Denedim 8 bit kartı kabul etmiyor. Hatta o işin mantığını da anlamış değilim. Kart 8 bit ama herkes yüklerken arduino idesinde 16bit lik kısımı seçiyor. Buna rağmen derlemeyi yapmıyor 2 serisi.

Son düzenleme:
Dün akşam G29'u denedim çalışmadı. Misafirim olduğundan ilgilenemedim. Bu gün biraz araştırma yapacağım bu mesh aktif etme ile ilgili.

Bu işin oluru yok. Bir sürü makale okudum video izledim. Büyük ihtimalle bendeki marlin sürümü bozuk. Bltouch alayım diye düşünüyorum ama daha doğru dürüst marlin yükleyemiyorumki.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back