Ender 3 Pro Tabla Yamukluğu

1.1.x kullanmışım zamanında. Hala da onu kullanıyorum.

Sırasıyla;
#define PROBE_MANUALLY
#define MESH_BED_LEVELLING
#define RESTORE_LEVELING_AFTER_G28
//#define ENABLE_LEVELLING_FADE_HEIGHT (bu deaktif kalsın)
=== Mesh === bölümü altındaki
#define MESH_INSET 10 (bu kenardan içeri girilecek mesafe)
#defineGRID_MAX_POINTS_X 5 (bu kaça kaçlık tarama yapacağımız değer. 5 dersek 5x5=25 3 dersek 3x3=9 noktadan değer okur)
#define LCD_BED_LEVELING
#define MBL_Z_STEP 0.01 (bu enkoderi çevirdiğimizde nozzleın yapacağı z hareketi miktarı)
#define EEPROM_SETTINGS
//#define DISABLE_M503(bu deaktif)
//#define STRING_CONFIG_H_AUTHOR(bu deaktif)
//#define SHOW_BOOTSCREEN(bu deaktif)

//#define ARC_SUPPORT (bu deaktif. sadece bu configuration_adv.h içinde bulunuyor. Diğer hepsi configuration.h içinde duruyor.)

Buzzerı bltouch için deaktif etmiştim şimdi hatırladım. Mesh levellingde gerek yok.

Son düzenleme:

Sırasıyla;
#define PROBE_MANUALLY
#defineGRID_MAX_POINTS_X 5 (bu kaça kaçlık tarama yapacağımız değer. 5 dersek 5x5=25 3 dersek 3x3=9 noktadan değer okur)
#define LCD_BED_LEVELING
#define MBL_Z_STEP 0.01 (bu enkoderi çevirdiğimizde nozzleın yapacağı z hareketi miktarı)
#define EEPROM_SETTINGS
//#defineDISABLE_M503(bu deaktif)
//#define STRING_CONFIG_H_AUTHOR
//#define SHOW_BOOTSCREEN

//#define ARC_SUPPORT (sadece bu configuration_adv.h içinde bulunuyor. Diğer hepsi configuration.h içinde duruyor.)

Buzzerı bltouch için deaktif etmiştim şimdi hatırladım. Mesh levellingde gerek yok.
Evet görünüşe göre bendeki sorun şu: bunların sadece 1 tanesini bile aktif etsem karta sığmıyor. Daha light bir sürüm lazım sanırım.

Sırasıyla;
#define PROBE_MANUALLY
#define LCD_BED_LEVELING
#define EEPROM_SETTINGS
//#define DISABLE_M503(bu deaktif)
//#define STRING_CONFIG_H_AUTHOR(bu deaktif)
//#define SHOW_BOOTSCREEN(bu deaktif)

//#define ARC_SUPPORT (bu deaktif. sadece bu configuration_adv.h içinde bulunuyor. Diğer hepsi configuration.h içinde duruyor.)

Farklı bir sayfada hata alıyorum.
marlin derleme hatası2.PNG

Kart 8 bit olduğu için hata veriyormuş. Arduino ideden 16 bit seçince derlemeyi yaptı ve başka bir hata verdi.

C:
"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-size" -A "C:\\Users\\Goko\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_889237/Marlin.ino.elf"
Çalışmanız programın 130952 bayt (100 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 130048 bayt.text section exceeds available space in board

Global değişkenler belleğin 6457 byte kadarını  (39%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 9927 byte yer kalıyor. En fazla 16384 byte kullanılabilir.
Taslak çok büyük; boyutunu azaltma ipuçları için şu adresi ziyaret edin: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size
Sanguino kartı için derleme hatası.

Görünüşe göre 8 bit karta bu sürümü yüklemek pek mümkün değil. Başka bir sürüm bulacağım.

Kart 8 bit olduğu için hata veriyormuş. Arduino ideden 16 bit seçince derlemeyi yaptı ve başka bir hata verdi.

C:
"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-size" -A "C:\\Users\\Goko\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_889237/Marlin.ino.elf"
Çalışmanız programın 130952 bayt (100 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 130048 bayt.text section exceeds available space in board

Global değişkenler belleğin 6457 byte kadarını  (39%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 9927 byte yer kalıyor. En fazla 16384 byte kullanılabilir.
Taslak çok büyük; boyutunu azaltma ipuçları için şu adresi ziyaret edin: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size
Sanguino kartı için derleme hatası.

Görünüşe göre 8 bit karta bu sürümü yüklemek pek mümkün değil. Başka bir sürüm bulacağım.

Evet birazcık daha alana ihtiyaç var gibi ama olmaması gerek. Acaba indirdiğiniz marlinde example configuration diye bir klasör var mı? Varsa onun içindeki ender 3 configürasyonunu mu kullanıyorsunuz acaba?

1.1.9 versiyonu buldum. Buda 16 bit için ama derleme hatası vermeyince arduino ide den 16 bit ayarını seçerek 8 bit karta yükleme yaptım.
Ben mi onu kandırdım, o mu beni kandırdı bilmiyorum ama şuanda yüklendi. Mesh Levelling yaptım 25 noktadan. Biraz da kalibrasyon yaparsam olacak herhalde.
Buda ilk baskı
20210523_105826.jpg

Bir tane küp bastım 15x15x15
x ve y de düzgün ama z de 14,5 çıkıyor. Bende doğal olarak hesap kitap yapıp normalde 400 olan z offseti 413.79'a çıkardım.
Filament tablaya yapışmamaya başladı. Hiç baskı alamıyorum. Herhalde dedim z ofset verince bed level bozuldu.
Tekrar mesh level yaptım, yine basamıyor. bir daha yaptım yine yok. z offseti geri alsam bu sefer ölçü yanlış çıkacak.

İkinci bir konu mesh leveli yapıyorum, store settings den kayıt ediyorum. sonra baskı olmayınca bir daha mesh levele geldiğimde sanki hiç ayar yapmamışım gibi nozull'u gezdirdikçe yer yer kafa tam oturuyor tablaya. Acaba her mesh level başlattığım da önceki ayarları sıfırlıyor mu? yoksa store settings çalışmıyor da hiç kayıt yapmıyor mu? Önceden girdiğim değerleri kağıda yazdım ama menüde karşılaştıracağım bir yer de bulamadım.

Birisi bana sihirli bir kelime söylesin yoksa çekiç ile girişmeme az kaldı :kizgin2: :kizgin4:

İkinci bir konu mesh leveli yapıyorum, store settings den kayıt ediyorum. sonra baskı olmayınca bir daha mesh levele geldiğimde sanki hiç ayar yapmamışım gibi nozull'u gezdirdikçe yer yer kafa tam oturuyor tablaya. Acaba her mesh level başlattığım da önceki ayarları sıfırlıyor mu? yoksa store settings çalışmıyor da hiç kayıt yapmıyor mu? Önceden girdiğim değerleri kağıda yazdım ama menüde karşılaştıracağım bir yer de bulamadım.

Birisi bana sihirli bir kelime söylesin yoksa çekiç ile girişmeme az kaldı :kizgin2: :kizgin4:

Cura aç. Makine ayarlarında başlangıç ve bitiş gcodeları var. Kendi başlangıç gcode'umu koyuyorum, istediğini kullan:

Kod:
; Ayni anda nozzle ve bed isit
M140 S{material_bed_temperature_layer_0}
M104 S{material_print_temperature_layer_0}
M109 S{material_print_temperature_layer_0}
M190 S{material_bed_temperature_layer_0}

G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G29 S4 Z0.0 ; Z offset
M420 S1 Z3.0 ; Enable mesh bed leveling

; Sol tarafa kisa cizgi cek
G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
G1 X0.1 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.1 Y100.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y100.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line
G92 E0 ; Reset Extruder
G1 X5 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move over to prevent blob squish

Yaptığım değişiklikler:
- Aynı anda nozzle ve bed ısıtma
- Z offset belirleme (Z0.0 yerine offset girilecek)
- Mesh bed leveling açma
- Sol tarafa çekilen çizgiyi kısaltma

Son düzenleme:
Cura aç. Makine ayarlarında başlangıç ve bitiş gcodeları var. Kendi başlangıç gcode'umu koyuyorum, istediğini kullan:

Kod:

G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G29 S4 Z0.0 ; Z offset

G92 E0 ; Reset Extruder

Yaptığım değişiklikler:
- Mesh bed leveling açma
Deniyorum.

Kod:

G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G29 S4 Z0.0 ; Z offset

G92 E0 ; Reset Extruder

Yaptığım değişiklikler:
- Mesh bed leveling açma
Yaptım görünüşe göre mesh leveling aktif oldu. ama ben ayarı iyi yapamamışım herhalde nozzle çok yakın tablaya. Bir daha ayarlayacağım.

Bu yan tarafa çizdiği çizgiyi biraz içeri çizmesini istiyorum. Camın kenarından aşağı düşüyor çizgi. Onu nasıl ayarlarım?
x değerine offset verdim ama çizgiyi değil baskıyı kaydırdı.

G1 komutlarındaki koordinatları kaydırırsan sadece çizgi kaymalı, baskı değil. Hem X'e hem Y'ye 10 eklemeyi dene.

G1 komutlarındaki koordinatları kaydırırsan sadece çizgi kaymalı, baskı değil. Hem X'e hem Y'ye 10 eklemeyi dene.
Şu dördünü;
C:
G1 X0.1 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little

Şununla değiştirdim ama hiç fayda etmedi.
C:
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.7 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.7 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line

Nozzle cok yakin derken sadece ilk katmani basip fotograf koyarmisin? Cunku 15x15x15 kupte ilk katmanin cok yuksek geldi bana brim cizgisinden gordugum. Filamenti bir silindir olarak dusunursek en kalin orta yeri tablaya ilk katmanda basarsa hic yuvarlanma ve cizgiler arasi bosluk olmamasi lazim bence. Yani nozzle diyelimki 0.4 mm ilk katmani 0.2 den bosaltmasi lazim en iyi tutus icin kanimca.

Bide Z ekseninde mekanik hareket sorunsuz diymi tamamen?

Son olarak extruderi 5 cm yukarda isitip filamenti manuel olarak extrude ettiginde, dumduz cizgi olarak iniyor diymi? Benim daha once extruderden duzgun cikmadigi icin yapismama problemim oldu.

Bide herzaman filamentlede alakali olabiliyor, ozellikle iyi saklanmayan, eskiyen kurumus filamentler, bazen ayni markanin baska rengi bile problemli oluyor, baska filamentin varsa onuda bir dene istersen.

Son düzenleme:
Nozzle cok yakin derken sadece ilk katmani basip fotograf koyarmisin? Cunku 15x15x15 kupte ilk katmanin cok yuksek geldi bana brim cizgisinden gordugum. Filamenti bir silindir olarak dusunursek en kalin orta yeri tablaya ilk katmanda basarsa hic yuvarlanma ve cizgiler arasi bosluk olmamasi lazim bence. Yani nozzle diyelimki 0.4 mm ilk katmani 0.2 den bosaltmasi lazim en iyi tutus icin kanimca.

Bide Z ekseninde mekanik hareket sorunsuz diymi tamamen?

Son olarak extruderi 5 cm yukarda isitip filamenti manuel olarak extrude ettiginde, dumduz cizgi olarak iniyor diymi? Benim daha once extruderden duzgun cikmadigi icin yapismama problemim oldu.
Şu anda hiç baskı alamıyorum. Bir ortasını tutturamıyorum. Ya nozzle tablaya sürtüyor, yada havada kalıyor.
İşe gitmek için evden çıkmadan aldığım son baskıda filament yapışmıyordu.
Kurcalamaktan kafam da allak bullak oldu zaten. Bu gidişle adımı da unutacağım.
Sizin söylediklerinizi yarın deneyebilirim. İş başı yaptım şimdi.

Şu dördünü;
C:
G1 X0.1 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little

Şununla değiştirdim ama hiç fayda etmedi.
C:
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.7 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.7 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line
0.3mm eklemişsin. Daha fazla ekle.

Yorumsuz...

20210524_141045.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,923
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back