Firma aldığım ürünün faturasını geciktiriyor.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.
Beyler, fatura geciktirildi diye Türkiye'de faaliyet gösteren YERLİ bir firmaya için bu yazılanların amacını tamamen aştığını düşünüyorum. Firma siparişi almış, ürünü teslim etmiş. Sadece fatura gecikti diye bir firma için

Müşterisini koyun gibi peşinden meeleten bir firma

demek bence hiç yerine değil. Ben o firmadan 7000 dolarlık ürün satın aldım, hiçbir sorun yaşamadan ürün bana teslim edildi. Kullanıyorum ve farklı bir ürünün de siparişini verdim.

Konuya yazan herkese tekrar hatırlatıyorum. Eğer konu mahkemelik olur ve söylenenler "firmayı karalama" olarak değerlendirilirse, yasal olarak mesajları yazanlar sorumlu olacaktır. One göre herkes söyleyeceği kelimeleri doğru bir şekilde seçsin.

Böyle bir konu ancak yalan beyan ile açıldıysa mahkemelik olur ki burada bu beyana istinaden yorum yapıyoruz demektir. Orası bizi bağlamaz.

Benim yorumum sana göre yerinde olmayabilir ama bu suç teşkil edecek bir yorum da değil.

Bilakis, fatura yasal sürenin dışında kesildiyse, suçu ve suçluyu övmek suçtur...

@coder İstersen kendi yazdığın mesajları silebilirsin. Ama şimdiye kadar forumda hiçbir konuyu silmedik.

Son zamanlarda fiş fatura konusunda sanki otorite ortadan kalkmış, kimse devleti sallamıyormuş gibi enteresan bir durum var. Giyim mağazası %1 kdv li gıda fişi kesiyor. Lahmacun yiyene fiş %1 boş pide. İlaç alana eczane muayene fişi kesiyor. Yani işletmede %1 KDV li bir kalem varsa herkes ona yaslıyor. İnternetten alış veriş yapıyorsun, fatura gelmiyor. Bir ara faturam nerde diye yazınca kesip gönderiyorlardı, şimdi hiç takmıyorlar bile. Telefonumu yenileyeyim diye bakındım. Ürün yorumları faturam gelmedi yazanlarla dolu. Altındaki firmaları geç, koskoca N11 kendi sattığı ürünlere bile fatura göndermez olmuş. Bu cesareti nereden alıyorlar merak ediyorum.

Son zamanlarda fiş fatura konusunda sanki otorite ortadan kalkmış, kimse devleti sallamıyormuş gibi enteresan bir durum var. Giyim mağazası %1 kdv li gıda fişi kesiyor. Lahmacun yiyene fiş %1 boş pide. İlaç alana eczane muayene fişi kesiyor. Yani işletmede %1 KDV li bir kalem varsa herkes ona yaslıyor. İnternetten alış veriş yapıyorsun, fatura gelmiyor. Bir ara faturam nerde diye yazınca kesip gönderiyorlardı, şimdi hiç takmıyorlar bile. Telefonumu yenileyeyim diye bakındım. Ürün yorumları faturam gelmedi yazanlarla dolu. Altındaki firmaları geç, koskoca N11 kendi sattığı ürünlere bile fatura göndermez olmuş. Bu cesareti nereden alıyorlar merak ediyorum.
Bizde kanunun sadece adı var. Kağıt üstünde düzen ve nizam için uygun görünen kanunlar uygulamaya gelince opsiyonel oluyor.

Çevirmede polis ruhsat kontrolü yapıyor gerekirse ceza kesiyor. O sırada aynı yerden geçen kasksız moped sürücüsüne bakmıyor bile. Veya geri stopları olmayan ve arazi ışığıyla arkadan gelenin gözünü alan traktörler muaf. Bunların reflektörü bile olmayan römorkla gidenlerini görmüşsünüzdür.

Vergi sistemi de böyle. Uygulama vergi kaçırmak üzerine kurulu. Bu piyasada vergisini usulunca ödeyecek olsa küçük esnafın çoğu asgari ücreti bile zor çıkarır. Bunu söylerken vergi kaçırmak iyi bir şeydir zorunludur demiyorum. Kanunu yapanların düzenden bir haberi yok. Uygulayanlar, kanunu kesin bir şekilde uygulasa bile, yüksek merciilerden dönüp gelen istisnalar, torpiller yüzünden kendi başını yakıyor.

Arada bir ilçe tarımdan memurlar ceza kesmeye çıkarlar. Cezaları da haraç keser gibi toplarlar. Aynı şeyi maliyeden gelenler de yaparlar. Ama sadece bu cezayı arada bir keserler uygulamayı dayatmak için hiçbir şey yapmazlar. Ceza'nın kesildiği kanun aslında toplum menfaatine koyulmuş bir uygulama. Ama olay öyle bir cereyan ediyor ki ceza kesiliyor, sebebi toplum menfaatine koyulmuş kurala uyulmaması. Uygulamanın sonucuna bakıyoruz. Kanuna yine uyulmuyor, toplum menfaatine hiçbir sonuç çıkmamış oluyor, vadesi gelince memurlar yine çıkıp haraçlarını kesiyorlar.

Neresinden tutsan elinde kalıyor.

Neyi talep edersen o olursun.

Mazur görüp, mazeret uydurduğun zaman neye mazeret uydurduysan onu hak eden biri oluyorsun...

Öğrenilmiş çaresizlik, kişinin bir problemle karşılaştığında, bu problemi çözmek için yapabileceği hiçbir şey olmadığına inandığı bir durumdur.

Muammalerı ile birlitke meşhur bir deneye dayanan günümüzü de güzel tarif eden bir deney de var.

"Deney, beş maymun ve tepesinden muz sarkıtılan bir kafesten oluşmaktadır.

Maymunlardan birinin muza ulaşmaya çalışması sonucu, araştırmacı beş maymuna da tazyikli soğuk su sıkmaktaydı. Bir süre sonra maymunlar, muzu almaya çalışmaya cesaret edemedi.

Ardından beş maymundan biri alınıp yerine daha önce su sıkılmamış, orijinal deneyden olmayan bir maymun konuldu. Maymunun muzu almaya çalışmasına karşın diğer maymunlar, yeni maymuna saldırmaya başladı.

Sonrasında yeni maymunun dışındaki maymunlardan biri de diğer yeni bir maymunla değiştirildi. Muza ulaşmaya çalışan maymun, önceki yeni maymun dahil diğer maymunlar tarafından dövüldü.

Bu şekilde eski maymunlar yenileriyle tek tek değiştirildi. Sonuç olarak, daha önce hiç tazyikli su sıkılmamış kafesteki beş maymun, muzu almaya çalışmadı."

Kaynak:
---

Hakkın olan muzlar için hiç ıslanmasan mücadele dahi vermeden, neye izin veriyoarlarsa ona razı gelerek, sana verileni hak eden bir topluma dönüşüyorsun...

Şimdi bahsettiğin şey kendi içinde tutarlı. Ama bununla bağdaştırıp yazdığın çıkarımda eksiklik var bence.

Maymunların maymunluk yapmaktan başka seçenekleri yok. Bu maymunların içine koyulduğu düzen-deney tarif ettiğinin davranışa sebep oluyor. Bu deneyi hangi maymun grubu ile yaparsan yap muhtemelen aynı sonucu alacaksın.

Ben içinde bulunduğumuz durumu bir çöplüğe benzetiyorum. Hepimizde bu çöplükteki böcekleriz. Bazılarımızın kanatları var daha az kokan yerlerde çöpleniyor. Bazılarımızın renkleri cafcaflı ötüşleri güzel.

Bazılarımız çöplüğün o kadar berbat yerlerinde ki hem kanatsız doğmuşlar, hem bu berbat yerdeki pislik algılarını iyice bozmuş, çöplüğün daha güzel olan yerlerini görmüyorlar bile, görseler de çoğunun oraya gidebilecek gücü yok.

Bu çöplükteki böceklerden hiçbirinin çöplüğü değiştirmeye yetecek gücü yok. Böcek tabiatlarında ne varsa onu yapmaya devam edecekler.

Kanatlı böcek bu berbat yerleri tepeden görüp bu böceklerin davranışlarını hor görebilir. Ama o berbat yerin kanatlı böceği de o hale sokmayacağı kesin değil.

Çöplükte bazı böcekler var ki pisliğin artışında rol oynuyorlar. Ürettikleri pislik de kendilerine yarıyor. Ve bu pislik diğerlerini zayıflatırken bu böcekleri daha güçlü yapıyor diğer böcekler buna pek karşı koyamıyor.

Bir çöplükte pislik üreten böceklerin sayısı iyice arttığında üretilen pislik metan gazı patlamasına sebep olana kadar pozitif geri besleme devam edecek. :). Bu patlama olduğunda ancak pislik seyrelebilir. O zaman diğer böcekler pozitif geri beslemenin zayıflamasıyla daha dengeli ve hale getirebilecek çöplüğü.

Mesela sen de bu düzenin parçasısın. 250 bastığını söylüyorsun yollarda. Yakalandığında cezasını ödüyorsun, aynı bahsettiğimiz vergisini kaçıran adamlar gibi. Ben de bu mesajı direksiyon başında yazıyorum...

Konunun başı uçmuş ama yaşamaya devam ediyor..!makul bir başlık lazım galiba.. :)

..fiş fatura verilmezse ne yapmamız lazım gibi.

Son düzenleme:
Şimdi bahsettiğin şey kendi içinde tutarlı. Ama bununla bağdaştırıp yazdığın çıkarımda eksiklik var bence.

Maymunların maymunluk yapmaktan başka seçenekleri yok. Bu maymunların içine koyulduğu düzen-deney tarif ettiğinin davranışa sebep oluyor. Bu deneyi hangi maymun grubu ile yaparsan yap muhtemelen aynı sonucu alacaksın.

Ben içinde bulunduğumuz durumu bir çöplüğe benzetiyorum. Hepimizde bu çöplükteki böcekleriz. Bazılarımızın kanatları var daha az kokan yerlerde çöpleniyor. Bazılarımızın renkleri cafcaflı ötüşleri güzel.

Bazılarımız çöplüğün o kadar berbat yerlerinde ki hem kanatsız doğmuşlar, hem bu berbat yerdeki pislik algılarını iyice bozmuş, çöplüğün daha güzel olan yerlerini görmüyorlar bile, görseler de çoğunun oraya gidebilecek gücü yok.

Bu çöplükteki böceklerden hiçbirinin çöplüğü değiştirmeye yetecek gücü yok. Böcek tabiatlarında ne varsa onu yapmaya devam edecekler.

Kanatlı böcek bu berbat yerleri tepeden görüp bu böceklerin davranışlarını hor görebilir. Ama o berbat yerin kanatlı böceği de o hale sokmayacağı kesin değil.

Çöplükte bazı böcekler var ki pisliğin artışında rol oynuyorlar. Ürettikleri pislik de kendilerine yarıyor. Ve bu pislik diğerlerini zayıflatırken bu böcekleri daha güçlü yapıyor diğer böcekler buna pek karşı koyamıyor.

Bir çöplükte pislik üreten böceklerin sayısı iyice arttığında üretilen pislik metan gazı patlamasına sebep olana kadar pozitif geri besleme devam edecek. :). Bu patlama olduğunda ancak pislik seyrelebilir. O zaman diğer böcekler pozitif geri beslemenin zayıflamasıyla daha dengeli ve hale getirebilecek çöplüğü.

Mesela sen de bu düzenin parçasısın. 250 bastığını söylüyorsun yollarda. Yakalandığında cezasını ödüyorsun, aynı bahsettiğimiz vergisini kaçıran adamlar gibi. Ben de bu mesajı direksiyon başında yazıyorum...

Tam olarak "Bu çöplükteki böceklerden hiçbirinin çöplüğü değiştirmeye yetecek gücü yok." cümlesi öğrenilmiş bir çaresizlik emaresi gibi duruyor. Ayrıca bu cümle doğru da değil. Doğru olsa insanlığı yönlendiren insanlar olmazdı, bizde kabile dahi olmazdık. Uçan böceğin yazdığı kitabı okuduğunda, sende birşeyler değişiyorsa uçmana gerek yok. o_O

Neyse yinede alegori yeteneğin iyiymiş. Yanlız önermeni anlamadım. Zaman zaman hatalar yapıyoruz diye, 250 ile giden ya da direksiyonda telefonu ile oynayan birini haklı mı çıkartalım? :D

Ek bilgi olarak direksiyonda telefonla oynamak bütün toplumlarda yasak iken, hız limitleri görecedir. Bazı halka açık yollarda limit olmadığından görece olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde cezası var ayrı bir konu.

Havada kalmaması için uygun bir şekilde değiştirdim konu başlığını.

Uçan böceğin yazdığı kitabı okuduğunda, sende birşeyler değişiyorsa uçmana gerek yok. o_O
Bence biz burada çöplüğün her yerinden kanatlı yada kendine kanat edinmeye çalışan ve kokudan rahatsız, kokuyu da azaltmaya çalışan böceklerdeniz. Kokunun kaynağında ve azaltma yöntemlerinde anlaşamadığımız oluyor, ama olsun (pöh pöh pöh!)

Bu adil olmuş :) ben seni böcek yaptım benimle beraber, sen de ikimizin yaptığına denyoluk dedin. Beni biraz daha denyo yaptın ama kabul :). Hem hiç denyoluk yapmadan da bu çöplüğün kokusu çekilir mi :p?

Yerli bir firmadan 04-01-2024 tarihinde osiloskop aldım, 18.000 tl kusur eft yaptım, firma ürünü ertesi günü yolladı ama ürünün faturasını ve sevk irsaliyesini yollamadı.

Bir hafta sonra görüştüğümde bir hafta sonra gönderilir denildi, halbuki ben aradığımda bir hafta olmuştu zaten ama gönderilmemişti.

Yasal süreç 7 gündür, ödemeden itibaren 7 gün içinde fatura gönderilmelidir. Kaldıki 3000 TL kusur kdv ve garanti durumları söz konusu.

Tekrar görüştüm, muhasebeci rahatsız, fatura başka yerden gelecek şeklinde cevaplar verince buraya konu açmaya karar verdim.

Gelişme: firmanın bu konudan haberi oldu sanırım. 11. günde faturam yollandı, firma sahibi gecikmeden dolayı özür diledi ve sorun çözüldü.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

Not: Firma sahibi beni az önce telefon ile aradı uzunca konuştuk, aksaklıktan ve yaşananlardan dolayı tekrar üzüntülerini dile getirdi.
Kötü bir niyet olmadığını ve aksaklıkların neden olduğu konusunda beni açıkça bilgilendirdi.

Ben tekrar bu firmadan alış veriş yaparmıyım, evet yaparım, aklında firma hakkında soru işareti olanların da kafalarındaki soru işaretlerini silmelerini öneririm.
Almayı düşündüğüm Siglent SDG2042X Sinyal jeneratörünü de konuda bahsi geçen firmadan gönül rahatlığı ile alırmıyım evet alırım.
Ben o firmadan alisveris yapmam. Soyledikleri bahane hic gercekci gelmedi. Fatura kesmek dedigin bir kac tusa basmaktan ibaret. Musteriye kart ac, fatura modulune gir, musteriyi secip x urunden bir tane sattim de. Bunu maymuna gostersen 5. tekrarda ogrenir. Kimsenin imza yetkisi olmamasi da mumkun degil. Bir sirkette bu isi sadece bir kisi becerebiliyorsa o bile o sirket ile is yapmamak icin yeterli benim gozumde. Demek ki adam trafik kazasi gecirip olse sirketi batiracaklar. Gavurlarla calisanlar bilir. Egr karsinizdaki kurumsal bir firma ve siz tek kisi ya da az sayida calisani olan firma iseniz adamlar size projedeki ust duzey elemanlardan ya da sizin gorevden acil el cekmeniz gerektiginde kimin gececegini sorarlar. Hemen yanit veremiyorsaniz o is yatar. Devamlilik esastir. Sirkette fatura kesecek eleman bile yoksa belkide sirket yoktur. :D

Son düzenleme:
Not: Firma sahibi beni az önce telefon ile aradı uzunca konuştuk, aksaklıktan ve yaşananlardan dolayı tekrar üzüntülerini dile getirdi.
Kötü bir niyet olmadığını ve aksaklıkların neden olduğu konusunda beni açıkça bilgilendirdi.
Bence olan sen buraya yazdıktan sonra adları lekelenmesin diye paçaları tutuştu ve özür mözür bundan sonra gelişti. Önemli olan olay buralara gelmeden bu tavrı göstermek. Diyelim ben buradan firmama toplu cihaz alımı yaptım bir dünya para harcayarak, yarın cihazlarda sorun çıkıpta aradığımda teknik destek elemanımız çok hasta maalesef sizi haftaya kadar bekleteceğiz deseler ben bu firmayla iş yapar mıyım bir daha. Yedek elemanınız mı yok yani.Burada meseleyi insanlık haliyle açıklamak pek akla yatkın değil. Sonuçta bakkal dükkanı değil, yumurta satmıyor osiloskop satıyor. Benim bu olaydan anladığım burası pek kurumsal bir yer değil. Mesela alışverişlerimi genelde amazondan yapmaya özen gösteriyorum. Bir ara agt kurye kaynaklı kargolarda gecikme oluyordu. Amazon bana siparişi iptal edip ücret iadesi hakkı veriyordu ama hem acil olmadığı için hem de amazondan çok memnun olduğum için tek tük yaşanan ve amazondan kaynaklı olmadığını bildiğim için herhangi bir bir şikayette bulunmadım. Belli bir süre sonra da zaten agt kurye ile çalışmayı bıraktılar. Halden anlamak böyle durumlarda belki geçerli olabilir. Geçen gün anker powerbankim bozuldu alalı fazla olmamıştı anker teknik servisi olan Sanal BT'ye gönderdim ve hiç talepte bulunmama rağmen direk yenisiyle değiştirip gönderdiler. Çoğu yer kullanıcı hatası deyip geri gönderiyor. Müşteri memnuniyeti böyle birşey. Birde bu tip şeyler maalesef bizim ülkemizde çok yaygın. Aksi olunca şaşırıyor ve çok mutlu oluyoruz. Powerbankim yenisiyle değiştirilince çok şaşırmıştım. Beklemiyordum böyle birşey. Halbuki olması gereken bu zaten.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back