forum geneli uzmanlık listesi

Tamam da bu forumun mantığına aykırı. Forum gönüllülüğün esas olduğu bir şey. Forum ahalisi arasında yazılı olmayan sözleşme bu değil mi? Samimi ol ya da olma, insanı durduk yerde bahane uydurmak zorunda bırakacak hiçbir şey iyi değil. Hatta @ işaretiyle ruh çağırma imkanı bile bence yanlış kullanıldığı için iyi değil.

İlk başta kulağa hoş ve mantıklı geliyor. Ama böyle bir etiketlemenin forumu genel öğrenme amaçlı kullananlar (özellikle ögrenciler) için kısmen zararlı olacağını düşünüyorum. Böyle bir özellik şeffaf olarak kullanıldığında tüm forum üyelerine fayda sağlayacaktır. Sorusuna yanıt arayan bir kullanıcı, konunun uzmanı bir başka kullanıcıya özel mesaj marifetiyle sorusunu sorup cevabını alacak. Bu etkileşimden sadece kendisi faydalanmış olacak. Diğer forum üyeleri bundan faydalanamayacak. Forumların varoluş amacı olan paylaşım geleneğine tamamen tezat bir durum. Zaman zaman hepimizin forumlardaki kullanıcılardan özellikle yardım isteme amaçlı özel mesajlar aldığı oluyordur. Genel olarak yardım istedikleri konuyu forumlarda açmamalarının sebebini ticari kaygılara bağlıyorum.

Tanışma bölümünün önemli bir yararı olacak. Farketmişsinizdir, yeni bir üye geliyor, bir soru soruyor ve soru da son derece özet. Biz de şimdi merak ediyoruz, bu üye neyi biliyor? neyi bilmiyor? elinde hangi ekipman var? hangi işi yapıyor? Ama üye olduktan sonra kısa bir tanışma mesajı atarsa en azından tamamen karanlıkta olmayız.

İlk başta kulağa hoş ve mantıklı geliyor. Ama böyle bir etiketlemenin forumu genel öğrenme amaçlı kullananlar (özellikle ögrenciler) için kısmen zararlı olacağını düşünüyorum. Böyle bir özellik şeffaf olarak kullanıldığında tüm forum üyelerine fayda sağlayacaktır. Sorusuna yanıt arayan bir kullanıcı, konunun uzmanı bir başka kullanıcıya özel mesaj marifetiyle sorusunu sorup cevabını alacak. Bu etkileşimden sadece kendisi faydalanmış olacak. Diğer forum üyeleri bundan faydalanamayacak. Forumların varoluş amacı olan paylaşım geleneğine tamamen tezat bir durum. Zaman zaman hepimizin forumlardaki kullanıcılardan özellikle yardım isteme amaçlı özel mesajlar aldığı oluyordur. Genel olarak yardım istedikleri konuyu forumlarda açmamalarının sebebini ticari kaygılara bağlıyorum.
Özel mesajdan yabacılardan gelen isteklere eğer detaylı birşey işe şahsen ben cevap vermem çünkü bu özel danışmanlığa girer ama eğer konu açmaya değmeyecek çok basit birşey ise (ki buna da uygun bi konu bulup kaynak yapmak gerek :) ) veya firma / şahıs adı - halka açık olmayan bilgilerden bahsedilmesi , fiyat sorulması vs gibi durumlar var ise ozelden yazar - cevaplarım çünkü burada bilgi sayısız kişiye ulaştığı için gönüllülük esası ile vakit ayırıyoruz en sinir olduğum şeylerden bir tanesi yeni üye geliyor sorusunu soruyor insanlar emek harcayıp cevap veriyor sonra soruyu soran bütün mesajlarını silip ilk mesajı sorun çözülmüştür teşekkür ederim (opsiyonel :) ) diye değiştiriyor.

RİCA EDERİZ (!) :katil2:

• Haha
Reactions: nt
Tanışma bölümü yerine; yeni üyeler veya forumdaki aktiflik süresi belli saatin altında olanlar ilk konularını "Yeni başlayanlar" bölümüne açmak zorunda olsa.

Hatta konu açmasa daha iyi bile. Adamın ilk mesajı var konu açmış detay soruyorsun adam orta da yok. Bir daha da uğramıyor foruma.

aslında gelmesi gereken çok katı kural var;

1ilk 5 mesaj yönetim onayına tabii olmalı.
@slewrate dediği gibi belli bir zamana kadar yeni başlayanlar aktif olmalı.
belli mesaj sayısına kadar dm gönder kapalı olmalı yönetim hariç.

he birde projeye başlayıp bitirmeyenlere yaptırım uygulansın :katil2:

birde istediğim özellik.
projeler için proje dosyası oluşturma gelsin nasıl olacak şöyle anlatayım;
Bir klasöre girdiğinizi düşünün klasör adı proje başlığı ve açıklaması olacak.
içinde alt klasörler var;

"GÜÇ KAYNAĞI KONTROL KARTI"
-ENTEGRE SEÇİMİ
--POWER BOARD PİNOUT TESPİTİ
---SELF TEST
----FULL TEST FLYING
-----FULL TEST ON DEVICE

Böyle bir özellik eklenirse bu konuda çok mesaj oldu yeni konuya geçelim diye bir sorun kalmaz her başlık proje altında ayrı bir yer tutar birde tartışma başlığı açılır sohbet orada döner

Çok soft kurallar bunlar benim önerim :D

Nüfus Cüzdanı
İkametgah Belgesi
Sabıka Kaydı
Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi
Adres ve İletişim Bilgileri Formu
Kredi notu
Bankadan borçsuzdur kağıdı
Kişilik testi
IQ ve EQ testi
Komşularından manyak olmadığını kanıtlayan belge
Apartman aidatını zamanında ödüyormu yöneticiden döküm
Kişinin yıldız haritası
İmzalı masal kitabı
Arabası varsa ortalama 100 kilometrede kaç litre yakıyor
:alkis1:

Çok soft kurallar bunlar benim önerim :D

Nüfus Cüzdanı
İkametgah Belgesi
Sabıka Kaydı
Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi
Adres ve İletişim Bilgileri Formu
Kredi notu
Bankadan borçsuzdur kağıdı
Kişilik testi
IQ ve EQ testi
Komşularından manyak olmadığını kanıtlayan belge
Apartman aidatını zamanında ödüyormu yöneticiden döküm
Kişinin yıldız haritası
İmzalı masal kitabı
Arabası varsa ortalama 100 kilometrede kaç litre yakıyor
:alkis1:
Birkaç şey eksik kalmış

• Haha
Reactions: nt
Kullanıcının kendi konusunu silmesi (sadece kendi mesajları varsa) ile ilgili bir xenforo nun kendi forumunda soru sordum. Verilen cevap, forum yazılımının bunu desteklemediği. Kullanıcılara bu yetki verilebiliyor, ama o durumda kullanıcı kayıtsız şartsız konuyu silebiliyor, yani başkalarının mesajları varsa da silebiliyor. Bu da haliyle uygun olmaz.

Yeni üyelerin genel bir tanışma mesajı atması işini de halledeceğim, daha nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back