Forumda takılma, uzun sürede yüklenme gibi sorun yaşayanlar var mı?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir süredir forumda sayfa yenileme, sayfa geçişi, bir mesaj yazdıktan sonra mesajın foruma kaydında gecikmeler görüyorum. Bazan 10 saniye bekliyor sonra mesaj foruma ulaşıyor. Başka bu problemi yaşayanlar var mı? Sorunun kaynağını bilmiyorum, ama sadece bana özgü değilse hosting ile ilgili olduğundan şüphelenip ona göre bakacağım.

İnternet bağlantım iyi olmasına rağmen bende çok ciddi gecikmeler oluyor. Bazen konuyu açamayıp kapatıp tekrar açtığım filan oluyor. Bu durum telefon bağlantımda (hattın interneti) benzer şekilde yaşanıyor.

Bende yaşıyorum. Ben hosting kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hosting firması değiştikten sonra sitenin performansı farketti. Özellikle son zamanlarda ciddi bir ağırlaşma var.

konu başlıklarına tıkladığımda açılma 8-10 saniye hatta daha uzun sürebiliyor.

20sn yuklenemedigi oluyor, sonra bir anda yuklniyor.

bazen giriyorum çok hızlı hatta farkına varamıyorum açıldığının bazende aşırı yavaş dönüyor dönüyor dönüyor.

internet hızımda sorun yok yan sekmede başka forum açık onda bu dalgalanma olmazken burada oluyor.

ben bakım vardır diyip yazmadım.

Natroya destek talebinde bulundum bakalım ne diyecekler. Ama sorun hosting ile ilgili duruyor, çünkü aynı hesapta mantis sitesi ve wiki sitesi oluşturmuştum, tümünde aynı yavaşlık var.

Ben de eskisine göre çok fazla gecikme olmaya başladı sayfaların açılması ve yüklemesi çok uzun sürüyor

Şuanda hızlanmış olması lazım.

Şimdi eposta geldi Natro'dan. Ağ kaynaklı bir sorun varmış ve giderilmiş.

Forumun otomatik olarak yedeğini alma konusunda hala bir çözüm arıyorum. ssh erişimi istedim Natro'dan, vermediler. FTP erişimi var, ama 20 GB tutan yüzbinlerce dosyayı transfer etmek çok uzun sürüyor. Başka bir çözüm aklına gelen varsa söylesin.

Timur abi,

Daha önce başka bir forumun altyapısını düzenliyordum. Orada en büyük sıkıntı eklentilerin boyutları idi. Bir sure sonra bu eklenti boyutları 100 GB gibi boyutlara çıkmıştı.

Eklenti sistemini farklı bir sunucuya aktarmak yada ücretsiz sitelere yönlendirmek bu büyümeyi durdurabilir. Tabiki dezavantajları da yok değil bunu kabul ediyorum.

Bu hizla buyumek ileride yedek almayi yada forumu tasimayi daha da zorlastiracak.

Forumun altyapısında güncelliğini yitiren konularla ilgili arama silme özellikleri olmali. Forum alanini biraz rahatlatir. Ama bu pek tercih yolu olmamalı tabiki.

Kolay gelsin.

Evet eklentiler baya yer tutuyor. Aslında şu anda paylaşımlı hosting olduğu için yer sıkıntımız yok. Elimden gelse eklenti sınırlarını da arttıracağım (şu anda 64 MByte ama ben 128 MByte veya daha fazla yapmak istiyorum :) ) Böylece video eklemek kolay hale gelecek ve milletin youtube'a birşeyler yüklemesine gerek kalmayacak (en azından çoğu durumda).

Neyse biraz daha böyle gitsin bakalım. Eğer hız sorunları ve takılmalar tekrarlarsa yurtdışındaki bir kiralık sunucu ile devam edeceğim herhalde. Yurtdışında hem sunucu fiyatları çok daha uygun, hem bağlantı hızı çok daha yüksek, hem de sunucuların özellikleri Türkiye'dekilere göre kat kat daha iyi. Tek endişem, google arama sonuçlarına bir etkisi olabilir mi.

aramızda para toplayıp bir dell sunucu alalım 20-30 bandına var dell suncular.
hem sunucu kurmayı öğrenmiş oluruz.
20-30bin yüksek gelirse şöyle diyeyim 1130$ 55 kişi 20$ verirse alabiliyoruz kendimize bir dell sunucu.

Önemli olan şey sunucu değil Ahmet. Önemli olan yüksek upload hızına sahip ve çok az kesilen bir internet. Eve böyle bir internet ucuza alınabiliyor olsaydı ben hiç bu hostingcilerle, kiralık sunucularla uğraşmazdım.

Önemli olan şey sunucu değil Ahmet. Önemli olan yüksek upload hızına sahip ve çok az kesilen bir internet. Eve böyle bir internet ucuza alınabiliyor olsaydı ben hiç bu hostingcilerle, kiralık sunucularla uğraşmazdım.
bulundum binada 1000mbps fiber destekleyen kutu bulunuyor.
komşumuzun oğlu twitch yayını yapıyor biraz da abonesi fazla onun sayesinde geldi binaya 1000mbps internet kendisi kullanıyor ayda 400 liraya. wifi ile bağlıyken dahi 100mb indirme alıyor. kablolu bağlı halde 70mb upload alıyor. biraz şans veya tanıdık işi hızlı internet.

internet kesilince binada, çocuk telefon açıyor anında ekip geliyor ben arasam 6 ay sonra gelirler :katil2:

70 Mbps upload değildir o. Süperonline'ın 1000 Mbps servisi için upload 20 Mbps olarak belirtiliyor. Ama Türkiye'deki kiralık sunucularda upload hızı genelde 100 Mbps. Yurtdışındaki sunucularda 250 Mbps olan var, 500 olan var, 1000 olan var. Ama ne olursa olsun, evdeki internet hiç sürekli değil. Ara ara kesinti oluşup duruyor. Eğer yeni gelişen bir bölge ise durum çok daha berbat oluyor. O yüzden hosting veya kiralık sunucu gerekli. Her an birisi bağlanabilir forumu, o yüzden her an internetin çalışıyor olması lazım ve yüksek kapasiteli olması lazım.

70 Mbps upload değildir o. Süperonline'ın 1000 Mbps servisi için upload 20 Mbps olarak belirtiliyor. Ama Türkiye'deki kiralık sunucularda upload hızı genelde 100 Mbps. Yurtdışındaki sunucularda 250 Mbps olan var, 500 olan var, 1000 olan var. Ama ne olursa olsun, evdeki internet hiç sürekli değil. Ara ara kesinti oluşup duruyor. Eğer yeni gelişen bir bölge ise durum çok daha berbat oluyor. O yüzden hosting veya kiralık sunucu gerekli. Her an birisi bağlanabilir forumu, o yüzden her an internetin çalışıyor olması lazım ve yüksek kapasiteli olması lazım.
kablolu bağlantıda upload 70megabyte/sn indirme 110 megabyte/sn alıyor.
ben yine o kutudan 100mbps fiber kullanıyorum memnumnum

Digital Ocean'ın hem fiyatları uygun hem performansı iyi biliyorum. Orayı da düşünebilirsiniz. Gerçi yabancı firmalarda çeşitlilik çok kaliteli hizmet verenler arasında.

kablolu bağlantıda upload 70megabyte/sn indirme 110 megabyte/sn alıyor.
ben yine o kutudan 100mbps fiber kullanıyorum memnumnum
Bu değerler için 1Gbps download, 650 Mbps upload gerekir. Ben de böyle bir hizmet olduğunu sanmıyorum. Hem de 400 TL'ye.
Değerlerde bir yanlışlık var. lokal ağda dosya transferi olmasın o?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back