Gömülü Sistemlere Giriş: Acemiden notlar

nt

Emekli
Selam

Başlangıçta biraz kafa karıştırıcıydı doğrusu. Ama sonra şunu öğrendim ki, aslında bu sıfırlar ve birler, bilgisayarların dilidir.
Sanki bir gizli kod gibiler ve her şeyi kontrol ediyorlar
gömülü sistemlerde insanlar genellikle "Size biraz C gerek" derler.
İlk başta bu da bir sorun gibi görünebilir. Ama aslında, dil ne olursa olsun, mantık her zaman aynıdır.

Koşullar, döngüler, fonksiyonlar... Hepsi aynı temel ilkelere dayanır. Önemli olan, bu temel kavramlar

Bu forumda yazılmış birçok değerli yazı var.
İnci niteliğindeki bu yazılar, gömülü sistemlerle ilgili daha derinlemesine bilgi edinmeniz için harika kaynaklar olabilir.
Unutmayın, herkes bir zamanlar acemiydi

Başlamak için sadece biraz cesaret ve azim yeterli!

Tabii ki, zorluklarla dolu bir yolculuktu. İlk bağlantılarımda ne kadar hata yaptım hatırlamak bile istemiyorum!
Önemli olan pes etmemek ve her hata bir öğrenme fırsatı olarak görmek.

Eğer daha fazla bilgi edinmek isterseniz, forum'da harika kaynaklar bulabilirsiniz. 2054 :D öncesi döneme ait yazılar gerçekten inci değerinde.

İnsanların yaşadığı zorlukları ve buldukları çözümleri okumak, kendinizi daha fazla motive edebilir.

Son olarak, unutmayın ki en değerli kaynak sizsiniz. Sabır, azim ve biraz da mizahla bu dünyada ilerleyebilirsiniz.
Her şeyden önce, insan olmanın getirdiği merakla dolu kalbinizle bu yola çıktığınızı unutmayın. Hepinize başarılar ve keyifli öğrenmeler dilerim. Yolculuğunuzda sıkılmadan ve gülümseyerek ilerlemeniz dileğiyle!:katil1:

Selam tekrar!

Önceki yazıda gömülü sistemlere giriş yapmıştık. Şimdi biraz daha detaya inelim

Bunu öğrenmek, donanımın potansiyelini anlamamıza yardımcı olacak.

Hemen çipi kontrol etmeye başla! Kartın üzerinde genellikle çipin markası ve modeli yazılıdır. Eğer bulamazsan, çipin üzerindeki numarayı araştırabilir veya çip üreticisinin websitesini ziyaret edebilirsin.

Bu bilgileri bulmak, sana donanımın ne kadar yetenekli olduğunu anlama konusunda yardımcı olacak. İlerleyen adımlarda sormak istediğin bir şey olursa, çekinme!

Selam tekrar!

Önceki yazıda gömülü sistemlere giriş yapmıştık. Şimdi biraz daha detaya inelim

Bunu öğrenmek, donanımın potansiyelini anlamamıza yardımcı olacak.

Hemen çipi kontrol etmeye başla! Kartın üzerinde genellikle çipin markası ve modeli yazılıdır. Eğer bulamazsan, çipin üzerindeki numarayı araştırabilir veya çip üreticisinin websitesini ziyaret edebilirsin.

Bu bilgileri bulmak, sana donanımın ne kadar yetenekli olduğunu anlama konusunda yardımcı olacak. İlerleyen adımlarda sormak istediğin bir şey olursa, çekinme!
o zaman güzel bir soru sorayım?
Kendi elektronik iletişim protokolümüzü nasıl oluştururuz?

Şöyle 4-5 metreye gidebilecek, el sıkışmalı olacak yani veri yazılınca software'ı meşgul etmeden veriyi yazdım sahibine ulaştı diye garanti verecek(uart gibi; yazdım ama umarım sahibine ulaşmıştır) demeyecek.
Gerektiğinde adres tabanlı veya 1 alıcı 1 verici çalışabilecek.

Mümkünse 2 pin işgal etsin 3. pin olunca tansiyonumuz düşüyor ne kadar az I/O kullanırsak o kadar rahat hissediyoruz.

Standart bir I/O'nun çalışabildiği hızlarda çalışabilecek özel bir pin yapılandırması istmeyecek.
Birkaç aile içinde olursa güzel olur (STM,AVR,dsPIC).

Orta seviye bir embedded dev sorusu oldu bu

o zaman güzel bir soru sorayım?
Kendi elektronik iletişim protokolümüzü nasıl oluştururuz?

Şöyle 4-5 metreye gidebilecek, el sıkışmalı olacak yani veri yazılınca software'ı meşgul etmeden veriyi yazdım sahibine ulaştı diye garanti verecek(uart gibi; yazdım ama umarım sahibine ulaşmıştır) demeyecek.
Gerektiğinde adres tabanlı veya 1 alıcı 1 verici çalışabilecek.

Mümkünse 2 pin işgal etsin 3. pin olunca tansiyonumuz düşüyor ne kadar az I/O kullanırsak o kadar rahat hissediyoruz.

Standart bir I/O'nun çalışabildiği hızlarda çalışabilecek özel bir pin yapılandırması istmeyecek.
Birkaç aile içinde olursa güzel olur (STM,AVR,dsPIC).

Orta seviye bir embedded dev sorusu oldu bu
Dalga mı geçiyorsun yoksa ciddenmi sordun anlamadım? sen zaten bir işte aktif olarak piyasada çaşılmıyormusun ?

Gömülü Sistemlere Giriş: Acemiden notlar​

bu başlık altında neden böyle sorular soruyorsun? Net bir cevap verir misin?

Selam!

Gömülü sistemler, hayat gibi iletişim zorluklarına sahip.

Şikayetçi tipler, küçümseyenler, kendini beğenmişler, her şeyi olumsuz görenlerle başa çıkmak gerçek bir savaş.

Etkili iletişim, her insanın sahip olmadığı bir yetenek.

Ama bu konu neden önemli?

Çünkü insanlar gibi, mikrodenetleyicilerin de sorunları olabilir.

Sensörün kartla iletişimi, birinin kendini beğenmiş konuşması gibi karmaşık olabilir.

Kart, bunu anlamakta zorlanabilir.

Gömülü sistemler dünyasında iletişimde güçlü olmak, sorunları aşmak için kritik bir öneme sahiptir.

Her bir bileşenin dilini anlamak, başarılı bir sistem mühendisi olmanın anahtarıdır.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back