Güç kaynağı çıkış voltajını makul bir şekilde değiştimek mümkünmüdür? Nasıl?

picmanya

Üye
Otomasyon amaçlı, pano içinde kullanılan, DC 24V./0V. çıkışlı s.m.p.s. güç kaynaklarında, cihazın çıkış volatajı,
cihaz üzerindeki bir potansiyometre ile, ± % 10 civarı ayarlanıp değiştirilebiliyor. 20V. .... 29V. arasında çıkış elde edilebiliyor.
Bu değişimi mekanik bir röle kullanmadan otomatik olarak yapmak istiyorum.

Şöyleki;
cihaz üstündeki pota elektronik olarak müdahale edip, istediğimde 29V. ve 24V. gerilimi sağlamalıyım.
Mekanik kontaklı rölesiz bu çalışma nasıl yapılabilir?

Not:
29V. voltajı, anlık olarak çok kısabir süreliğine alacağım, sürekli değil. Sonrasında cihaz normal çıkış geriliminde çalıştırılacak.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Daha Farklı Olarak;
DC 24V. gerilimdem çok kısabir süreliğine, DC 30V. ciharında, hassas bir gerilim değerine sahip olmayan bir voltaj elde etsemde olacak.
Kısa süreliğine elde edilecek bu yüksek voltaj, Sonra kendiliğinden DC 24V. a düşsede olacak.

En ucuz yöntemi nedir? Bunu nasıl yapabilirim?

Son düzenleme:
İstediğin aralıktaki voltaj değişimi 2 dirençle veya trimpot ile yapılabilir.
Trimpotta ki istediğin gerilimin direnç değerleri ölç, bu iki değeri, iki ayrı transistör ile aktif et.
Gerilim için tetik yada otomatik durumunu yazmadığın için genel bir cevap yazdım.
İki ayrı tetik düzeneği istemiyorsan Transistörleri PNP,NPN seçerek tetik aldığında 30v almadığında 24v düzeneği yapabilirsin.
Detay yazarsan daha iyi tarif edebilirim.

Otomasyon panosunda modifiye edilmiş ürünlerin hoş olmayacağını düşünüyorum. Konunun ne olduğu belli değil ama şöyle bir çözüm olabilir. 24v ve 5v güç kaynağı zaman rölesi, ssr röle, bu ürünler ile bir süre 29v sonrasında 24v u mekanik kontak olmadan sağlayabilirsiniz. Arıza bakım durumlarındada standart bileşenler kullanmış olursunuz.

İstediğin aralıktaki voltaj değişimi 2 dirençle veya trimpot ile yapılabilir.
Trimpotta ki istediğin gerilimin direnç değerleri ölç, bu iki değeri, iki ayrı transistör ile aktif et.
Gerilim için tetik yada otomatik durumunu yazmadığın için genel bir cevap yazdım.
İki ayrı tetik düzeneği istemiyorsan Transistörleri PNP,NPN seçerek tetik aldığında 30v almadığında 24v düzeneği yapabilirsin.
Detay yazarsan daha iyi tarif edebilirim.
Dirençleri röle ile değiştirebilmeyi başarmıştım ama iki ayrı elektronik devre olacağından,
transistör kullanımı kafamı karıştırmıştı. Güç kaynağı potu ayrı bir devre , transistörü sürecek devre ayrı bir devre,
transistör emiter kollektörü ve dirençler güçkaynağı potuna bağlı, transistör beyzi diğer devreden tetikleniyor olacak.
Bunu demek istediniz değilmi? Bu durumda güç kaynağı potu, güç kaynağının çıkış voltajı olan DC 24V. nin olduğu kısımda bağlı oluyor olmalı değilmi?
İş görür diyorsunuz yani öylemi?
Devre detayı;
Güç kaynağı potansiyometresi sağa ve sola çevrildiğinde direnç değeri ve güç kaynağı çıkış volatjı değişiyor.
DC 24V. çıkış elde etmek için pot sabit bir direnç değerinde, DC 30V. elde etmek içinse başka bir sabit direnç değerine ayarlanıyor.
Güç kaynağından, Pot çevrilip en soldayken DC 19V. en sağdayken olduğunda DC 29V. çıkış alınıyor.
Sonucda tek bir direnç değerinde ayarlanıp sabitlendiğinde. Direncin değerine göre çıkış voltajı elde edilmiş oluyor.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Otomasyon panosunda modifiye edilmiş ürünlerin hoş olmayacağını düşünüyorum. Konunun ne olduğu belli değil ama şöyle bir çözüm olabilir. 24v ve 5v güç kaynağı zaman rölesi, ssr röle, bu ürünler ile bir süre 29v sonrasında 24v u mekanik kontak olmadan sağlayabilirsiniz. Arıza bakım durumlarındada standart bileşenler kullanmış olursunuz.
Güç kaynağından elde edilen DC 24V. gerilimi, anlık geçici olarak daha yüksek bir voltaja zıplatıp sonrasında hemen normale indirebilirsek ve çözüm fazla masraflı geniş bir alan tutmuyorsa bunuda kullanabilirim.

Son düzenleme:
Burada denildiği gibi amaç ve trimpotun devredeki bağlantısı, uygun bir devre ile bir transistörlede yapılır. 24v çıkış verirken bir transistör devreye sokularak 30v elde edilebilir.
Trimpotun devredeki bağlantısını basitçe çizersen iş kolaylaşır.
Anlamak istediğim, trimpotun iki ucu (+) ve (-) mi bağlı orta uçtan mı voltaj kontrol ediliyor yoksa seri mi bağlı?

Biraz incelenirse tek atımlık 555 devresiyle Optokuplör vasıtasıyla halledilebilir.Sadece trimpotun nasıl çalıştığına bakmak lazım.
2 uçmu 3 uç mu devrede?
Genelde 3 olur. Bu durumda orta ayaktan kenara bir direnci opro kuplör ile iletime sokabilirsiniz.

Neden böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu da açıklasanız. Belki de aslında çok kolay bir çözümü olan bir şey için dolambaçlı veya yanlış yola sapmış olabilirsiniz.
Aku sarj icin voltaj ayarliyor olabilir abi, eger oyle ise akim sinirlama da gelecektir. Bir de tabi bu ani yukseltmeyi, akuler de desulfator denemesi icinde kullaniyor olabilir. Ani voltaj yukselt sonra geri dus. bunu zamanla.

İşlemi güç rölesini sürmek için kullanacağım.
güç rölesinin pozitif enerjilendirme bacağını IRF9540N P-Kanal mosfet üzerinden sürüyorum.
Rölenin diğer enerji bacağı ise 0V. ye direkt bağlı.

Güç kaynağı üzerindeki potansiyomatrenin;
orta ucu ve bir yan bacağı birlikde kısadevre edilmiş olup 0V. çıkışına bağlıdır.
potun diğer ucu devreye gitmekdedir. Bu durumda pot 2 bağlantı ucuna indirilmiş haldedir.
potun;
bu iki uç arasında ölçülen direnç 900 R iken; çıkış 20,6 V. dir.
bu iki uç arasındaki ölçülen direnç 0 R iken; çıkış 29,3 V. dir.
bu iki uç arasında ölçülen direnç 440 R iken; çıkış 24 V. dir.

Röleye ilk çalışması anında anlık 29,3 V. verip bunun hemen sonrasında (hassas bir süre yok. şarta bağlı değil.
röle kontakları konum değiştirene kadar ortalama bir süre diyelim.) 24 V. verilmeye devam edilmeli.
Röle enerjisi kesilip tekrar verildiğinde yine aynı şekilde önce yüksek (29 V.) sonra düşük gerilime (24 V.) geçilmeli.
Röle aç kapa döngüsü sürekli bu şekilde çalışmasına devam edip gitmeli.

En basit ve ucuz halde.! Mekanik bir sinyal rölesi kullanılmadan nasıl gerçeklenebilir?

NOT: devre şematiği artık gerekmez diye çizmedim. Gerekir derseniz çizip göndereyim.
_______________________________________________________________________________________________________________
İşlem güç kaynağına müdahale etmeden yapılmak istense nasıl yapılabilir.?

Güç kaynağından gelen sabit DC 24V./0V. düz gerilim üzerinden bu tarz bir işlemde basit ucuz bir şekilde yapılabiliyorsa,
bunuda uygulayabilirim. Ama sanıyorum çok daha pahalı ve fazla malzeme kullanımı gerektirir değilmi?

İlk önce 29 V. verilip çekdikten sonra 24 V. verilirse istenildiği gibi güzel çalışıyor.
Aslında çekdikten sonra 20 V. bile verilse farketmiyor ama biz 24 V. verecez.
İlk andan itibaren sürekli 24 V. verilirse çalışma güzel olmuyor. İstenilen amaç elde edilemiyor.
Beslemesi bu şekilde olmak durumunda. Güç kaynağını değiştirmek gücünü arttırmakda çözüm değil.
Voltaj arttırılarak rölenin ilk andaki gücü ve akımı arttırılmalı. Sonra hemen normal değerlerine geri dönülmeli.
Rölenin her açılmasında sürekli böyle yapılmalı.

Bu sekilde konusmuyor olsaniz, o role ile ben karsilasmis olsam kesinlikle rolenin bozuk oldugunu dusunurdum, ki hala oyle oldugunu dusunuyorum.

Röleniz 24V ve çekmiyorsa ya bozuktur ya da 24V gerilim alamıyordur. P-mos düzgün açmıyordur, besleme yanlış yerden alınmıştır, güç kaynağı ile arasında mesafe uzak ve kablolar incedir vs. bilemiyoruz.

Röle aslında 30-36V? ile çalışıyorsa (Röle kaç V öğrenemedik...) 24V güç kaynağını karıştırmak yerine rölenin önüne step up çevirici koyun gitsin.

Siz asıl sorunu bulup çözmek yerine etrafından dolaşmaya çalışıyorsunuz gibi geldi.

Belki de röle normal çalışıyor ama nedense çekme hızını beğenmiyorsunuz.

tek atımlık 555 ve optocoplör darlington çıkışlı olan senin derdini çözer.
Sanırım şema gerekmez.

Belirttiğim tarzda çözüm yöntemine dair önerilleriniz varsa rica edeyim. Bunlarla ilgileniyorum.
Gerekli olan bilgilendirmeler yeteri kadar yapılmış. Sistemde tek röle yok. Röleler bozukta değil.
Dediğimi yapınca fıstık gibi çalışıyorlar.

Neden rölelerin hızlı kapanması gerekiyor? Daha önceden nasılmış?

Hız probleminiz varsa röleleri SSR ile değiştirseniz daha kalıcı bir çözüm olur.

Röleye müdahale etmek ve değiştirmek yasak. Röleye el sürülmeyecek. Sadece beslemesinden çözüm sağlanabilmeye müsade var.

şarj pompası ile, yapılabilir. rölenin gücünü bu şarj pompasıyla verebilirsin. Şarj pompası kapasiteyi 40V civarına şarj eder ve röle açıldığında kapasitedeki voltaj 24 volta düşer. Bu şarj pompasının gücü, şarj eden kapasite ve şarj olan kapasite doğru ayarlanarak yapılabilir. Daha önce 12V röleyi hızlı açılması için bu şekilde 555'li şarj pompasıyla kullanmıştım ve işe yaramıştı. Ama 24V 555 için yüksek...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back