Güç kaynağı etkili soğutma yöntemleri

Direnç koyunca yükü paylaşımda neden fark yaratıyor ?

Akım arttıkça transistöre negatif feedback uyguluyor. Akım artınca o direnç üzerinde voltaj düşüyor, bu da baz/emiter arası voltajı azaltıyor, transistör daha az iletime geçiyor ve dolayısıyla kollektör akımı azalıyor.

Bu feedback seviyesi ölçülebiliyor mu?

Direnç üzerindeki voltajdır feedback. Orada seçilen dirençte belki ayarlama yapmak gerekebilir. Anma akımının geçmesine izin verecek bir değerde direnç seçmeliyiz.

Soğutucuyu kutu içerisine koyunca da eğer kasa iletkense yine yalıtmak lazım diye anlıyorum.

Evet, metal kasada voltaj olmasını istemeyiz. Şase bananasını yanlışlıkla metal kutuya değdirirsin ve kaporta hasarı oluşur :D

Transistörü soğutucudan yalıtmak biraz daha ince işçilik gerekiyor galiba, termal performansı direkt temasa göre daha kötüdür belki

Alüminyum soğutucuyu daha serin olsun diye metal kasa ya da alüminyum kasa ile temas ettirsek, transistörü de soğutucuya yalıtarak taksak genel termal durumu nasıl olurdu acaba?
.

Son düzenleme:
Transistörü soğutucudan yalıtmak biraz daha ince işçilik gerekiyor galiba, termal performansı direkt temasa göre daha kötüdür belki

Alüminyum soğutucuyu daha serin olsun diye metal kasa ya da alüminyom kasa ile temas ettirsek, transistörü de soğutucuya yalıtarak taksak genel termal durumu nasıl olurdu acaba?
.
Termal pad kullanmak direk temasa göre daha iyi bile olabilir çünkü malzemelerin yüzeyleri mükemmel düz değil çıplak gözle görmesek bile girintiler cikintilar var bunlar teması azaltabiliyor ama araya termal pad konuldugunda bu boşluklara girerek iletimi arttırabiliyor

Tabi termal pedin özelliği de onemli her izole pas termal olmayabilir veya her termal pad izole olmayabilir kalite kalite de değişebilir

Soğutucuyu da direkt alüminyum ya da metal kasaya güzelce temas edecek şekilde monte etmek te soğutmada etkili olabilir, başka dezavantajı olur mu acaba?

İki fan olursa çok iyi olur.

Korad ta tek fan var, nasıl çözmüşler soğutmayı?
Birden fazla transistör mü? Diyotları nasıl soğutmuşlar?
5A üstelik.

İki fan olursa çok iyi olur.

Korad ta tek fan var, nasıl çözmüşler soğutmayı?
Birden fazla transistör mü? Diyotları nasıl soğutmuşlar?
5A üstelik.
Bahsettigim giriş voltajı ayarlamasını kullanıyor 1v cıkıs alacaksa girişine 8v lik (sallıyorum) sargı baglıyor 32 v lik degik boylece transistordeki ısı (8-1)*I oluyor (32-1)*I kadar değil

Bahsettigim giriş voltajı ayarlamasını kullanıyor 1v cıkıs alacaksa girişine 8v lik (sallıyorum) sargı baglıyor 32 v lik degik boylece transistordeki ısı (8-1)*I oluyor (32-1)*I kadar değil
Neyseki elimde başka güç kaynakları da var. Belki ileride öyle bir proje yaparım.

Bu su- elektrik benzetmelerini bir türlü sevemedim :)

Bu lineer güç kaynagını şöyle modelleyebiliriz
33 voltluk dc bir gerilim kaynağının artısına seri bağlı ayarlı bir direnç olsun bu direncin çıkışı güç kaynagının çıkışının + sı olsun - dogrudan girişten çıkışa gelsin bu durumda :
Vçikiş = Vgiriş - Vdirenç
Içikiş = Idirenç = Igiriş
Pgiriş = Pdirenç + Pyük

Burada Pdirenç = Vdirenç * Idirenç
Burada I direnç ile oynayamayız çünkü bu çıkıştan istenen akım Vdirenç ise Girişteki voltaj ile çıkıştaki voltajın farkı çıkıştaki voltaj ile de oynayamayız çünkü bu yine çıkıştan istenen voltaj ama v giriş ile oynayabiliriz böylece Pdirenci yani transistör üzerinde düşen gücü azaltabiliriz ( burada bahsettigim direnç hayali bir direnç güç kaynagındaki pass transistörleri modelllemek için )
Peki bunu nasıl yapabiliriz Kademeli bir trafo kullanarak röleler ile giriş voltajını seçebilirz ornegin 4 tane 8 v luk sargı olsun eger 5 v ihtiyacimiz varsa tek sargıyı seçer girişe 8 v veririz eger 12 v ihtiyacimiz var ise 2 seri sargı seçer girişe 16 volt veririz 20 v ihtiyacimiz var ise 3 seri sargı seçer girişe 24 v veririz 30 v ihtiyacimiz varsa 4 seri sargı seçer girişe 32 v veririz gibi
Tabi bu işlemi otomatik yapacak bir devre tasarlamak da gerek
Faydalı bilgiler. Aslında yapılamayacak şey değil.

OpAmp lar ve röleler ile daha da geliştirip ayarladığımız voltaja göre sargıyı otomatik seçmesi de güzel olurdu.

Neyse ki elimde başka güç kaynakları da var.

Ama bu demonte olarak aldığım ve geliştirmeye çalıştığım bu güç kaynağı ile uğraşmanın hazzı da bir başka :D

Son düzenleme:
Neyseki elimde başka güç kaynakları da var. Belki ileride öyle bir proje yaparım.

Faydalı bilgiler. Aslında yapılamayacak şey değil.

OpAmp lar ve röleler ile daha da geliştirip ayarladığımız voltaja göre sargıyı otomatik seçmesi de güzel olurdu.

Neyse ki elimde başka güç kaynakları da var.

Ama bu demonte olarak aldığım ve geliştirmeye çalıştığım bu güç kaynağı ile uğraşmanın hazzı da bir başka :D
Koradın şemaları forumda var otomatik seçim kısmı zener ile yapılıyordu yanılmıyorsam

Valla gün gelecek, bu kendimizin yaptığı cihazlar, hazırlardan çok daha kıymetli olacak. Neden? Çünkü tasarımı, montajı, içindeki yazılım bizim kontrolümüzde olacak.

Bende mesela şimdi piyasada kendi segmentinde en iyi elektronik yüklerden olan Rigol DL3021 var, ama bir şekilde kalibrasyon verilerini unuttu ve şu anda hem ayarlanan akımı çekmiyor, hem akımı hem de voltajı yanlış ölçüyor. Tersine mühendislik ile kalibrasyon prosedürünü çözmeye çalışıyorum ama hiç de kolay bir iş değil. NAND bellekteki binary programdan kalibrasyon SCPI komutlarını çıkardım, ama komutlara verilecek parametreleri halen çözemedim. Çok da uğraşmak istemiyorum, o yüzden Türkiye distribütörüne yazdım, bunun ayarlama prosedürünü yapın parası neyse vereyim diye. "Bizim ayarlama prosedürü konusunda bilgimiz yok, Çin'e soracağız" dedi. Çin de muhtemelen komple bütün içerideki anakartları değiştirmek isteyecek ...

Şimdi düşün, kendi yaptığın ve 10 mA çözünürlük olan elektronik yük mü daha kıymetli, yoksa 1 mA çözünürlük sağlayan, ama şu anda senin kontrolünde olmayan ve sana hizmet etmeyen elektronik yük mü daha kıymetli?

O yüzden sen o demonte güç kaynağını en iyi şekilde yapmaya çalış. O diğer hazır güç kaynaklarında sorun çıkıp da çalışmayı bıraktıkları zaman, bu demonte güç kaynağı ile işe devam edebileceksin.

Bilmiyorum neden. Hatta USB disk de çalışmamaya başladı. Bir kalibrasyon dosyası var kendi diskinde, onu kopyalayıp oradan bir ipuçları elde etmek istiyorum ama kopyalayamıyorum.

Acaba hack ile alakalı olabilir mi sapıtması. Hmmm.

Eski hacksiz haline döndürüp bir dene diyeceğim ama..

Hackten olacağını sanmıyorum, bozulacağı tuttu işte. Diğerinin de MOSFET'ini yakmıştım, nasıl becerdiğimi bilmiyorum. Yeni MOSFET taktım bereket ayar sorunu ortaya çıkmadı.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back