Güç Kaynağı

1717250359054.png

İki yüzlü adi

1717250517367.png

Seni uzmemek icin her seyi yapiyor :saril:

Yatay zeka beni cok sasirtiyor kafayi yiyecegim. BMP cizim yapsam sorumu cizim uzerinden sorabilirmiyim diye sordum.

Tamam dedi. Persektif bir cizim yaptim, bazi yay parcalarinin uclarina ok isareti koyup acilari falan gosterdim.
Cizimde bazi kisimlari farkli renkte icizdim

Cizim uzerinden sorumu sordum, sanki bir insanla konusuyormusuz gibi aciklama yapti. Cizimi harfiyen anladi.

Pes diyorum. Yak abi kesin bunun bir yerinde ip var.

Yatay zeka beni cok sasirtiyor kafayi yiyecegim. BMP cizim yapsam sorumu cizim uzerinden sorabilirmiyim diye sordum.

Tamam dedi. Persektif bir cizim yaptim, bazi yay parcalarinin uclarina ok isareti koyup acilari falan gosterdim.
Cizimde bazi kisimlari farkli renkte icizdim

Cizim uzerinden sorumu sordum, sanki bir insanla konusuyormusuz gibi aciklama yapti. Cizimi harfiyen anladi.

Pes diyorum. Yak abi kesin bunun bir yerinde ip var.
Call center diyorsun ha abi, arkada birileri , anlamayinca da bilgi veremem, yasin tutmuyo, yada limitlerine ulastin deyip bizi kekliyo :gulus2:

LLM leri geliştiren bilim adamları da zaten tam anlayamıyor nasıl çalıştığını. Adım admı çalıştırıp analiz yapmak da mümkün değil. Trilyonlarca veri seti ve milyarlarca işlem var, paralel çalışıyor. Bir şekilde çalışıyor işte.

Bazı farklı teoriler var, ama bilimsel olmadığı için belirtmek istemiyorum :D

Bazı farklı teoriler var, ama bilimsel olmadığı için belirtmek istemiyorum :D
Onların da ruhu(!) var abi. Hem ruh dediğin nedir ki? Robotlar fiziksel formda aramıza karışsın, aklı evveller robot hakları çıkarırlar, "Gerekirse dışlanmış , zulüm gören robotlara evimin bir odasını açarım." derler. Sonra tabelalar assembly dilinde yazılmaya başlar :) . Bu çok pis elektrik oldu. Belki de robot haklarının olması insanın menfaatine olur?

User

You
Sana sordugum sorularda bazen sacmaliyorsun. Bunun sebebi nedir

ChatGPT
Bazen yanıtlarımın hatalı veya yanıltıcı olmasının birkaç nedeni olabilir:

1. Bilgi Kapsamı ve Güncellenme:

• Bilgi tabanım, en son 2023'e kadar olan verilere dayanıyor. Dolayısıyla, daha yeni olaylar veya bilgiler hakkında eksik ya da yanlış bilgi verebilirim.

2. Yanlış Anlama veya Yorumlama:

• Sorduğunuz soruyu yanlış anlamış veya yanlış yorumlamış olabilirim. Doğal dil işleme (NLP) modelleri, dilin karmaşıklığını anlamada ve yorumlamada bazen hatalar yapabilir.

3. Bağlam Yetersizliği:

• Sorunun bağlamını tam olarak anlamadığım durumlarda, doğru veya uygun bir yanıt vermekte zorlanabilirim. Daha fazla bağlam sağlandığında daha doğru yanıtlar verebilirim.

4. Karmaşık veya Belirsiz Sorular:

• Çok karmaşık, belirsiz veya çok genel sorulara yanıt verirken, verdiğim yanıtlar yeterince isabetli olmayabilir. Soruların net ve spesifik olması, daha doğru yanıtlar almaya yardımcı olur.

5. Model Sınırlamaları:

• Yapay zeka modelleri, belirli sınırlamalara sahiptir. Özellikle çok spesifik veya teknik detaylar içeren sorularda, yanıtlarım eksik veya yanlış olabilir.

6. Gürültü ve Veri Tutarsızlıkları:

• Eğitildiğim veri setleri, çeşitli kaynaklardan gelir ve bu kaynaklar arasında tutarsızlıklar veya hatalar olabilir. Bu da yanıtlarımda hatalara yol açabilir.

Daha Doğru Yanıtlar İçin İpuçları:​

• Net ve spesifik sorular sormak: Belirli bir konu veya detay hakkında soru sormak, daha doğru yanıtlar almanıza yardımcı olabilir.
  • Ek bağlam sağlamak: Sorunuzun bağlamını açıklamak, doğru anlamama ve yanıtlamama yardımcı olur.
  • Yanlışlık durumunda düzeltme: Yanlış veya eksik bilgi verdiğimde, geri bildirimde bulunarak doğru bilgiyi sağlamamı isteyebilirsiniz.
Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, daha doğru ve tatmin edici yanıtlar alabilirsiniz. Amacım, size mümkün olan en iyi şekilde yardımcı olmaktır.

O zaman desin ki sorunuz anladigim kadariyla %70 spesifik, dolayisiyla su sekilde yanit vericem. :gulus2: Bende anlayim ne kadar emin cevaba

User

You
Diyelimki soruma yanlis cevap verdin ve seni duzelttim. Benim cevabimin dogru oldugunu kabulleniyormusun? Ayni soru soruldugunda verdigim cevabi kullaniyormusun? Yoksa verdigim cevap arada yok olup gidiyor mu?

ChatGPT
Şu anki haliyle, doğrudan bana verdiğiniz geri bildirimleri uzun vadeli olarak öğrenme veya saklama yeteneğim yok. Yani, oturum sırasında verdiğiniz düzeltmeleri dikkate alıp yanıtlarımı düzeltebilirim, ancak oturum kapandıktan sonra bu bilgileri hatırlayamam veya gelecekteki oturumlar için saklayamam.

Yapay Zeka Modellerinin Öğrenme Süreci​

1. Model Eğitimi:
  • Modeller büyük miktarda veri üzerinde eğitilir ve bu süreçte genel desenleri ve bilgileri öğrenirler.
  • Eğitim verileri, modelin belleğinde kalıcı olarak saklanır, ancak bireysel oturumlardan gelen bilgiler uzun vadeli öğrenme sürecine dahil edilmez.
2. Geri Bildirim Kullanımı:
  • Geri bildirimler, model performansını değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanılır, ancak bu süreç modelin eğitim aşamasında gerçekleşir.
  • Kullanıcı geri bildirimleri toplandığında, modelin gelecekteki versiyonlarını eğitmek için kullanılabilir.
3. Oturum Bazlı Öğrenme:
  • Anlık oturumlarda, geri bildirimlere dayanarak anlık yanıtlarımı düzeltebilirim, ancak bu bilgiler oturum kapandıktan sonra kaybolur.
  • Uzun vadeli ve kalıcı öğrenme için, modelin yeniden eğitilmesi ve güncellenmesi gerekir.

Gelecekteki İyileştirmeler​

Daha gelişmiş yapay zeka sistemleri, bireysel kullanıcıların geri bildirimlerini ve etkileşimlerini uzun vadeli olarak öğrenebilir ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilir. Bu tür sistemler, aşağıdaki özelliklere sahip olabilir:
  • Kullanıcı Profili Oluşturma: Kullanıcı geri bildirimlerini ve tercihlerini saklayarak, gelecekteki etkileşimlerde daha doğru ve kişiselleştirilmiş yanıtlar sunmak.
  • Sürekli Öğrenme: Anlık geri bildirimleri ve yeni verileri sürekli olarak öğrenerek, model performansını dinamik olarak iyileştirmek.
  • Veri Gizliliği ve Güvenlik: Kullanıcı verilerini güvende tutmak ve gizliliği korumak için gerekli önlemleri almak.
Bu tür özellikler, gelecekteki yapay zeka sistemlerinin daha etkili ve kullanıcı dostu olmasını sağlayacaktır. Ancak, şu anki modelim bu tür yeteneklere sahip değildir. Verdiğiniz geri bildirimler, oturum sona erdiğinde saklanmaz ve gelecekteki oturumlar için hatırlanmaz.

Bu son sorumun cevabi ilginc oldu.

Siz istediginiz kadar kicinizi yirtin. Yatay zekaya ben Antalyaliyim dedirtin ve bunu kabul ettirin.

Antalyaliligi oturum kapanincaya kadarmis.

Aynen dedigin gibi abi. Demo. Simdiye kadar en cok hangi soru soruldu sana? nin cevabini biz alamayiz ondan :gulus2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,217
Üyeler
2,587
Son üye
One Face

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back